Rajono mokyklos – lyg ant įkaitusios parako statinės: dėl žaibiškai plintančio koronaviruso uždaromos grupės, klasės ir mokyklos

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams, kai visi moksleiviai sugrįžo į klases, pedagogai gyvena tarsi ant parako statinės, nežinomybės nuotaikomis.

Usėnų pagrindinė - pirmoji Lietuvoje mokykla, uždaryta dėl išplitusio koronaviruso.

Ne paslaptis, jog kiekviena diena atneša vis daugiau naujienų: tai vienoje, tai kitoje švietimo įstaigoje nustatomi užsikrėtusieji koronavirusu, uždaromos klasės, o ugdymas perkeliamas į nuotolinį. Ne geresnė situacija ir vaikų darželiuose – jau uždaryta ne viena grupė.

Praėjus nepilnoms dviem savaitėms nuo mokslo metų pradžios, rugsėjo 13-ąją, dėl COVID-19 protrūkio uždaryta pirmoji Lietuvoje mokykla – Usėnų pagrindinė, pajutusi didžiausią pandemijos smūgį. 96 Usėnų mokiniai nuo pirmadienio tęsia mokslus nuotoliniu būdu, uždarytos ir ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupės.

 

Ugdymo įstaigos – didžiausi Covid-19 židiniai

 

Kaip teigia ekspertai, šiuo metu didžiausi koronaviruso užkrato židiniai – ugdymo įstaigos. Ir tai – natūralus procesas, nes kaip tik juose šiuo metu susiburia didžiausi mokinių ir mokytojų srautai. Iki tokios problemos neabejotinai privedė nenoras skiepytis, profilaktiškai testuotis. Neretai net ir po kontrakto su sergančiuoju vaiko tėvai atsisako vaiką leisti testuoti. Kitos priežastys – į ugdymo įstaigą atvyksta vieną iš simptomų turintys vaikai, pasitaiko, kad tėvai arba globėjai, patys turėdami simptomų, būdami izoliacijoje, išleidžia vaikus į ugdymo įstaigą. Virusas tokiu būdu išplatinamas.

Vyriausybei palikus mokyklų saugumo reikalus spręsti savivaldybėms, būtent pedagogai, tapo savotiškais atpirkimo ožiais. Jie priversti užsiimti ne vien mokymu, o atlikti ir papildomus darbus: derinti su tėvais, kiek vaikų sutinka testuotis, vykdyti saugumo reikalavimus, kurie kone kasdien keičiasi ir vis pildomi iš aukščiau. Visas tas krūvis tenka ir mokyklų vadovams, ir mokyklų visuomenės sveikatos specialistams, kuriems ligos atveju dar tenka atsekti ir kontaktus.

Usėnų pagrindinė mokykla – pirmoji „auka“

Apie užklupusį pandemijos protrūkį „Šilutės naujienoms“ komentavo Usėnų pagrindinės mokyklos direktorė Liucija Jasevičienė. Praėjus vos 10 dienų nuo mokslo metų pradžios šioje mokykloje užfiksuotas koronaviruso protrūkis: užsikrėtė trys mokiniai ir trys mokytojai. Todėl mokiniai savaitę mokysis nuotoliniu būdu, o grįžus į ugdymo įstaigą vėl bus naudojami greitieji antigeno testai, matuojama temperatūra. Direktorė L. Jasevičienė sako, kad koronavirusas fiksuotas keturiose klasėse ir vienoje ikimokyklinukų grupėje. Šiuo metu namuose ugdomi 126 ugdytiniai, iš jų – 96 mokiniai, kiti ikimokyklinukai, priešmokyklinukai. Administracijos direktoriaus pasirašytame įsakyme nurodyta, kad nuotoliniu būdu šios mokyklos mokiniai mokysis iki rugsėjo 20 dienos.

Pasak L. Jasevičienės, jos vadovaujamoje mokykloje yra nemažai pasiskiepijusių mokytojų, tačiau ne visi. Tarp mokinių – tik 2 paskiepyti, o testuoti vaikus sutiko per 50 proc. mokinių tėvų. Užfiksavus protrūkį gaunama vis daugiau prašymų iš tėvų testuoti vaikus. Iki šiol mokykloje buvo laikomasi visų reikalavimų: atskirti srautai, klasės nedidelės, vaikai testuojami du kartus per savaitę. Tačiau koronaviruso išvengti nepavyko.

Koronavirusas „šienauja“ klases

Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė sakė, kad prieš savaitę rajone buvo paskiepyta 412  ir visų daugiau nei 4000 mokinių, t.y., 9,6 proc. visų mokinių. Iš visų dirbančių 608 pedagogų 6 atsisako skiepytis.

