Renovacijos niuansai: pabėgę statybininkai paliko „pusiau luptą“ namą ir kalnus šiukšlių

laisves 9 siukslynas2Ilgai laukta namo renovacija įpusėjo ir… nutrūko, o gyventojai liko gyventi „pusiau skustame, pusiau luptame“ name, ir (lyg to dar būtų negana) – baisiame šiukšlyne.

Tokia situacija – pačiame Šilutės miesto centre, visai šalia centrinės gatvės stovinčiame Laisvės alėjos 9 name.

 Aplink daugiabutį besimėtantys kalnai visokiausių statybinių atliekų piktina ne tik šio daugiabučio gyventojus – abejingi netvarkai nelieka ir prošal einantys šilutiškiai: piktinasi, bando skambinti įvairiausioms tarnyboms, bet… Kalnai šiukšlių jau nebe pirmas mėnuo kaip riogso, taip riogso. Kol ir vėl (kaip pas mus įprasta) ieškoti kaltųjų nepradeda žurnalistai.

Šiukšlyną šiek tiek paslėpė… ruduo

Laisvės alėjos 9-asis daugiabutis jau šiek tiek skiriasi iš sovietinių pilkųjų savo kaimynų: jis jau nebe toks vienodai pilkas, jis – pusiau renovuotas, tiksliau – pusiau aplipdytas apšiltinimo plokštėmis…222 siuksles

„Kaip čia tie žmonės gyvena? Šitoks šiukšlynas…“ – baisisi prošal eidama pusamžė šilutiškė.

„Tai Šilutės šiukšlynus fotografuojate?“, – klausia jai įkandin einanti kiek jaunesnė moteris. Ją nustebina ne tik dešimčių metrų spinduliu aplink besimėtantys kalnai statybos atliekų, visokiausių plėvelių, plytelių, kitokio šlamšto, bet ir tai, kad šis namas dabar nebeturi balkonų, sienose liko tik durys, vedančios ant plokščių, turinčių laikyti balkonus.

„Kaip tie žmonės, iš įpratimo žengdami į balkoną, užsimiršę nenudarda žemyn?.. Juk čia iki nelaimės – vienas žingsnis?“ – stebisi smalsi pašnekovė.

Kalbinami daugiabučio gyventojai irgi neslepia nepasitenkinimo. Anot jų, šiukšlyną čia paliko nuo pavasario namą renovavę statybininkai. Vasaros pabaigoje toji įmonė bankrutavo, paliko nebaigtą remontuoti namą. Jo gyventojai piktinasi, jog net tvarkingai įstiklintus balkonus statybininkai nuplėšė, o naujų uždėti nepasivargino.

„Aš tame balkone dar tokį brangų stalelį buvau pastačiusi, bet išvažiavau į ligoninę, o po mėnesio grįžusi neberadau ne tik balkono ir statybininkų, bet ir stalelio“, – rypauja garbaus amžiaus senolė Zinaida.

Žmonės dar pasidžiaugia, kad pastaruoju metu valytoja bent jau pagrindinį takelį iki laukujų durų nuvalė, tai bent jau praeiti įmanoma. O ir aplink namą teritorija jau šiek tiek tvarkingesnė atrodo, mat ruduo – lapai viską užklojo… 

Bankrutavusieji rūpesčių dribtelėjo administratoriui

laisves 9 siukslynas balkonu neraNamo administratoriaus – UAB „Šilutės būstas“ vadovas Aleksas Kvederis pasakoja, kad šio daugiabučio renovaciją pradėjo liūdnai pagarsėjusi UAB „Šilo statyba“ iš Panevėžio. Kaip žinia, vasaros pabaigoje įmonė paskelbė bankrotą, statybininkai susirinko visa, ką matė esant reikalinga ir… paprasčiausiai dingo.

Administratoriui tai dribtelėjo naujų vargų: teko skelbti naują statybos darbų konkursą, kurį šįkart laimėjo šilutiškiai – darbų žada imtis Romualdo Žebelio įmonė „Toluta“.

Dar „Šilutės būstui“ kartu su antstoliais ir renovacijos darbų techniniu prižiūrėtoju teko prievolė sutikslinti, kokius darbus bankrutavusieji jau padarė, ko nepadarė, kiek ir kokių medžiagų sunaudojo ir panašiai.

Administratoriui teko rūpestis ir užsandarinti nuplėštųjų balkonų duris, ir patikrinti šildymo sistemą, mat šildymo sezonas buvo jau ant nosies. Šildymą buvo galima pradėti laiku, o štai balkonų užsandarinimas, anot A.Kvederio, irgi papiktino kai kuriuos gyventojus. Jie tikino vis tiek norintys išeiti į savo tokius nesaugius balkonus, tiksliau – pastovėti ant paliktų plokščių.
„Negalime rizikuoti žmonių gyvybėmis, jei būtume palikę taip, kaip statybininkai, gal ir aukų jau būtų buvę. Užsandarinimo darbus darėme savo lėšomis“, – aiškino administratoriaus vadovas.

Šiuo metu jau rengiama nauja darbų rangos sutartis, ir A.Kvederis tikisi, kad po savaitės – kitos darbo imsis nauji statybininkai.

Ieškos galimybės aptvarkyti

A.Kvederis tikina, kad tvarkyti administruojamų daugiabučių aplinką jų įmonei nepriklauso, esą miesto veidas – tai miesto seniūnijos reikalas, o aplinką aplink renovuojamus namus turėtų tvarkyti statybininkai. Bet bankrutavusiųjų juk nebeprisišauksi.

Seniūnijoje išgirstame priešingą nuostatą: tvarkyti namų aplinką turi jų gyventojai, gyventojų bendrijos ar namus administruojančios bendrovės. Seniūnija tvarko tik viešąsias erdves, t.y., miesto želdynus, parkus, kapines ir panašius objektus.

A.Kvederis sako, kad dabar jau bus ieškoma galimybės apvalyti namo aplinką, gal bus prašoma ir seniūnijos pagalbos.