Prasideda intensyvus kūrenimo sezonas: ugniagesiai ragina pasirūpinti saugumu

gaisras sakuteliuosePaspaudęs šaltukas greit parodys, kada nuosavuose namuose paskutinį kartą buvo valytas kaminas ir dūmtraukiai, tikrintas krosnies tvarkingumas. Nes kasmet vos tik prasideda intensyvus namų šildymas kietuoju kuru, ugniagesiams gelbėtojams pagausėja darbo. Ne išimtis ir Šilutės rajonas.

Daugėja gaisrų dėl nevalytų dūmtraukių

Kaip praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kūrenimo sezono metu gaisrų skaičius Lietuvoje išauga penktadaliu. Daugiausia gaisrų gyvenamuosiuose namuose dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų kyla gruodžio, sausio ir vasario mėnesiais. Per 5 metus tokių gaisrų metu Lietuvoje žuvo 39 gyventojai, iš jų 25 gyvenantys kaime.

Vien šiemet nuo sausio gyvenamuosiuose namuose dėl neišvalytų dūmtraukių ir nesuremontuotų krosnių, ugnis jau lankėsi 980 kartų. Lyginant su 2017 metų tuo pačiu laikotarpiu, daugiau nei 19 proc. išaugo gaisrų dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių skaičius. Tokiuose gaisruose pernai žuvo 10 žmonių, o šiemet jie nusinešė jau 14 gyvybių. Po 2 žuvusiuosius kiekvienais metais buvo nepilnamečiai.

Nevertina nei gyvybės, nei turto

Šilutės rajone per pastaruosius 10 mėnesių kilo 150 gaisrų. Lyginant su pernai metais, jų padaugėjo 24. Laimei, nei pernai, nei šiemet nežuvo nė vienas žmogus.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Arūnas Ališauskas informavo, kad iš 150 gaisrų, dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimų gyvenamuosiuose pastatuose kilo 32 gaisrai. Pernai tokių būta mažiau – 19.

„Užtenka vos vieną sezoną neišsivalyti dūmtraukio, ir atsiranda didelė grėsmė, kad užsidegs suodžiai. Tuomet degimo temperatūra  būna itin didelė ir paprastai suardo dūmtraukį, o ugnis gali išplisti į degias pastato konstrukcijas“, – pasakojo A.Ališauskas. Pastaruoju metu Šilutės rajone gyvenamuosiuose namuose suodžiai užsidegė 2 kartus – lapkričio 23 d. Bikavėnuose, o kitą dieną ir Rumšų kaime.

„Kai paspaus didesnis šaltukas, iškvietimų į gaisrus turėsime daugiau. Mums tai darbas, bet žmonės turėtų pagalvoti, kaip rizikuoja savo turtu“, – sakė gaisrininkų atstovas.

Dažniausiai, pasak A. Ališausko, tinkama krosnių, dūmtraukių ir židinių priežiūra nepasirūpina asocialų gyvenimą mėgstantys žmonės. Jie nemąsto nei apie savo, nei apie vaikų sveikatą ir gyvybę, nerūpi jiems ir saugoti turtą. Kai kurie jų dar ir gaisrininkų dovanotus dūmų detektorius išmontuoja, nes jie trukdo rūkyti virtuvėje, arba jų baterijas panaudoja kitiems prietaisams…

„Kol neateis suvokimas ir noras pačiam nusipirkti dūmų detektorių, tol nieko nebus. Kažin ar įmanoma išauklėti suaugusį žmogų, kuris gyvena taip, kaip įpratęs. O jaunąją kartą šviesti būtina. Galbūt mokyklose reikėtų dėstyti tokį dalyką kaip buitinė sauga“, – svarstė Šilutės PGT vyriausiasis specialistas.

Dar viena priežastis, dėl ko kyla gaisrai – neatsargus žmogaus elgesys su ugnimi. Štai neseniai ugniagesiams gelbėtojams teko vykti į Sakūtėlius – ten vyras į krosnį įmetė „bambalį“ su benzinu. Pas šį vyriškį gaisrininkai ne kartą lankėsi ir su socialiniais darbuotojais, tačiau bergždžiai – vyras buvo vienas iš tų, kuris išmontavo dovanotą dūmų detektorių, nes šis jam trukdė rūkyti namuose…

Net 10 gaisrų gyvenamuosiuose būstuose šiemet jau kilo ir dėl netinkamo elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimo.

Pasirinkimas yra

A. Ališauskas paneigė mitą, kad dažniausiai dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimų gaisrai kyla pas senyvo amžiaus žmones. Pasak jo, kad ir kukliau gyvenantys, jie stengiasi tvarkingai prižiūrėti šildymo įrangą – aplopo skyles krosnyse, išsivalo dūmtraukius.

Priemones dūmtraukiams valyti dabar galima rinktis pagal poreikius. Kas bijo ar negali lipti ant stogo, juos išsivalyti gali iš apačios – per sklendę. Kam sveikata neleidžia darbų atlikti patiems, o artimieji gyvena toli, specialistas irgi turi patarimą: „Laikraščiuose pilna skelbimų, kad siūlomi kaminų valymo darbai. Išeičių yra“.

Ugniagesiai taip pat primena, kad neretai gaisrai kyla ir kai besikūrenanti krosnis paliekama be priežiūros. Taip pat pataria saugiu atstumu laikyti parneštas malkas, virš krosnies nedžiauti skalbinių ir nelaikyti šalia galinčių užsidegti skysčių. Ir kas be ko – įsirengti dūmų bei smalkių detektorius.