Kaip plinta?
Rotavirusas – viena dažniausiai pasitaikančių ir greičiausiai plintančių virusinių žarnyno infekcijų. Pirmieji simptomai – viduriavimas, vėmimas ir karščiavimas – pasireiškia per vieną–dvi paras nuo užsikrėtimo. Infekcija ypač greitai plinta darželiuose, mokyklose, o dėl didelio atsparumo aplinkos veiksniams virusas ant paviršių gali išlikti gyvybingas net kelias savaites.
Infekcija prasideda staiga – naktį ar paryčiais. Pagrindiniai simptomai yra gausus ir vandeningas viduriavimas (gali trukti nuo kelių dienų iki savaitės), pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas. Vaikams gali pasireikšti ir kvėpavimo takų ligų simptomai.
Dėl dažno vėmimo ir viduriavimo organizmas netenka skysčių, o tai gali sukelti dehidrataciją. Jai būdingas burnos sausumas, įdubusios akys, retesnis šlapinimasis, ašarų nebuvimas verkiant. Didžiausia rizika užsikrėsti rotavirusu kyla kūdikiams, mažiems vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurių imuninė sistema yra silpnesnė.
Rotavirusas perduodamas fekaliniu-oraliniu būdu, taiga, į organizmą patenka per nešvarias rankas, užkrėstus paviršius ar maistą. Jis aptinkamas sergančiojo išmatose dar iki pasireiškiant simptomams ir išlieka keletą dienų po jų.
Skiepai – efektyvi apsauga
Rotaviruso vakcina – efektyvus būdas apsaugoti kūdikius nuo sunkios ligos ir komplikacijų. Skiepijami kūdikiai sulaukę 2, 4 ir 6 mėnesių. Suaugusieji neskiepijami, nes serga rečiau ir lengviau.
Vaikams rotavirusas pavojingas todėl, kad dėl gausaus vėmimo ir viduriavimo jie greitai netenka skysčių. Todėl jiems dažnai skiriamas stacionarinis gydymas, taikant infuzoterapijas. Nors persirgus ilgalaikis imunitetas nesusiformuoja, pakartotinė infekcija dažniausiai būna lengvesnė.
Visos šeimos rūpestis
Dauguma rotaviruso atvejų gydomi namuose. Svarbu dažnai vartoti skysčius su elektrolitais, laikytis lengvos dietos, stebėti temperatūrą.
„Jei vaikas viduriuoja ilgiau nei parą, vemia, burna išsausėja, o akys įdumba – tai aiškūs dehidratacijos ženklai. Taip pat į šeimos gydytoją svarbu kreiptis, jei išmatose yra kraujo ar jos tamsios spalvos. Suaugusiesiems pravartu kreiptis, kai viduriavimas tęsiasi ilgiau nei dvi paras ar prasideda vėmimas“, – sako I. Keršytė.
Norint išvengti užsikrėtimo, svarbu kruopščiai plauti rankas grįžus iš lauko, prieš ruošiant maistą, pakeitus sauskelnes vaikui. Sergantiesiems geriau nesilankyti žmonių susibūrimo vietose, taip pat naudotis atskirais indais bei izoliuotis atskirame kambaryje.
Net ir paskiepijus vaiką, svarbu išlikti budriems, nes skiepai apsaugo nuo sunkios ligos ir komplikacijų, bet neužkerta kelio užsikrėtimui. Kadangi virusas aplinkoje išlieka ilgai, dažnai suserga ir tėvai, kurie nuvertina infekcijos pavojų. Rotavirusas – ne tik vaikų, bet ir visos šeimos rūpestis.
BNS inf.
Rašyti atsakymą