Rinkimų juoduliai: balsų pirkimas, plakatų plėšymas, kompromatas spaudoje (video)

rinkimu pazeidimai sulaikyta-moterisŠilutės – Pagėgių rinkimų apygarda šiuose rinkimuose į Seimą tapo neabejotina pažeidimų rekordininke. Iš viso per šiuos rinkimus spalio 10-28 dienomis Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK) gavo 68 pranešimus apie galimus rinkimų pažeidimus. Iš jų 43 pranešimai – iš Šilutės rajono, 14 – iš Pagėgių savivaldybės, 8 – iš Šilalės rajono, 3 – iš Tauragės rajono.

Tauragės AVPK visus 5 su rinkimais susijusius ikiteisminius tyrimus pradėjo dėl pažeidimų, užfiksuotų Šilutės – Pagėgių apygardoje. Dar vieną ikiteisminį tyrimą policija pradėjo dėl K.Komskio plakatų suplėšymo.

Tokia pažeidimų gausa Vyriausiajai rinkimų komisijai buvo sukėlusi minčių apie galimybę anuliuoti rinkimų rezultatus ir Šilutės – Pagėgių apygardoje, kaip jie buvo anuliuoti Zarasų – Visagino apygardoje, bet tokia galimybė dabar abejojama.

Balsus pirko prie prekybos centro

Tauragės AVPK informuoja, kad antrojo rinkimų į Seimą turo metu, spalio 28-ąją, gauti 25 pranešimai apie galimus rinkimų pažeidimus, iš jų daugiausia užfiksuota Šilutės rajone – 14, Pagėgių savivaldybėje – 11. Apie rinkimų pažeidimus Tauragės ir Šilalės rajonuose spalio 28 d. pranešimų policijoje nebuvo gauta. Dėl vieno iš šių pranešimų Šilutėje pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Sekmadienį 14 val. 26 min. policija gavo pranešimą, kad Šilutėje, H.Šojaus gatvėje, prie prekybos centro „Maxima“, asmenys galbūt parduoda balsus.

Į Šilutės rajono policijos komisariatą pristatyta 36 metų moteris, kuri galėjo pirkti rinkėjų balsus. Pas ją rastas rinkėjų sąrašas ir pinigai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise.

Tą pačią dieną tikrindami pranešimą iš Pašyšių rinkimų apylinkės apie galimą balsų pardavinėjimą, Tarvydų kaimo kelyje Šilutės policijos pareigūnai sulaikė keturių žmonių grupę. Šie giminystės saitais susiję apylinkės gyventojai buvo pristatyti į policijos komisariatą.

Šilutės kriminalinės policijos vadovas Vaidas Petniūnas paneigė Policijos departamento išplatintą informaciją, jog sulaikytieji yra asocialūs asmenys. Dėl minėtų sulaikytų 4 asmenų atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą.

Sekmadienį į policiją taip pat kreipėsi pilietis, nufilmavęs galimą balsų pirkimą Traksėdžiuose. Pasak V.Petniūno, dėl šio skundo taip pat atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, nes nenustatyta nusikaltimo sudėtis.

Video, kuriame pilietis užfiksavo galimą balsų pirkimą Traksėdžiuose:

Paskelbė kompromituojančią medžiagą

Penktadienį, paskutinę dieną, kuomet pagal Seimo rinkimų įstatymą galima rinkimų agitacija, Šilutės rajono žiniasklaidos priemonėse pasirodė kompromituojanti informacija apie kandidatą A.Skardžių.

Remiantis Rinkimų įstatymų 52 straipsniu, kompromituojančia kandidatą medžiaga pripažįstama tokia, kuria siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų už konkretų kandidatą, ir kurioje pranešama kandidatą negatyviai apibūdinanti žinia. Laiškus su ta pačia informacija savo pašto dėžutėse rado ir kai kurie šilutiškiai.

Visais atvejais kompromituojanti medžiaga apie kandidatą gali būti paskelbta ne vėliau kaip priešpaskutiniame iki rinkimų visuomenės informavimo priemonės leidinio numeryje, kad sukompromituotas kandidatas turėtų galimybę paskelbti atsakomąją nuomonę.

Tokios galimybės A.Skardžiui keli mūsų rajono laikraščiai negalėjo suteikti, todėl A.Skardžius pateikė skundą VRK dėl minėtos informacijos 4 punktų paneigimo. VKR kompromituojančiu pripažino tik vieną teiginį ir nurodė paneigimą skelbti per Lietuvos nacionalinį radiją pagal rinkimų reklamos įkainius. Atsakomoji A.Skardžiaus nuomonė paskelbta penktadienį. Šiuo atveju visuomenės informavimo priemonė privalo VRK sumokėti dvigubą šio paskelbimo kainą.

Z.Vaigauskas: Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardoje nepasimokyta

„Deja, dėl Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos mes gauname daugiau pranešimų, kad ten vis dėlto nepasimokyta iš pirmojo rinkimų rato klaidų, Konstitucinio Teismo išvados – vis tiek bandoma atsilyginti rinkėjams“, – sekmadienį per spaudos konferenciją sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Pasak jo, VRK tikisi, kad įstatymo pažeidėjai už tai bus atitinkamai įvertinti.

„Kalbant apie pažeidimų fiksavimą, nemanau, kad vien VRK čia pajėgi efektyviai veikti. Be jokios abejonės, turi būti suteikti platesni įgaliojimai ir policijai, gal ir kitoms institucijoms. Nes svarbiausia nustatyti ir įrodyti, kad pažeidimai tikrai susiję su tam tikru asmeniu. Vien apylinkių, apygardų komisijos narių, partijų stebėtojų čia nepakanka“, – kalbėjo Z.Vaigauskas.

VRK pirmininko nuomone, po Konstitucinio Teismo išvados reikėtų įstatyme tikslinti atsakomybę už rinkėjų papirkimo pažeidimą. Dėl to reikėtų tvarkyti įstatyminę bazę, nes kol kas prieš tokį šiurkštų veiksmą taikomos pačios menkiausios priemonės.

„Šiuo metu susidariusi paradoksali situacija, kad baudžiami tie, kurie parduoda savo balsą, baudžiami tie, kurie perka, tačiau nėra pakankamų priemonių pasiekti pačius balsų pirkimo organizatorius, jų lyderius, kurie viską daro. Kaip matome, niekas nuo to kol kas neatgraso“, – sakė Z.Vaigauskas.

VRK komisjos narė Živilė Verbylaitė „Šilutės naujienoms“ komentavo, jog nepaisant pažeidimų gausos, kol kas nemanoma, kad Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardoje rinkimų rezultatus reikėtų anuliuoti. Pasak VRK narės, be abejonės, ši apygarda komisijos posėdyje bus iš tų, kurias nariai svarstys atidžiau.

Galutinius Seimo rinkimų rezultatus Vyriausioji rinkimų komisija turėtų paskelbti iki lapkričio 4 dienos.

Silutes naujienu LOGO copy