Rinkimai Šilutės rajone: gautas vienas skundas, antrajame ture žinomi politikai

Daug kam sunku patikėti, bet Seimo nariui Alfredui Stasiui Nausėdai teks įteikti gėlių puokštę ir palinkėti geros sveikatos bei aktyvaus visuomeninio gyvenimo – savo Seimo nario mandatą atstovauti Šilutės kraštą, jis turės atiduoti kitam politikui.

Spalio 25 dieną Šilutės rinkimų apygardoje bus organizuojami pakartotiniai rinkimai į LR Seimą, kuriuose susirems du visiems gerai žinomi politikai, surinkę daugiausia pasitikėjimo balsų pirmajame ture – Sandra Tamašauskienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai) ir Zigmantas Balčytis (Lietuvos socialdemokratų darbo partija).
Už S. Tamašauskienę balsavo 3487 rinkėjai, Z. Balčytį – 2835.

Rinkėjų aktyvumas penktadaliu mažesnis

2016 metais Seimo rinkimuose balsavo 50,64 proc. rinkėjų. Per 2012-ųjų Seimo rinkimus aktyvumas siekė 52,93 proc. 2008 – ųjų rinkimuose bendras aktyvumas siekė 48,59 proc.
rink
Šilutės rinkimų apygardoje spalio 11 d. fiksuotas 41,51 proc. rinkėjų aktyvumas: rinkimų dieną atėjo 31,28 proc., iš anksto balsavo 10,22 proc. Arba kitaip, iš 35 046 balsavimo teisę turinčių rinkėjų, savo pilietinę pareigą atliko tik 10 204.

Kandidatų įvairovė Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje buvo tikrai solidi, kiekvienas apygardos žmogus galėjo pasirinkti vieną iš aštuonių politikų. Susumavus rezultatus akivaizdu, kad pasitikėjimo balsų gavo visi dalyvavę pirmajame rinkimų ture, tačiau jų skaičius buvo per mažas, kad galėtų toliau tęsti politinę kovą.

Be jau minėtų dviejų daugiausiai balsų surinkusių politikų, įvertinti buvo dar šeši:
A. S. Nausėda, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, 2536 balsai;
Tomas Budrikis, Lietuvos socialdemokratų partija, 1842 balsai;
Audrius Endzinas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, 1353 balsai;
Vaidas Pavilonis, Darbo partija, 985 balsai;
Rimantas Jaruškevičius, Lietuvos liaudies partija, 324 balsai.

Policija gavo vieną skundą

Išankstinio balsavimo metu per keturias dienas balsuoti atėjo bemaž trečdaliu žmonių daugiau, nei būdavo įprasta anksčiau. Nei vienas iš balsuoti atėjusių žmonių nepaminėjo, kad baiminasi COVID-19 infekcijos. Dauguma žmonių iš anksti balsavo dėl to, kad sekmadienį norėjo keliauti į svečius, turėti laisvą dieną.

Kodėl LR Seimo rinkimuose 2020 metais balsavo tik 41,93 proc. balso teisę turinčių žmonių, yra smalsu. Balsavimo dieną oras buvo geras, į rinkimus žmonės ėjo su apsaugos priemonėmis.
Šilutės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Vaida Pocė, „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad policija rinkimų dieną gavo tik vieną skundą. Balsuoti atėjęs žmogus informavo, kad rinkimų kabinoje rado vieno iš kandidatų lankstinuką. Kabina buvo skubiai patikrinta ir lankstinukas išimtas.
Daugiau jokių kitokių dėmesį patraukiančių incidentų, pasak V. Pocės, šiuose rinkimuose kaip ir nebuvo.

Kaip jautėsi kandidatai?

Prieš pat baigiantis balsavimui, „Šilutės naujienoms“ pavyko apsilankyti dviejų kandidatų rinkimų štabuose.

Seimo narys A. S. Nausėda į savo bičiulių būrį atėjo žvalus ir linksmas. Savo padėjėjams nurodė pasitikti visus atėjusius į štabą ir pavaišinti kavos ar arbatos puodelių, pyragaičiu. Paklaustas, ar tikisi būti išrinktas dar vienai kadencijai, A. S. Nausėda sakė, kad tikrai norėtų. Mat Seime dar yra daug darbų, kuriems jis būtų naudingas. Būtina sutvarkyti Nemuno žemupio upes, kad sumažėtų potvynių grėsmės, pagerėtų laivyba, sklandžiau eitų ūkininkauti polderių žemėse ir t.t.

Zigmantas Balčytis savo bičiulius susikvietė į Šilutės „Coco“ kavinę Tilžės gatvėje. Kandidatas į LR Seimo narius „Šilutės naujienoms“ tarsi juokavo, kad yra ne kartą laimėjęs rinkimuose per pirmąjį turą ir gerai būtų, kad tai pasikartotų. Tačiau tuoj pat surimtėjo ir sakė, kad jeigu žmonėms neįtiks, tai teks su tuo susitaikyti.

Kandidatuodamas Z. Balčytis sakė, kad daug lėšų rinkimų kampanijai neturėjo, todėl reklamos buvo mažoka. Tačiau turėjo per 145 susitikimus su žmonių kolektyvais ir visur buvo priimtas palankiai. Tai ir suteikia vilties pakartotiniams rinkimams.

Sandros Tamašauskienės štabas veikė nuotoliniu būdu, su ja teko bendrauti telefonu. Politikė tikėjosi, jog laimės galimybę dalyvauti antrajame ture. Kaip realiausius savo konkurentus kitame ture ji įvardijo T. Budrikį, A. S. Nausėdą, o gal net ir Z. Balčytį.

Pirmieji rezultatai atnešti 22 val.

Lygiai 22 valandą Šilutės rinkimų apygardos komisijos duris pravėrė pirmosios šiuose rinkimuose balsavimo duomenis suregistravusios Žemaitkiemio rinkimų apylinkės atstovai. Apylinkės pirmininkė Inga Kirkickienė ir jos pagalbininkas Remigijus Stankus pateikė apylinkės balsuotojų rezultatus.

Vėliau tokių rinkimų duomenų sunešimas tęsėsi iki 4 val. ryto. Paskutinieji rinkimų dokumentus atnešė Tilžės rinkimų apylinkės komisijos nariai.

Komercijos direktorius, korespondentas