Raudonkepuriukai mokosi gyventi be patyčių

raudonkepuraite kas_yra_patycios2Šilutės lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ bendruomenė įsijungė į socialinę akciją – savaitę „Be patyčių“. parengtas projektas apėmė kiekvieną dieną ir buvo gausu įvairių vaikams įdomių veiklų.

Kas yra patyčios, kur riba kai jos prasideda, ieško atsakymo ir tėvai, ir pedagogai. Tai įvairus elgesys, kai vaikai žemina, skaudina vieni kitus: erzinimas, stumdymas, mušimas, pravardžiavimas, žaislų atiminėjimas, ignoravimas, gąsdinimas ir t.t. Kai kalbame apie patyčias, dažniausiai minime mokyklą, bet patyčios ne vien mokyklos problema, jų apraiškų yra ir ikimokyklinėse įstaigose.

Kada vaikai tyčiojasi, skaudina ir tai suvokia, kaip  juokavimą? Dažnos frazės darželyje: „Tu su mumis nežaisi“, „Nekviesiu tavęs į gimtadienį, nes tu nepatinki“, „Aš neleisiu su tavim draugauti“, „Aš nenoriu tau duoti rankos“ ir aibė kitų… Dažnai tėvai į tai nekreipia dėmesio ir galvoja, kad tai praeis, ar kad vaikai taip mokosi  būti stipresni, apsiginti naudojant grubų žodį, pastūmimą, pažeminimą.

Nepraeis jei nieko nedarysime. Būtini pokalbiai  su vaikais apie netinkamą elgesį, žodžius, kurie skaudina kitą. Reikia kurti  grupėje ir namuose draugišką bendravimo atmosferą. Būtinos paprastos, vaikams suprantamos taisyklės – kurkime jas kartu su vaiku ir jų laikykimės. Aptarkime ribas, kurias peržengus laukia bausmė (pvz. filmuko nežiūrėjimas, pasėdėjimas ant kėdutės ir kt.). Aišku, neperžengiant vaiko amžiaus galimybių, orumą žeminančių ribų. Visi turime suvokti, kad neturime teisės tyčiotis ir skaudinti kito, o jei iš mūsų kas nors tyčiojasi – reikia prašyti pagalbos.

Iš kur atsiranda noras tyčiotis? Vaikai tyčiojasi, erzinasi jei jiems trūksta meilės, dėmesio, taip pat kai tėvai nekontroliuoja, kai viską, ką daro vaikas, vertina gerai, o išgirdę kito žmogaus vaiko adresu duotą pastabą nusišypso ir ištaria: „Tai čia turbūt netyčia, visko pasitaiko…“ Vaikai gali pradėti tyčiotis iš bendraamžių ir pasižiūrėję TV laidas, kopijuodami aplinkinių elgesį, jei namuose priimtina ironizuoti ir šaipytis. Jie dažnai kartoja namuose girdėtas frazes. Vaikas tai priima kaip skaudų ginklą, kuriuo gali apsiginti, jei su bendraamžiais kyla konfliktas.

Todėl atsargiai reikėtų kalbėtis girdint vaikams – be įžeidžiančių žodžių vienas kitam, nes vaikai tikrai yra mūsų veidrodis.

Tikime, kas mūsų įstaigoje vykusi savaitė „Be patyčių“, auginant Gerumo medį, minint  Draugystės vaivorykštės dieną, draugišką linksmų estafečių dieną, apsikabinimų dieną bei susirinkimą į rytmetį „Draugystės žiedas“ suteiks vaikams teigiamų emocijų bei suvokimo, kad smagiau draugauti, dalintis gerumu. Ir bus mažiau patyčių.