Rengiamasi įvesti „lietaus mokestį“

onehandSavivaldybės vandentvarkos įmonė UAB „Šilutės vandenys“ rajono politikų prašo patvirtinti paviršinių nuotekų tvarkymo sistemos eksploatavimo taisykles.

Ne paslaptis, kad tai – pirmasis žingsnis įvesti naują mokestį – paviršinių nuotekų mokestį, kuris, dabartiniu siūlymu, nuguls ne tik ant verslininkų, bet ir ant privačių asmenų, kurių kiemuose yra įrengta lietaus kanalizacija, galvų. Šis mokestis jau turi neformalų pavadinimą – „lietaus mokestis“.

Žada tvarkyti brangiau, bet geriau

Istorija apie paviršinio vandens (lietaus) kanalizavimo apmokestinimą prasidėjo šių metų sausio 31 dieną, kai rajono Tarybos sprendimu Šilutės miesto ir Žemaičių Naumiesčio gyvenvietės paviršinio vandens (lietaus) nuotekų tinklų 37 km trasos buvo perduotos eksploatuoti įmonei „Šilutės vandenys“. Nuotekų tinklai surenka lietaus vandenis minėtose gyvenvietėse nuo 60 ha teritorijos.

Pasak „Šilutės vandenų“ direktoriaus Alfredo Markvaldo, bendrovė jau inventorizavo jai perduotus paviršinių nuotekų tinklus bei įrenginius. Paskaičiuota, kad jų remontas bei priežiūra pirmus 4 metus kasmet gali atsieiti apie 280 tūkst. litų. Daug darbo bus Šilutės miesto centrinėje dalyje, nes Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse blogai veikia apie 70 proc. lietaus kanalizacijos tinklų.
Iki šiol paviršinio vandens nuotekų sistemas valdė Šilutės ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos. Sistemas eksploatuodavo UAB „Šilutės komunalininkas“, ir ši paslauga per metus seniūnijoms kainuodavo apie 50 tūkst. Lt.

Politikams pasidomėjus, kodėl „Šilutės vandenys“ planuoja daugiau nei 5 kartus didesnes eksploatacijos išlaidas, A.Markvaldas sakė, jog sistemos bus tvarkomos geriau.

Mokės ir gyventojai?

„Šilutės vandenys“ parengė taisykles, kuriose numatė paviršinių nuotekų mokesčio abonentais registruoti tik juridinius asmenis, tai yra – tik verslo įmones bei valstybės ir savivaldybės įstaigas.

Tačiau Ekonomikos ir finansų komiteto nariams Steponui Kazlauskui bei Alfonsui Vanagui pageidaujant, taisyklėse galimų abonentų sąrašas papildytas – įrašyta, kad mokestį turės mokėti ir fiziniai asmenys. Tada visiems abonentams mokestis bus mažesnis.

Ekonomikos ir finansų komiteto politikų dauguma nutarė teikti papildytą „lietaus“ mokesčio sprendimo projektą svarstyti rajono Taryboje.   Teritorijų ir kaimo reikalų bei Socialinių reikalų komitetai „Šilutės vandenų“ inicijuojamą sprendimo projektą pavadino skubotu ir nepritarė, kad jis būtų svarstomas ketvirtadienį rajono Tarybos posėdyje. Politikė Genovaitė Kimbrienė sakė, kad naujas mokestis papiktins žmones, neaiški metodika, kaip bus apskaičiuotas mokesčio dydis.

Pasak A.Markvaldo, „lietaus mokestis“ Šilutės miesto ir Žemaičių Naumiesčio gyventojams bus pradėtas taikyti, kai Seimas priims naują geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymą, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija parengs mokesčio už paviršinių nuotekų tvarkymą skaičiavimo metodiką.

Todėl nemažai rajono politikų yra linkę dar netvirtinti UAB „Šilutės vandenys“ siūlomų paviršinių nuotekų tvarkymo sistemos taisyklių ir, kol bus priimtas naujas minėtas įstatymas, apsispręsti, kas galėtų būti tokios paslaugos abonentai – tik juridiniai asmenys ar dar ir gyventojai.

Vis dėlto iš ketvirtadienio Tarybos posėdžio šis klausimas nebus išbrauktas.