Politiko šiltnamyje pomidorai sirpsta iki pat Kūčių – jis turi savo taisykles

zemaitaitisRemigijus Žemaitaitis negalėtų tiksliai pasakyti, kada pirmą kartą įžengė į šiltnamį, tačiau tiksliai žino, kad jau nuo šešerių metų penkiuose tėvams priklausančiuose šiltnamiuose darbavosi iš peties, tad šiandien jis skaičiuoja 30 metų pomidorų auginimo patirtį. O jei rimtai, 36 metų politikas turbūt nėra pirkęs daržovių – užsiaugina keturiose lysvėse ir šiltnamyje šalia savo namo Vilniaus priemiestyje. Ir dar atsargų priruošia žiemai.

Šiemet pirmąjį prisirpusį pomidorą iš lauko lysvės Remigijus nuraškė pirmąją birželio savaitę, o pernai, sako, nors nė vienas jo draugas negalėjo patikėti, paskutinius septynis pomidorus nuskynė Kūčių stalui. 

Nors Seimo narys prisipažino, kad pomidoras jam nėra išskirtinė daržovė, kaip kad daugeliui daržininkų, jiems skiria pakankamai daug dėmesio. Būtinai kas dvi savaites užsuka į šiltnamį, kaip pats sako, sukelti aliarminio šoko, kai be gailesčio žirklėmis karpo jų lapus (šiukštu – neplėšia, kad nepažeistų koto žievės), skabo pažastėles. Nors štai vienam pomidorui šešias šakas parišo – gaila rėžti, kai tiek žiedų sukrauta.

„Pirmiausia patariu rinktis tik ankstyvąsias ir vėlyvąsias veisles. Jokių vidutinių, – sėkmingo pomidorų derliaus taisyklėmis sutiko pasidalyti politikas. – Ankstyvas sodinu balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, tada šiltnamyje sustatau kapų žvakes, uždegu, ant jų užvožiu molinius vazonus, per naktį jos šildo šiltnamį ir neleidžia šalnoms pakąsti pomidorų. Šių pomidorų derliaus sulaukiu jau pirmą vasaros savaitę, vėlyvieji ima rausti rugsėjį, taip šviežių pomidorų turiu daugiau ne pusę metų. Taip pat siūlau apsiriboti iki 10 skirtingų jau patikrintų ir pamėgtų veislių, neverta jų turėti šimto. Jau keleri metai auginu penkias mėgstamiausias.

Kaip sodinti? Į duobutę nereikia dėti jokių žuvų kaulų, kiaušinių lukštų ar pelenų, nieko, tiesiog pasodinti ir palaistyti vandeniu. Kitą dieną palaistau vandeniu skiestu mielių tirpalu (raugintu keturias dienas). Iki liepos mėnesio tokiomis trąšomis lepinu pomidorus kartą per mėnesį. Liepą – kartą per savaitę lieju raugintų dilgėlių skiediniu, o rugpjūtį – arklio mėšlą skiedžiu vandeniu ir laistau.” Savo darže jis nenaudoja kokių pirktinių trąšų. Išskyrus ekologiškas mineralines trąšas braškėms.
Pomidorus šiltnamyje politikas laisto kasdien, daugiausia 15 minučių. Prieš kelerius metus įsirengęs lašelinę laistymo sistemą ją rekomenduoja kiekvienam daržininkui. Sako, tokią sukonstruoti net pirmokui nebūtų sudėtinga – pilnas internetas vaizdo pamokų. O ir kainuoja pigiau pačiam pasigaminti, nei pirkti gatavą. 240 eurų kainuoja varikliukas, visa kita – apie 150 eurų. Žodžiu, kartą investavę 400 būsite laimingiausi daržininkai, kuriems nereikės karščiui kankinant su kibirais lakstyti po šiltnamį. Įvertinęs, kiek sutaupo laiko ir kaip šis laistymo būdas patinka augalams, tokią pat sistemą Remigijus įsirengė ir lauke. „Dar labai svarbus dalykas, – patarimų rinkinį pildė pašnekovas, – žiemą į šiltnamį primesti sniego, tada žemė atsigauna, neišdega vasarą. O kas 4–5 metus šiltnamyje būtina apskritai pakeisti visą žemę – iškasti 80 cm sluoksnį ir išmesti, vietoj jos atsivežti naujos. Ir nereikia pirkti jokios specialios, pomidorams skirtos žemės, jokių durpių, tiesiog prikasti pievoje paprasčiausios žemės, kurią, nuėmus velėną, gerai būtų metus papūdyti ir tada rudenį permesti į šiltnamį.“

Trijuose aruose išguldytame R.Žemaitaičio darže, be laukinių ir šiltnamio pomidorų, auga agurkai, cukinijos, moliūgai, šakniniai ir lapiniai salierai, čiobreliai, bazilikai, pupos, pupelės, žirniai. Seimo narys braškių užsiaugina du derlius, ne po vieną derlių turi ir 2–3 rūšių salotų, ridikėlių, krapų, petražolių ir gražgarsčių.

Lrytas.lt