“Pušelėje“ – šv. Martyno diena

Šilutės lopšelis-darželis „Pušelė“ puoselėja senąsias Pamario krašto tradicijas, tad  lapkričio 11-oji - šv. Martyno diena darželio bendruomenei – ypatinga. Tai paskutinė etnokultūrinė rudens šventė, supažindinanti vaikus su šios dienos papročiais, piemenų folkloru, ganiavos užbaigimo tradicija.

Senovėje tądien buvo švenčiamos rudens darbų pabaigtuvės. Labiausiai jų laukdavo piemenukai – iškris sniegas, pašals, gyvulius į šiltus tvartus (staldus) uždarys, baigsis ganiava. Piemenukai prasimanydavo išdaigų, burtų, kad tik greičiau ta žiema ateitų.

Šiemet „Pušelės“ bendruomenė šv. Martyno dieną drauge švęsti pakvietė ir Šilutės rajono ikimokyklinių įstaigų priešmokyklinių grupių vaikus, pedagogus, tėvelius. Tad lapkričio 11-ąją į M. Jankaus pagrindinės mokyklos salę susirinko gausus būrys etnokultūros mylėtojų  iš vaikų darželių „Gintarėlis“, „Ąžuoliukas“, „Žibutė“, „Žvaigždutė“, „Raudonkepuraitė“, Vainuto gimnazijos priešmokyklinės grupės. Svečius pasitiko „Pušelės“ vaikų folkloro ansamblis „Žuvininkai“.

Vaikai-piemenukai  šoko, dainavo, žaidė, šmaikštavo drauge su gaspadinėmis– Anike ir Magdike, jų pagalbininkėmis Elzike ir Ėvike. Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai N. Pielikis ir V. Vistunov, sukūrę Kerdžiaus ir Oželio personažus pakvietė į sniego šauktuvių ritualą: Kerdžius triskart vedė Oželį apie beržą, kad šis greičiau užbliautų ir sniegelį prišauktų… Baltasis Oželis lūkesčius išpildė.

Beliko laukti šv. Kalėdų ir tikėti šv. Martyno dienos pranašyste: „Jei švents Martins su bradu, tai Kalėdos su ledu…“

Irena ŽĖKIENĖ, muzikos mokytoja