Potvynio gniaužtuose dar 36 000 h, beveik 100 sodybų ir 50 km kelių

Begalę aistrų sukėlęs ir Šilutės kraštą visoje šalyje ir vėl išgarsinęs potvynis slūgsta.

Vanduo Atmatoje po truputį slūgsta, bet jo apsuptyje dar gyvena arti 200 pamario krašto žmonių. Vykinto Laukevičiaus nuotr.

Vanduo po truputį kristi padėjo dar pirmadienį, sausio 10 dieną, kai per naktį jo lygis nukrito 4 cm. Antradienį ant kelio į Rusnę jo bebuvo vos keli centimetrai, o trečiadienį nebeliko visai. Visgi per parą iki ketvirtadienio ryto vandens lygis Nemune ties Šilininkais ir vėl buvo pakilęs 17 centimetrų. Dar tebėra apsemta virš 36 000 ha teritorija ir apie 50 kilometrų kelių.

Taip dar prieš kelias dienas iš paukščio skrydžio atrodė kelias Šilutės – Rusnė.
Vykinto Laukevičiaus nuotr.

Ledai dar neišėjo

Savivaldybės civilinės saugos specialistas Rimantas Zimantas vakar „Šilutės naujienoms“ sakė, jog pastarosiomis paromis vandens lygis Atmatos upėje kiekvieną parą krito po 8 – 10 centimetrų. Taip yra todėl, kad naktys buvo šaltos, o šąlant mažiau vandens plūsta Nemunu.

Visgi Atmata nuo pat Uostadvario, kuria į marias turėtų ištekėti potvynio vandenys, dar tebėra ledo gniaužtuose. „Kaip tik dėl to Nemunu atitekėjęs vanduo išsiliejo į aplinkinius laukus. Gal nebent atšilę orai juos išjudins“, – svarstė R. Zimantas.

Bet beveik poros dešimčių Žalgirių kaime esančių sodybų gyventojų gyvenimas dar ilgai nebus lengvesnis. Trims sodyboms atjungta elektra, ji tiekiama atvežtais kilnojamais generatoriais. Iš čia įsikūrusių pusšimčio gyventojų išsikelti sutiko vos kelios šeimos. Likusiesiems jau nuvežta 16 porų ilgų guminių batų, liaudyje dar „bridkelnėmis“ vadinamų. Dar 10 porų tokių batų užsakyta ir bus nugabenta tiems, kas tokio apavo užsiprašė vėliau. „Šilutės vandenys“ į atkirstas sodybas gabena ir geriamąjį vandenį.

Rajone potvynis vis dar savo gniaužtuose laiko maždaug 36 000 hektarų teritoriją Kintų, Saugų, Usėnų, Juknaičių, Šilutės ir Rusnės seniūnijose. Šių seniūnijų seniūnai sako, kad niekas iš apsemtųjų daugiau pagalbos neprašo.

Kita vertus, visi krašto senbuviai tikina, jog visos mūsų krašto upės labai užneštos, jas būtina valyti. Esą kitaip kasmetiniai potvyniai gali būti vis baisesni.

Apsemti keliai

Eismas dar draudžiamas kelyje Rusnė–Galzdonai–Plaškiai, kur vandens gylis svyruoja nuo 40 iki 60 cm, kelyje Juknaičiai–Sausgalviai–Tatamiškiai jo yra 50 – 60 cm, kelyje Užliekniai–Paleičiai maždaug tiek pat, kelyje Pakalnė–Naujoji Skirvytė – 30 cm, kelyje Povilai–Minija – apie 15 cm, o keliuose Sausgalviai–Žalgiriai ir Atmatos upės krantas–Tulkiaragė vandens gylis siekia net 80 cm. Kelyje Šilutė–Šyša–Krokų Lankos – 70 cm, o kelyje Žemaitkiemis–Vabalai – 30 cm. Apsemtų kelių yra ir daugiau, bet jie pravažiuojami.

Vandenyje mirksta ir elektros atramos, o keliose sodybose elektrą teko atjungti,
gyventojams nuvežti generatoriai. Edvardo Lukošiaus nuotr.

Rajone tebėra užlieta 16 kaimų, juose – apie 100 sodybų, kuriose gyvena arti 200 žmonių.
Ar pastarosiomis dienomis atšilus orams ir pradėjus lyti vanduo ir vėl nepradės kilti? R. Zimantas svarstė, jog dėl to vandens lygis neturėtų labai kilti. Bet nerimą kelia meteorologų prognozės, kurie artimiausiomis paromis žada labai smarkius vakarų – šiaurės vakarų vėjus. Jei tos prognozės pasitvirtins, vėjai neabejotinai dar labiau stabdys vandens ištekėjimą į marias, tad šis, ir vėl neturėdamas kur dėtis, plūstų į laukus.

Stichijos valdymą aptarė su ministerija

Pirmadienį Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nuotoliniame susitikime su Šilutės rajono meru Vytautu Laurinaičiu ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktoriumi Sauliumi Greičiumi aptarė šiemetinio potvynio aktualijas.

Ministrė tikino, kad visos tarnybos pasiruošusios operatyviai reaguoti į kylančius iššūkius potvynio zonoje. Susitikime aptartos pagalbos priemonės nuo potvynio kenčiantiems pamario gyventojams, Šilutės savivaldybės ir PADG pasirengimas reaguoti ir suteikti pagalbą, jei situacija blogėtų, įvardintos reikiamos techninės priemonės. Taip pat iškeltas klausimas dėl būtinybės keisti kriterijus ekstremalios situacijos paskelbimui, mat pagal šiuo metu galiojančius kriterijus, skelbti ekstremalią situaciją galima tik jeigu apsemtoje zonoje lieka 500 žmonių. Tiek žmonių potvyniai įkalindavo tik tada, kai dar nebuvo pastatyta Rusnės estakada.

Meras V. Laurinaitis ministrei sakė, kad tiesioginės grėsmės šiuo metu gyventojų gyvybei nėra. Visi pageidaujantieji gali būti laikinai iškeliami į saugias savivaldybės pasiūlytas patalpas.