Prasideda aplinkosauginė akcija „Lydeka 2022“

Antradienį, vasario 1 d., prasidėjo tradicinė kasmetinė akcija „Lydeka“. Siekiant sustiprinti lydekų apsaugą prieš nerštą ir neršto laikotarpiu iki balandžio 30 d. įvedamas draudimas gaudyti lydekas.

Priklausomai nuo oro sąlygų, lydekų neršto laikotarpis prasideda kovą ir trunka iki balandžio. Šių žuvų populiacijos žvejybos draudimas galioja visuose Lietuvos vandens telkiniuose ir taikomas tiek žvejams mėgėjams, tiek verslininkams.

Atkreipiame visų žvejų dėmesį, kad 2021 m. lydekų gaudymo draudimas galiojo iki balandžio 20 d., o šiemet galios net 10 dienų ilgiau – iki balandžio 30 d. Taip nutarta siekiant apsaugoti lydekų išteklių būklę.

Akciją galima skirstyti į kelis etapus – žvejų kontrolė žiemą ant ledo ir per pavasarinį nerštą ištirpus ledui. Jei išsilaikytų šaltesni orai ir ledas neištirptų, lydekos vis vien išnerštų, tik šiuo atveju po ledu ar artimiausiuose aptirpusiuose vandens telkinių pakraščiuose. Taigi lydekas apsaugoti šiuo laikotarpiu itin svarbu, kad išlaikytume jų populiaciją.

Norint apsaugoti lydekas neršto metu, bus organizuojami reidai, vyks reguliari verslinės, mėgėjų ir specialiosios žvejybos kontrolė. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu, asmenų, įtariamų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimais, transporto priemones.

Nors lydekos – vieni didžiausių Lietuvos vandenų plėšrūnų, jos labai trapios ir lengvai sužeidžiamos kabliuku, sunkiai išgyvena per ilgai išbuvusios sausumoje. Be to, lydekos neatsiejamos nuo vandens telkinių ekosistemos – jos savotiškos vandens telkinių „sanitarės“: misdamos smulkiomis ir menkavertėmis žuvimis sudaro palankias sąlygas daugintis ir vystytis vertingesnių rūšių žuvims.

Už draudžiamu metu sugautą lydeką gresia administracinės baudos nuo 120 iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu. Taip pat už kiekvieną draudžiamu metu sužvejotą lydeką teks atlyginti 240 eurų žalą žuvų ištekliams. O lydeką sugavus gamtinių rezervatų ar ichtiologinių draustinių vandens telkiniuose, žala skaičiuojama taikant trigubą įkainį.

Visuomenei bus reguliariai pranešama apie rezultatus, taip pat bus teikiama aplinkosauginė informacija vietiniams gyventojams ir per reidus tikrinamiems asmenims.

Apie aplinkos apsaugos pažeidimus galite pranešti AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995 arba 112.