Pretendentų į Seimą debatai – be garsiausių žaidėjų

 DEBATAI 3Iniciatyva „Žinau, ką renku“ per visą Lietuvą organizuoja kandidatų į Seimą debatus, kad rinkėjai galėtų akivaizdžiai sužinoti, ką renka, kad suprastų, kaip svarbu yra balsuoti, kaip svarbu yra atskirti, kur yra tiesiog populizmas, o kur – pagrįsti įsipareigojimai.

Antradienį tokius debatus Šilutėje surengė žinomas žurnalistas ir rašytojas Andrius Tapinas, o į kvietimą padiskutuoti atsiliepė šeši iš aštuonių Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje Seimo nario mandato siekiantys kandidatai: Algirdas Gečas – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Aloyzas Ignašius – Darbo partija, Arvydas Jakas – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), Rimantas Jaruškevičius – Lietuvos centro partija,  Alfredas Stasys Nausėda – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Sandra Tamašauskienė – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.

Partija Tvarka ir teisingumas kandidatas Kęstas Komskis ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidtas Artūras Skardžius debatuose nedalyvavo. Abu jie šiuo metu yra Seimo nariai ir privalėjo dalyvauti Seimo plenariniame posėdyje.

Kas tokie, ką veiks Seime, ką žada Šilutei?

Poros šimtų susirinkusiųjų akivaizdoje apie Seimo nario mandatą svajojančius politikus A.Tapinas kalbino įvairiausiomis temomis. Kas tokie, ką veiks Seime, ką žada Šilutei?

Susirinkusieji vedėjui rašė ir individualius klausimus politikams, kuriuos vedėjas pasirinktinai skelbė arba vėliau atidavė debatų dalyvaviams.

Domėtasi, ar būsiemieji parlamentarai bent žino, kokio dydžio yra minimali alga, kokios Lietuvos valstybės metų biudžeto pajamos be ES paramos? Klausta kandidatų nuomonės apie santuokos įteisinimą tarp dviejų tos pačios lyties asmenų, apie pavardžių rašymą pasuose ne lietuviškomis raidėmis.

Išlaikytų visas visos Lietuvos mokyklasDEBATAI 4

Technologijų mokytojas A.Ignašius sakė, kad jam imponuoja Darbo partijos programa, kurios pagrindiniai siekiai – didinti Lietuvos žmonių pajamas. Jo nuomone, lig šiol Seimas nepadarė nieko, kad Lietuvos žmonių dauguma gyventų gerai. Jis pats yra matęs Šilutėje žmonių, maisto ieškančių konteineriuose. Jo nuomone, reikia steigti daugiau darbo vietų, o dirbantiems žmonėms mokėti didesnius atlyginimus.

A.Ignašius teigė, kad įmonių savininkai turėtų daugiau pinigų atlyginimams padidinti, jei būtų mažinamas pridėtinės vertės mokestis, jei Seime dirbtų ne 140, o tik 111 parlamentarų. Jis nedvejodamas pasižadėjo, kad jeigu bus išrinktas Seimo nariu, nė viena kaimo mokykla ne tik Šilutės savivaldybėje, bet ir Lietuvoje nebus uždaryta.

Pretendentas nesutriko paklaustas, ar jam patogu būti tokioje partijoje, kurios bene visi vadovai yra arba buvo teisiamųjų suole. Pasak A.Ignašiaus, tie kas yra kalti, bus nuteisti teisme, ir nieko čia nepadarysi, ir jis asmeniškai čia niekuo dėtas.

Imponavo skandalo kaltininko atsiprašymas

Istorijos mokytojas A.Gečas kelias kadencijas dirba savivaldybės Taryboje, vienerius metus yra ėjęs mero pavaduotojo pareigas. Jis mano, kad yra gerai pasiruošęs dirbti Seime, norėtų dirbti Švietimo ir mokslo komitete, Sporto reikalų darbo grupėse.

A.Gečas stengtųsi, kad bent trečdaliu būtų padidintas moksleivių krepšelio finansavimas, didėtų pedagogų atlyginimai. Jo nuomone, Šilutės rajone mokyklų skaičius jau yra optimalus, atsižvelgiant į sumažėjusį moksleivių skaičių. O visoje šalyje – dar nearti dirvonai, siekiant racionaliau panaudoti švietimui skiriamus pinigus.

Kalbėdamas apie Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio skandalą, kai buvęs pirmininkas Eligijus Masiulis buvo sulaikytas įtarus, kad jis  paėmė didelės vertės kyšį, A.Gečas sakė išklausęs E.Masiulio paaiškinimus, kad jis gavęs ne kyšį, bet paskolą privačiam verslui. A.Gečas pripažino, jog incidentas sukrėtė visą partiją ir jos lyderius, bet labiausiai jam imponuoja ne E.Masiulio pasiaiškinimai, o atsiprašymas, kad toks incidentas įvyko.

Aiškinosi dėl asmeninių skolų

A.Jakas – prekybos ekonomistas, savivaldos politikas, jau du kartus ėjęs savivaldybės mero pareigas. Seime save matytų Ekonomikos ir finansų komiteto veikloje. Labiausiai siektų, kad Lietuvos ekonomika kiltų sparčiau, atsirastų daugiau gerai apmokamų darbo vietų, todėl stengtųsi gerinti verslo salygas, mažintų mokesčius.

