Rinkimus pradėjo įkaušę papirkti rinkėjai (foto)

RINKIMU 6Trečiadienio rytą į išankstinio balsavimo vietą Šilutės r. savivaldybės patalpose pradėjo plūsti dešimtys jaunuolių iš Šilutės turizmo ir verslo paslaugų bei Šilutės žemės ūkio mokyklos. Juos vežė net taksi automobiliai. Kiti aktyvūs balsuotojai, organizuotai, po 4-5 žmones, atskubėję atlikti pilietinės pareigos, neretai buvo paburkusiais veidais ir net skleidė alkoholio ar šlapimo kvapą.

Netrukus policija užfiksavo tris galimo rinkėjų papirkinėjimo atvejus Šilutėje. Pirminiais duomenimis, viena politinė jėga į apygardą pristatė girtų rinkėjų būrį, kitas rinkėjas pričiuptas prisipažino, kad savo balsą pardavęs už 20 litų.

Pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl rinkėjų papirkinėjimų, kuriais įtariama Darbo partija ir partija „Tvarka ir teisingumas”.

Vežikai bandė šeimininkauti

Daugelis matė, kad tarp jaunuolių, kurie, ko gero, dalyvauti rinkimuose atskubėjo pirmą kartą, savivaldybėje sukinėjosi ir „labiau patyrę“ piliečiai, kurie paskubomis rikiavo savo globotinius, į kokią eilutę, prie kurių rinkimų komisijos narių jie turi stoti, baksnojo pirštu, kurioje vietoje dėti kryželį. Buvo ir tiek įsidrąsinusių talkininkų, kurie kartu su balsuotoju lindo ir į balsavimo kabiną.

Įstatymus pažeidinėjančių balsuotojų niekas nedrausmino. „Šilutės naujienų“ korespondentas, pasipiktinęs tokiu savivaliavimu, paprašė rinkimų komisijos narių ir stebėtojų akyliau kontroliuoti rinkėjus ir neleisti pažeidinėti tvarkos.

Vienas iš „labiau patyrusių“ piliečių pakeltu balsu dar bandė prieštarauti, kad žiniasklaidininkas nesikištų į rinkimų procesą, aiškino, kad balsavimo kabinoje esantis žmogus neprimato, jam reikia pagalbos…

Tik po pastabos rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai ėmėsi atlikti savo pareigą ir nebeleisti grupelių organizatoriams vadovauti rinkėjams.

Apie aktyvų jaunuomenės ir kitų asmenų privežinėjimą buvo informuota rajono Savivaldybės bei Šilutės policijos vadovybė. Į išankstinio balsavimo vietą netrukus atskubėjo pora policijos automobilių, o rajono vadovai paeiliui bent kelis kartus aplankė rinkimų vietą ir skatino žmones laikytis įstatyme numatytos tvarkos.

Atvykus policijos ekipažams akivaizdžiai nuslopo į balsavimo vietą plūstančių automobilių srautas. Kai kurie automobiliai iš aikštelės išvažiavo net nesulaukę atvežtų keleivių. O pastarieji vėliau dairėsi: kur prapuolė jų vežikai?

Vėliau socialiniame tinkle „Facebook“ Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokyklos moksleiviai atvirai prisipažino, jog už balsą jiems bvo siūloma po 10 litų.

Policija sulaikė 2 įtariamuosius

Trečiadienio pavakarę Tauragės apskrities vyriausiasis komisariatas pranešė, kad 10 val. Šilutės r. savivaldybės patalpose, kur įrengta išankstinio balsavimo patalpa, atvyko balsuoti pilietis Z.J. su iš anksto pažymėtu rinkimų biuletenio pavyzdžiu. Pasak piliečio, pažymėtą biuletenį jam davė iš matymo pažįstama moteris, pažadėjusi už balsavimą, pagal pažymėtą rinkimų biuletenį, sumokėti 20 litų. Taip paperkant pilietį sutrukdyta realizuoti savo teisę rinkti, tokiu būdu trukdant pastarajam pasinaudoti rinkimų ir referendumo teise.

Po 20 min. vėl gautas pranešimas, kad Šilutės r. galimai už pinigus bus vežami balsuoti rinkėjai nurodytu automobiliu. 14.22 val. policija gavo pranešimą, kad Šilutėje užfiksuotas galimas rinkėjų papirkinėjimas. Įvykio aplinkybės tikslinamos. Apie 15.00 val. buvo sulaikyta grupė asmenų, kurie gavo atlygį už tai, kad balsuotų už tam tikrą politinę partiją. RINKIMU 2

Klaipėdos apygardos prokuratūra informuoja, jog vadovaus Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate  pradėtam ikiteisminiam tyrimui dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise.

Pareigūnai įspėja, kad nustačius atvejus, kuomet bus bandoma papirkti rinkėjus, šių asmenų atžvilgiu bus vykdomi atitinkami policijos veiksmai. LR baudžiamojo kodekso 172 str. numatyta, kad trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise gali būti baudžiamas laisvės atėmimu iki trejų metų. Atsakomybės neišvengs ir tie, kurie sutinka perleisti savo balsą už pinigus ar kitokį atlygį.

Rinkėjo balsavimas už atlygį, siūlymasis balsuoti už atlygį ar kurstymas tai daryti rinkimuose ar referendume užtraukia administracinę atsakomybę ir baudą nuo 1000 iki 2000 litų.

Kandidatai kreipėsi į STT

TV3 televizija trečiadienio vakarą parodė reportažą iš Šilutės, kuriame užfiksuota, kad viename bute renkasi žmonės, ant stalo guli vieno kandidato lapukai su užrašytais reitingavimo numeriais, taip pat – kito kandidato lapai su palaikančiųjų sąrašais. Kalbinti kai kurie pašnekovai neslėpė, kad balsuoja už pinigus.

Šie faktai paskatino tris kandidatus į Seimą – Raimondą Plikšnį („Liberalų sąjūdis“), Arvydą Jaką („Sąjunga TAIP“) ir Saulių Juodzevičių („Drąsos kelias“) – išplatinti kreipimąsi į Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardos rinkėjus. Kandidatai ragina rinkėjus nebūti abejingus ir patiems pareikšti savo valią spalio 14 dieną, renkant atstovą į Seimą.

Minėti politikai kreipėsi ir į valstybės struktūras – STT, Valstybės saugumo departamentą, Policijos departamentą, Generalinę prokuratūrą, Vyriausiąją rinkimų komsiją – dėl tvarkos užtikrinimo ir nusikalstamos veiklos sustabdymo rinkimų metu Šilutės – Pagėgių rinkiminėje apygardoje.

„Reiškiame susirūpinimą išankstiniais rinkimais ir piktinamės daromais pažeidimais bei masiniu balsų pirkimu. Šitokie faktai ne tik daro gėdą mūsų kraštui, bet ir griauna demokratinės valstybės pagrindus“, – teigiama politikų pareiškime.

Kandidatai į Seimą teigia, jog partijų deleguotų stebėtojų teisės ir pajėgos nėra pakankamos nusikalstamoms veikoms sustabdyti, todėl jie prašo „visas įmanomas valstybės struktūros pajėgas imtis neatidėliotinų priemonių demokratinių rinkimų užtikrinimui balsavimų metu“.

Šilutės policijos pareigūnai ketvirtadienį visą dieną budėjo Savivaldybės kieme, netoli išankstinio balsavimo vietos. Bet kurią akimirką juos buvo galima išsikviesti į balsavimo patalpą.

joomplu:7478

Silutes naujienu LOGO