Prie Kalės tvenkinio Švėkšnoje – gamtos ir muzikos sintezė

tylioji muzikaKad netradicinės erdvės gali pritraukti tuntą muzikos mylėtojų ne tik didmiesčiuose, bet ir mažame kaimelyje, patvirtino Švėkšnoje, prie Kalės tvenkinio, įvykęs koncertas. Vakarą praleisti netradicinėje erdvėje, skambant gyvai kokybiškai muzikai pakvietė šio renginio sumanytojas, švėkšniškis, technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas.

Virtuoziškumą demonstravo Šilutės meno mokyklos akordeonininkų kvartetas (vadovė L.Kabanova), mokytojas birbynininkas Gedvydas Puškorius, mokytoja kanklininkė Angelė Alšauskienė kartu su savo ugdytinėmis ir muzikuojanti Žemaičių Naumiesčio gimnazistė Vygailė Vilčiauskaitė, švėkšniškei, „Saulės“ gimnazijos lituanistei Rasvitai Kundrotaitei skaitant savo kūrybą.

Antrą kartą Švėkšnoje vasara simboliškai pasitinkama koncertu prie vandens, po atviru dangumi klausantis poezijos ir muzikos. Vakaras, dvelkiantis nostalgiškai svaiginančia gaiva, oras, virpantis nuo į tvenkinį besileidžiančių muzikinių akordų, švelniai suskambančių Kalės tvenkinio bangelėse, apgaubė ypatinga, hipnotizuojančia ir abejingų nepaliekančia aura…

Susirinkusieji spėliojo ir vienas kito klausinėjo, ką reiškia ta tvenkinio viduryje ant sofos sėdinti butaforinė aristokratų porelė. Iš paties Vaidoto išgirdau, kad ši rajono mokytojų metodinio technologijų ir dailės būrelio sukurta instaliacija – siekis atkreipti visuomenės dėmesį į Kalės tvenkinio ekologinę būklę, noras paskatinti pasirūpinti vandens, esančio šalia mūsų, švara ir tylioji muzika manekenaiišsaugojimu. Jeigu ir toliau niekas neišvalys kasmet vis labiau dumblėjančio vandens telkinio, po keliasdešimties metų vietoj butaforinės porelės čia sėdės tikri žmonės…

Žvelgiant į praeitį, skaitytojui norėtųsi priminti, kad istorinių šaltinių teigimu, Kalės tvenkinys atsirado XVII a., kuomet buvo užtvenkta Švėkšnalė. Kairysis Švėkšnalės intakas Šalna, prasidėjęs rytiniame Švėkšnos pakraštyje, tekėdamas į šiaurės vakarus, natūralia vaga vingiuoja į Kalės tvenkinį, kuris susidarė užtvenkus upelį ties tiltu kelyje į Žemaičių Naumiestį. Už tilto, jau parko teritorijoje, Šalnos krantai iškloti akmenimis ir iškasta atšaka į dirbtinį tvenkinį, kurio saloje stovi Dianos statula. Toliau atšaka, pratekėjusi dar vieną mažą dirbtinį tvenkinėlį, vėl grįžta į upelį, kuris įsilieja į Švėkšnalę.

Mes, švėkšniškiai, galime pasidžiaugti ir leisti sau nekukliai pasipuikuoti: niekas – nei Šilutė, nei Rusnė, nei Kintai, nei Žemaičių Naumiestis, turintys daug didesnius vandens telkinius, dar nieko panašaus į koncertą prie vandens nesumąstė. Ši unikali gamtos ir meno sintezė leidžia klausytojus ir žiūrovus įsupti į nepaprastą atmosferą, visiškai kitą erdvę nei dažnai vykstantys koncertai Genovaitės viloje ar prie jos.

Muzikantai tvirtina, kad muzikos garsai, atsimušę į vandenį, skamba ypatingai, o toks grojimo būdas įkvepia. Tą jie jau pajutę koncertuodami pirmą kartą – pernai. Šį įkvėpimą juto ir žiūrovai, įsikūrę kitapus tvenkinio.
Muzikinis Vaidoto projektas buvo vienas iš malonių praėjusių metų staigmenų – gražus, prasmingas ir sveikintinas, emociškai turiningas bei tylioji muzika ziurovaiįsimintinas gyvos muzikos vyksmas. Renginio sumanytojas teigė muzikavimo netradicinėje erdvėje neidealizuojantis, tačiau vis tik reikėtų, vertinant neįprastą atmosferą, idėją, atkreipti dėmesį į ekologines problemas ir siekį jas įgyvendinti, bendruomenės kultūros kėlimą ir užimtumą. O jeigu dar pasitaiko geras oras – atlikėjų ir žiūrovų pamaloninimą.

„Žinoma, ieškant priekabių, galima jų atrasti – galėtų būti suoleliai klausytojams, laikinai sustabdytas pro šalį važiuojančio transporto eismas, – šypsosi Vaidotas. – Tačiau nereikia norėti idealių sąlygų. Renginio rėmėjams: Švėkšnos užkandinės savininkui S.Liebui, kepyklos savininkui A.Toliušiui, „Saulės“ gimnazijos administracijai ir partneriui – seniūnijai reikia dėkoti vien už pagalbą įgyvendinant šią idėją. O faktas, jog šiais metais čia antrą kartą įvykęs koncertas sulaukė didelio dėmesio ir palaikymo, leidžia jaustis reikalingu, o tai jaudina ir įpareigoja.“

Kas žino, gal prabėgęs vakaras su profesionalia, kokybiška muzika ir poezija, emocingai suvirpinęs tvenkinio bangeles ir įsiūbavęs klausančiųjų sielas, kitąmet dar labiau nustebins ryškesniais ir įvairesniais turinčiais prasmę meniniais akcentais.