Rinkėjos neapdairumas užkirto kelią balsuoti

DSC 1222Dieną po rinkimų į „Šilutės naujienų“ redakciją užsukusi šilutiškė Nijolė piktinosi, jog dėl nesusipratimo ji negalėjo balsuoti. „Man skaudu, gal kažkam trūko mano balso. Aš norėjau balsuoti, nes man ne vis vien!“ – apgailestavo moteris.

Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Raimondas Steponkus ir Politechnikos apylinkės pirmininkė Regina Auškalnienė tokius piliečių skundus rinkimų dieną vadina jų pačių apsileidimu.

Laisvės alėjoje gyvenanti moteris balsuoti kartu su vyru ėjo ryte į Politechnikos (Nr.4) apylinkę. Pasak Nijolės, rinkėjo kortelės šeima neturėjo, nes kai jas nešiojo, ko gero, nebuvo namuose. Apylinkėje parodęs asmens tapatybės dokumentus jos vyras be problemų gavo rinkimų biuletenį, o Nijolei buvo pasakyta, jog jos sąrašuose nėra, todėl biuletenio negaus.

Moteris pasakoja, kad valandą pralaukusi apylinkės pirmininkės, o ši atėjusi pasakė, kad situaciją išsiaiškins. Dar po poros valandų pirmininkė Nijolę informavo, kad yra nesklandumų su jos gyvenamosios vietos deklaracija, todėl moteris turi pristatyti savo registracijos vietos dokumentus į seniūniją.

„Nesuprantu, kaip gali būti problemų, jei aš visą laiką gyvenau Šilutėje, gavau politikų man adresuotus agitacinius laiškus. O iš kur jie mano duomenis gavo? – svarstė moteris, – Kodėl balsavimo dieną aš tokius kelius turiu vaikščioti, kai tenorėjau sąžiningai balsuoti?! Man širdis virė kraujuose!“. Dokumentų tądien ji niekur nevežė, todėl liko nebalsavusi.

„Šilutės naujienų“ paprašyta pakomentuoti situaciją, Politechnikos (Nr.4) apylinkės  pirmininkė R.Auškalnienė sakė prisimenanti minėtą atvejį, nes moteris sukėlė triukšmą apylinkėje, pažėrė priekaištų. Pasak pirmininkės, minėta moteris jau beveik 10-metį neįtraukiama į rinkėjų sąrašus, nes nėra duomenų apie jos gyvenamąją vietą. Dėl to pernai ji negalėjo balsuoti ir savivaldybių rinkimuose.

„Jos vyras visuomet įtrauktas į sąrašus, o ji – ne, tačiau susirūpino tik dabar. Jei negavo rinkėjo kortelės, tai iškart reikėjo teirautis, kodėl tai atsitiko, išsiaiškinti. Tokius reikalus reikia tvarkyti prieš rinkimus, o ne rinkimų dieną, kai yra dideli darbo krūviai. Dėl apkrovos tą dieną mūsų kompiuteriai neveikė iki pat pietų, apylinkėje buvo didelės žmonių eilės“, – kalbėjo R.Auškalnienė.

Rinkėjai, neįrašyti į sąrašus, turėtų kreiptis į seniūniją ir išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių taip yra. Kiekvienas rinkimų teisę turintis Lietuvos pilietis turi būti įrašytas į rinkėjų sąrašus. Pagal Seimo rinkimų įstatymą, rinkėjų sąrašai sudaromi du kartus – išankstiniai ir galutiniai.

Kiekvieniems rinkimams sudaromi nauji rinkėjų sąrašai. Niekas negali būti įrašytas į rinkėjų sąrašą kelis kartus. Pasak apylinkės pirmininkės, rinkimų dieną ateina daug žmonių, kurie patiria įvairių nesklandumų dėl savo pačių neapdairumo. Pavyzdžiui, nesusigaudo, kurioje apylinkėje turėtų balsuoti, gauna rinkėjų korteles už savo neįgalius vaikus ir kita.

„Jei lyja, turi jau eiti su skėčiu, o ne skėčio ieškoti per liūtį“, – metaforiškai R.Auškalnienei antrino Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos komisijos pirmininkas, Šilutės seniūnas R.Steponkus. Jis pataria rinkėjams susirūpinti pilietinės teisės atlikimu iš anksto.

Rinkėjai informaciją taip pat gali gauti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) informaciniu telefono numeriu 1855. Informacinė paslauga veiks iki š.m. spalio 29 d. nuo 7.00 val. iki 20.00 val.

Telefonu 1855 galima sužinoti, ar esate įrašytas į rinkėjų sąrašus; kurioje rinkimų apylinkėje galite balsuoti; apie galimybę balsuoti iš anksto, jeigu rinkimų dieną nebūsite savo rinkimų apylinkėje; kaip balsuoti, jeigu susirgote ir rinkimų dieną negalėsite nuvykti į savo rinkimų apylinkę; kaip susisiekti su apygardos ar apylinkės rinkimų komisija, komisijos adresą, darbo laiką.

Telefonu taip pat 1855 galima pranešti, kad gyvenate deklaruotu adresu, bet negavote rinkėjo kortelės, apie rinkimų įstatymų pažeidimus.