Prabėgus pirmajai savaitei gauta 2266 mokinių tėvų ar globėjų sutikimų, kad vaikai būtų testuojami. Tai sudaro 51,5 proc. visų mokinių. Šiuo metu, Švietimo skyriaus žiniomis, izoliacijoje yra 452 ugdytiniai, iš jų – 94 ikimokyklinukai. Be to, kad nuotolinį mokymą priversta organizuoti Usėnų pagrindinė mokykla, kitose rajono mokyklose taip pat nuotoliniu būdu dirba 12 klasių.

Anot D. Butvydienės, šiandien būtų lengviau išvardinti, kokiose įstaigose nėra COVID-19 atvejų. Koronavirusas dar nėra įsisukęs į Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centrą,  Vilkyčių pagrindinę, Žemaičių Naumiesčio mokyklą – darželį, vaikų darželį „Žvaigždutė“ ir  Švėkšnos lopšelį – darželį.

Pedagogai įtampoje

Tai, kad kiekviena diena kelia papildomus išgyvenimus, tvirtina beveik visi „Šilutės naujienų“ kalbinti pedagogai.

 Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė:

„Negalėčiau pasakyti, kad administracijai šis ruduo ramaus disciplinuoto, planingo darbo periodas. Rudens pradžia mokykloje visada  pilna veiksmo, o šis ruduo – neeilinis“, – sakė direktorė. Anot jos, suvaldyti virusą mokykloje – nėra lengva, šalia ugdymo proceso organizavimo tenka atidžiai stebėti pandeminės situacijos būklę. „Nežiūrint į tai, kad beveik visi mokytojai pasiskiepiję, o kiti testuojasi, susirgimų vis tiek gali būti, nes jų daugėja visoje šalyje. Ugdymo įstaiga – specifinė įstaiga, čia kad ir kokias dėtume pastangas vyksta mokinių migracija. Mokiniai virusą gali atsinešti iš išorės, o iš gimnazijos parnešti namo“, – sakė D. Dirgėlienė. Jos nuomone, testavimas padėtų suvaldyti virusą, tačiau dalis tėvų kategoriškai nusistatę prieš testus, todėl sudėtinga užtikrinti ankstyvą ligos diagnozę, išaiškinti kontaktavusius ir taip apriboti viruso plitimą.

„Visais įmanomais būdais bandome suvaldyti srautus, riboti mokinių judėjimą tarp klasių. Belieka tikėtis, kad geranoriškas visos bendruomenės požiūris ir susitelkimas dėl testavimo bei kitų savisaugos priemonių padės bent pristabdyti plitimą“, – sakė vadovė.

 

Katyčių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danguolė Švenčionienė:
„Kol kas situacija valdoma, tačiau kiekviena diena kelia nežinios jausmą.  Iš viso mokykloje turime 7 pasiskiepijusius mokinius, dauguma kitų – 85 proc. – sutinka testuotis. Priešmokyklinukų grupė šiuo metu yra saviizoliacijoje, nes ugdytinių mokytojai buvo diagnozuotas koronavirusas“.

Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro direktorius Marius Surplys:
„Mūsų įstaigoje dar nėra fiksuota koronaviruso atvejų, tad situacija gana stabili. Džiaugiuosi, kad visi pedagogai ir keletas mokinių pasiskiepiję, dauguma jaunimo klasių mokinių testuojasi. Didžiausia problema yra suaugusiųjų klasėse. Čia mokiniai gana skeptiškai atsiliepia apie skiepus, daug yra neskiepytų, nesutinka ir testuotis“, – sakė M. Surplys. Anot jo, dėl nuolat augančio užsikrėtusiųjų skaičiaus šalyje ir rajone auga vidinis nerimas ir tarp pedagogų. Tiek juos, tiek administracijos atstovus neramina, kaip bus toliau, ar mokyklos nebus uždarytos ir vėl ugdymas nepersikels į nuotolinį.

Šilutės Pamario progimnazijos direktorius Jonas Bendžius:
„Šiuo metu turime tik vieną klasę, išleistą mokytis nuotoliniu būdu, nes mokiniai turėjo kontaktą su sergančiuoju. Pedagogai yra pasiskiepiję, mokiniai, kurių tėvai davė sutikimus, reguliariai testuojami. Dėl esamos situacijos jaučiu, kad pedagogai išgyvena įtampą, bet ir susitaiko po truputį su bet kokiomis pasekmėmis. Tačiau vis tiek išlieka viltis, kad ugdymas kontaktiniu būdu bus nenutrauktas“, – sakė direktorius.