Prie Lietuvos artėja kiaulių maras

kiaule 2Lapkričio 16 d. Latvijoje, netoli pasienio su Lietuva, nustatytas klasikinio kiaulių maro protrūkis.

Todėl sunerimo ir Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos specialistai: jie ragina kiaulių augintojus stebėti savo gyvulių sveikatos būklę, griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, užtikrinti, kad ūkiuose nesilankytų pašaliniai asmenys, ypač – pabuvoję užsienyje. Ypatingą dėmesį šiems naminiams gyvuliams turi skirti mūsų rajono – pasienio su Kaliningrado sritimi regiono – kiaulių augintojai.

Uždraudė šalutinių produktų iš Latvijos perdirbimą

Klasikiniu kiaulių maru užsikrėtę du šernai buvo sumedžioti rytiniame Kraslavos (Latvija) regione, Ludzos apylinkėse, netoli sienos su Baltarusija ir Rusija ir apie 150 kilometrų nuo pasienio su Lietuva. Pirmą kartą tiriant šernienos mėginius aptikti ligos antikūniai. Atlikus pakartotinius tyrimus Europos Sąjungos klasikinio kiaulių maro referentinėje laboratorijoje,  ši liga patvirtinta.

Kraslavos ir aplinkiniuose regionuose skubiai imtasi visų apsaugos priemonių ligos plitimui sustabdyti.

Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininko pavaduotojas Vytautas Jasaitis sako, jog yra dvi kiaulių maro atmainos – klasikinis ir afrikinis. VMVT nuolat vykdo šių ligų stebėseną. Štai šiemet dėl afrikinio kiaulių maro ištirtos 38 kiaulės ir 32 šernai, o dėl klasikinio – 38 kiaulių ir 54 šernų mėginiai. Visų tyrimų atsakymai buvo neigiami.kiaule 3

Latvijoje nustačius kiaulių maro atvejus, Lietuvos VMVT uždraudė šalutinių gyvūnų produktų iš Latvijos perdirbimą Lietuvoje.
Pasak V.Jasaičio, klasikinis kiaulių maras – liga, kuria serga kiaulės ir laukiniai šernai. Žmonės ja neserga. Bet ligai išplitus ūkininkai patiria milžiniškus ekonominius nuostolius, nes ši liga negydoma, tad gyvulius belieka naikinti ir utilizuoti.

Liga plinta tiesioginio kontakto keliu, su kūno sekretais, ekskretais ir krauju. Gyvuliai gali užsikrėsti ir netiesioginio kontakto keliu – per apkrėstą inventorių, drabužius, transportą arba šeriant kiaules netinkamai apdorotais pašarais.

Paskutinis protrūkis – pernai Jonavoje

Arčiausiai mūsų klasikinis kiaulių maras buvo diagnozuotas 1991 metais dabartinės Pagėgių savivaldybės Vilkyškių seniūnijoje. 2009 metais jos protrūkis buvo užfiksuotas Panevėžio rajone esančioje fermoje. Stengiantis sustabdyti ligos plitimą teko sunaikinti visas dideliame ūkyje buvusias kiaules.

Dar viena epidemija kilo 2011-aisiais Jonavos rajone, tuomet sunaikinti savo gyvulius turėjo net trijų stambių ūkių savininkai.
Šiemet liga jau pasireiškė Vengrijoje, Mongolijoje ir Rusijoje.

VMVT ne tik kiaulių augintojus ragina laikytis ypatingų šių gyvulių laikymo saugumo reikalavimų ir atidžiai stebėti jų sveikatos būklę. Specialistai taip pat kreipiasi ir į medžiotojus, primindami, kad ir šie turi atkreipti dėmesį į šernų sveikatos būklės pasikeitimus. Be to, medžiotojai privalo organizuoti šernų kraujo mėginių paėmimą klasikinio ir afrikinio kiaulių maro ligos atžvilgiu. Ypač tai aktualu mūsų – pasienio su Kaliningrado sritimi zonoje.

Mėginius reikia pristatyti į Šilutės VMVT.

„Kilus bent menkam įtarimui dėl šios ligos ūkiuose ar pastebėjus nugaišusius šernus, prašome skubiai pranešti VMVT nemokamu telefonu 8 800 40403, arba Šilutės VMVT telefonais 8 441 62287, 62285, arba ūkį aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui“, – įspėja V.Jasaitis.