„Rambyno kalno“ kepykloje bandeles kepė ir pradinukai

duonos kepykla rambyno kalnasGardus kepamos duonos ir bandelių su įdaru kvapas vakar apgaubė į UAB „Rambyno kalnas“ kepyklą atskubėjusį pradinukų būrį. Čia Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos pirmokėliai su mokytoja Irma Kelpšiene patys pamatė duonelės ir bandelių kelią iki jų stalo, o kepyklos gamybos direktorė Jolanta Deveikienė ir patiems padėjo išsikepti po savąją bandelę.

Į netradicinę pamoką kartu su mažaisiais smaližiais užsukusioms „Šilutės naujienoms“ tai irgi buvo proga pasmalsauti apie kepėjų verslo subtilybes, čia kepamos duonelės įvairovę ir šilutiškių pomėgius.

Kepa 6 rūšių duoną

Kepti duoną bendrovėje „Rambyno kalnas“ pradėta beveik prieš porą dešimtmečių – 1995-aisiais. Įmonės savininkė Kristina Samoškienė prisimena, jog tai buvusi sena šiame  pastate dirbusių įmonių tradicija – čia, miesto centre, dar sovietmečiu buvo kepama duona.

Iš pradžių iš Samoškų kepyklėlės iškeliaudavo tik vienos rūšies duona – plikyta. Šiandien čia dirbančios kepėjos šilutiškiams siūlo 6 rūšių duonelės – šviesios ir tamsios, pagardintos įvairiomis sėklomis, riešutais ir džiovintais vaisiais. Gardžiausios kaina viršija ir 3 litus už kepalėlį, bet kepėjos turi ką pasiūlyti ir taupantiems – skaičiuojantieji kiekvieną litą pamėgo pigesnę „Duoną visiems“, kurios kepalėlio kaina nesiekia ir pusantro lito.

Pastaruoju metu vis populiaresnė tampa ir balta forminė pusryčių duona, mat vis daugiau šilutiškių pamėgo rytais pasiskrudinti duoną.

Nenaudoja „E“ ir kitokių cheminių priedų

Iš kur gamybininkės semiasi naujų idėjų? Tokios duonos, kurios receptą būtų pasiūlęs kas nors iš pirkėjų, moterys sako nekepančios. Bet idėjų jos nepritrūksta, nes ir pačios į seminarus važinėja, ir pas save pasikviečia technologus, galinčius pasiūlyti naujovių.

J.Deveikienė džiaugiasi, kad kepyklėlės produkcija turi ištikimų savo pirkėjų, kurie nepatingi kas antrą rytą ateiti į įmonės parduotuvę iš miesto pakraščių dėl puskepalio pamėgtos duonos.

„Stengiamės kepti natūralią, be cheminių priedų duoną, nors gerai žinome, kad visokie dažikliai, tešlos kėlikliai ir kitokie „E“ suteiktų produkcijai dar geresnę išvaizdą ir pailgintų vartojimo terminą. Bet džiaugiamės, kad nuolatiniai pirkėjai atpažįsta duonos kokybės požymius, ir sako, jog tai, kad mūsų kepta duonelė per penkias dienas apdžiūva, jiems yra rodiklis, kad ji iškepta be konservantų“, – sako J.Deveikienė.

Nuolatiniai pirkėjai būriuojasi nuo ryto

Daug šilutiškių pamėgo ir „Rambyno kalno“ sausainius, pyragus ir bandeles. Pastarųjų, ypač – sluoksniuotos tešlos su įvairiais įdarais, nuolatiniai pirkėjai būriuojasi jau 10 valandą.

O po vakarykštės pradinukų ekskursijos tokių mėgėjų kepėjos, matyt, turės dar gerokai daugiau, nes pačių vaikų iškeptos bandelės jiems atrodė pačios gardžiausios.

Dėl ištikimųjų pirkėjų kepyklėlės vadovėms lengva apskaičiuoti ir produkcijos kiekius – jos kiekvieną dieną žino, kiek duonos ir kitų gaminių tądien galės parduoti.

Susirinkusiems pradinukams J.Deveikienė pasakojo, jog duona yra vienas seniausių žmonių valgių. „Mokslininkai priėjo prie išvados, kad ji net senesnė už Egipto piramides, nors tuomet ji mažai priminė šiandieninę. Tai buvo iš grūdų masės kepti kieti gabalai, ir vis dėlto tai buvo duona“, – kalbėjo gamybos vadovė.