Pasak A.Jako, ypač reikėtų visokiomis priemonėmis ir mokesčių lengvatomis skatinti emigrantų grįžimą ir jų verslų kūrimą Lietuvoje. Taip Lietuva laimėtų dvigubai: čia suplauktų lietuvių emigrantų kapitalas ir, svarbiausia, – emigrantai turi pasikeitusį, vakarietišką mentalitetą, kaip gyventi ir dirbti demokratėjančioje Lietuvoje.

Laisvės sąjunga (liberalai), pasak A.Jako, jau antrą kartą eina į Seimo rinkimus su nuostata, kad Parlamente turi būti ne daugiau kaip 101 Seimo narys.

A.Jakui teko pasakoti ir apie asmeninius finansinius reikalus. nagrinėdams kandidatų turto ir pajamų deklaracijas, A.Tapinas pastebėjo, kad A.Jakas turi nemažų finansinių įsipareigojimų ir mažai pajamų.

A.Jakas atsakė, kad jeigu kas nors tyrinėtų jo pajamų deklaracijas atidžiau, pastebėtų, kad buvo laikotarpių, kai jo pajamos siekė ir milijoną. Jis vienas ir su kompanionais vykdė vėjo jėgainių statybos projektus, todėl yra turėjęs ir didelių finansinių įsipareigojimų, ir nemažų pajamų. A.Jakas pripažino, kad šiuo metu turi nemažų finansinių sunkumų, tačiau yra įsitikinęs, kad jie išsispręs spalio 10 dieną – tada numatyta teisminės bylos su Krašto apsaugos ministerija pabaiga. A.Jako teigimu, ši ministerija neteisėtais veiksmais sutrukdė užbaigti vieną projektą, kuriame jis asmeniškai turėjo gauti atlygį, padengsiantį visus įsipareigojimus.

Antruoju Šustausku netaptų

Šilutės verslininkas R.Jaruškevičius, pradėjęs privačią veiklą dar sovietiniais laikais, prisistatė esąs vienas iš tų žmonių, kuris nori, „jog būtų pripažintas melas, kad mes gyvename demokratinėje ir teisinėje valstybėje“.

Pasak R.Jaruškevičiaus, Lietuva gyvens geriau, kai bus sumažintas valdininkų skaičius. Jo nuomone, Parlamento nariai turi būti renkami tik vienmandatėse rinkimų apygardose. Konstitucijoje turi būti įtvirtinta teisė piliečiams atšaukti blogai dirbantį ar susikompromitavusį politiką.

R.Jaruškevičiaus žiniomis, Lietuvos biudžetas praranda apie milijardą eurų per metus nesąžininguose viešuosiuose darbų, prekių ir paslaugų pirkimo konkursuose. Jis sakė žinantis veiksmingą vaistą nuo tokios korupcijos – viešumą. Jis jau ne vienam Seimo nariui siūlė teikti Viešųjų pirkimų įstatymo pataisą, kad visi pirkimų pasiūlymai ir konkurso laimėtojo pasiūlymas būtų skelbiami viešai. R.Jaruškevičiui niekas iki šiol nepaaiškino, kodėl tokia paprasta ir efektyvi viešumo priemonė nėra taikoma.

Kalbant apie vienos lyties asmenų šeimos kūrimą, tik R.Jaruškevičius tiesiai be improvizacijų teigė, kad jis prieš tokias santuokas ar partnerystę – tokios šeimos neatitinka gamtos dėsnių.

A.S.Nausėda R.Jaruškevičiaus klausė, ar dėl savo karšto būdo jis netaptų antruoju Vytautu Šustausku – buvusiu skandalingiausiu Lietuvos parlamentaru. R.Jaruškevičius nedvejodamas atsakė, kad jis Seime taptų ne antruoju Šustausku, bet pirmuoju Jaruškevičiumi.

Darbo vietas kurtų kaime

A.S.Nausėda – Šilutės r. savivaldybės politikas, visai neseniai iki pensijos dirbęs Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėju. Todėl Seime jis mato aiškią savo veiklos sritį – kaimo žmonių verslo ir gyvenimo salygų gerinimą.

Jo nuomone, šiuo metu Seime kaimo reikalai yra visai pamiršti, nors būtent čia yra didžiausi rezervai kurti darbo vietas. Reikia sutvarkyti atsiskaitymo už kaimo verslo sukurtą produkciją sistemą, esamos hidromelioracijos sistemos turi būti teisingai prižiūrimos ir turi gauti pakankamą finansavimą.

Taisytų kitų politikų klaidas

Lietuvių kalbos mokytoja S.Tamašauskienė sakė, kad jai sunku būtų palikti pedagoginę veiklą – moksleivius, tačiau ji jaučia pareigą taisyti politikų padarytas klaidas, kad gyvenimas Tėvynėje būtų teisingesnis ir turtingesnis. Ji sakė, kad į politiką ėjo todėl, kad nebegali taikstytis su korupcija savivaldoje, ir mano, kad galėtų produktyviai veikti Seimo Švietimo ir mokslo komitete.

Kalbėdama apie pažadus Šilutei, S.Tamašauskienė žadėjo, kad čia jos padėjėju dirbtų aktyvus bendruomenės atstovas, o šilutiškius teisės klausimais nemokamai konsultuotų jos padėjėjas teisininkas.

S.Tamašauskienė įsitikinusi, kad Šilutės žmonės didesnius atlyginimus galėtų gauti Klaipėdoje. Todėl vienas iš prioritetinių jos uždavinių būtų rūpintis patogiu šilutiškių susisiekimu su uostamiesčiu. Tai reiškia, kad turi būti rekonstruotas kelias Šilutė – Klaipėda, atnaujintas traukinio maršrutas su patogiu šilutiškiams grafiku.