Rajone – kiaulių maro protrūkis, liga patvirtinta jau 7 šernams 

Šilutės rajone – Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis, liga šiomis dienomis patvirtinta dviem lapkričio mėnesį rajono miškuose sumedžiotiems šernams ir penkioms rastoms šernų gaišenoms. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šilutės padalinio specialistai įspėja, kad dabar ypač turėtų sunerimti visi rajono kiaulių augintojai: lengvai plintanti liga gali greit prasibrauti į kiekvieną ūkį ir atnešti didžiulius nuostolius.

Šernai rasti trijose seniūnijose

VMVT Šilutės padalinio vedėjas Vytautas Jasaitis sako, kad šios dienos jo tarnybos specialistams ypač neramios. Dar lapkričio pradžioje į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratoriją buvo išsiųsti net 7 šernų mėginiai. Po vieną riestasnukį buvo sumedžiota lakpričio 4 dieną medžioklės klubui „Usėnai“ priklausančiuose plotuose Naustremenių k. (Usėnų sen.) ir Plaškių k. (Stoniškių sen.). Dar 5 šernai rasti jau nugaišę lapkričio 9 d., „Beržtų“ klubo medžioklės plotuose Kanteriškių k. (Juknaičių sen.). Beje, šios gaišenos rastos kukurūzų lauke.

Tyrimų atsakymai iš NMVRVI gauti lapkričio 11 d., ir jie VMVT specialistų anaiptol nepradžiugino: visi šernai buvo užsikėtę AKM.

Priminsime, kad prieš tai lapkričio 4 d., Kelmės r. kiaulių ūkyje nustatytas ligos protrūkis šiemet buvo jau šešioliktasis Lietuvoje. VMVT specialistus ypač stebina tai, kad šiemet liga siaučia jai nebūdingu laiku, mat paprastai šis virusas aktyviai plinta šiltuoju metų laiku.

V. Jasaitis sako, kad mūsų krašto kiaulių augintojams dabar tikrai yra ko nerimauti, jie turi ypač atsakingai vykdyti visus biosaugos reikalavimus. Ūkis turi būti aptvertas, būtina įrengti dezinfekavimo kilimėlius, kiaulių augintojai, eidami į tvartą turi keisti rūbus ir avalynę, kiaulių negalima šerti žalienomis, nušienautomis aplink ūkį, bei maisto atliekomis. Be to, pašaliniams žmonėms, o ypač medžiotojams, draudžiama patekti į patalpas, kuriose laikomos kiaulės, kiaules derėtų šerti tik termiškai apdorotu pašaru.

Nustačius reikalavimų nepaisymą, pirmą kartą taikomas įspėjimas, o antrą kartą nurodoma priverstinai paskersti laikomas kiaules. „Tik griežtai laikydamiesi biologinio saugumo reikalavimų galime sustabdyti ligos plitimą ūkiuose“, – sako V. Jasaitis.

Galima ir „uždirbti“ 30 eurų

Miške radus nugaišusį šerną, apie tai privalu pranešti VMVT arba VMVT teritoriniam padaliniui, visą parą veikiančiu trumpuoju telefono numeriu 1879, elektroniniu paštu (info@vmvt.lt) arba paskambinus į artimiausią padalinį.

Informaciją pateikiantys asmenys turi nurodyti tikslią gaišenos radimo vietą. Nugaišusio šerno negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT. Radimo vietą reikia pažymėti aiškiai matomu ženklu – užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.

Beje, asmeniui, pranešusiam apie rastą gaišeną mokama 30 eurų išmoka, nes tai yra veiksminga priemonė, padedanti užkirsti kelią ligos plitimui. Išmokos mokamos tik suradus gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius tyrimams. Jei apie tą pačią gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką turi pirmasis informaciją pateikęs asmuo.

Tokią išmoką jau gavo ir viena pastabi Šilutės rajono Gardamo seniūnijos gyventoja.