Ruduo Šilutėje: gėlės dar žydi, lapai vežami tonomis, ir jau galvojama apie Kalėdas

Jau lapkritis, bet ar pastebėjote, kad Šilutės mieste dar žydi rožės, raudonuoja gėlynai šalia pašto, žiedais akį traukia drugelis šalia seniūnijos. Vasaros priminimas - gėlynai mus dar džiugins iki pirmųjų rimtesnių šalnų, o vėliau miestas sužibės kalėdinėmis puošmenomis.

Miesto šaligatvius, parkus, kiemus nuklojo ir medžių lapai – juk rudens pabaiga, pats jų kritimo pikas. Tačiau tai šilutiškiams kelia ir klausimų dėl tvarkos: „Negi niekas nebešluoja gatvių? Juk ankstesniais metais tiek daug lapų nebūdavo?..“

Miestą tvarkančio „Šilutės komunalininko“ direktorius Audrius Benkunskas atsako, kad toks lapų kiekis šiuo laiku yra normalu. Centrinė miesto gatvė valoma kasdien, o valytojai į gatves išeina 3 – 4 valandą ryto, kai daugelis mūsų dar miega.

Išveža tonas lapų

“Ruduo, tai ir lapai krenta – elementaru“, – komentuoja „Šilutės komunalininko“ direktorius A. Benkunskas. Vėlinių savaitgalį dėl lietaus, vėjo lapų krito daugiau, be to, buvo trys poilsio dienos, tad gatvėse lapų daugiau. Antradienio rytą vaizdas jau buvo kur kas gražesnis, miestas švaresnis.

Nuo važiuojamosios kelio dalies lapai šluojami vakuumine mašina ir mechanine šluota, o parkuose į krūvas supučiami pūstuvais, vėliau išvežami. Į Rumšų žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę keliauja tik medžių lapai iš parkų, kurie yra švarūs. Jie ten kompostuojami. Nuo lapių ir šaligatvių surenkami nešvarūs lapai jau kaip sąšlavos vežami į Klaipėdą.

Rimtesni valymo darbai Šilutės parkuose dar neprasidėjo, nes laukiama kol nupliks visi medžiai. O nukritusieji šiomis dienomis buvo prikibę prie žemės, nes prieš tai kelias dienas lijo.

A. Benkunskas pastebi, kad kai centrinėje Lietuvininkų gatvėje buvo iškirsti seni medžiai, išgenėtos likusių želdinių šakos, labai sumažėjo lapų. Šiemetinius išvežamų lapų kiekius skaičiuoti dar anksti, bet yra pernykštė statistika. Per praėjusių metų spalio, lapkričio, gruodžio mėnesius iš miesto buvo išvežta 563 tonos žaliųjų atliekų, iš kurių pusė – medžių lapai. Likusi dalis kitos žaliosios atliekos – medžių šakos ir pan.

Tiesa, daugumą daugiabučių kiemų tvarko pačios bendrijos, arba paslaugą teikianti įmonė „Mano aplinka“.

Sulaukia skundų dėl triukšmo

Anksčiau centrinę miesto gatvę „Komunalininko“ darbininkai šluodavo tris kartus per savaitę, dabar – kol baigs kristi lapai – kasdien. Valytojai dirbti pradeda 3 – 4 val. ryto, o apie 7.30 val., kai dauguma šilutiškių skuba į darbus, jau būna baigę.

A. Benkunskas neslepia, kad dėl anksti ryte dirbančių mašinų keliamo triukšmo yra sulaukęs ir nusiskundimų, bet, jo žodžiais sakant, pavyko surasti supratimo vidurį. Anksčiau besiskundusi moteris, išsprendus problemą net paskambino ir padėkojo direktoriui.

„Mes turime savo darbą padaryti, šilutiškiai turi pailsėti, kad išsimiegoję eitų į savo darbus“, – sako jis.

Sumažėjo darbo rankų

Visus miesto tvarkymo darbus „Šilutės komunalininkas“ atlieka Šilutės seniūnijos nurodymu.

Dalį viešųjų erdvių tvarko pati seniūnija, pavyzdžiui evangelikų liuteronų kapines. Anksčiau jose lapus grėbdavo žmonės, atsiųsti Užimtumo tarnybos, kurie turėdavo atidirbti už socialines pašalpas.

Įsigaliojus naujai tvarkai, kai šiems žmonėms už išmokas nebereikia atidirbti, pagalbos miesto tvarkymo darbams seniūnija gauna mažiau.

„Jaučiasi, kad nebėra tų, kurie atidirbinėdavo už pašalpas, bet visoje Lietuvoje tas pats. Mums gelbsti komunalininkai, kurie tvarko miestą. Sunkiau kaimiškose seniūnijose“, – „Šilutės naujienoms“ sakė seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.

Tuo tarpu A. Benkunskas džiaugiasi, kad „Šilutės komunalininke“ gatvių valytojų kaita minimali, žmonės išeina nebent į pensiją.

Jau galvoja apie Kalėdas

Pasak A. Ivanausko, žolė Šilutėje nupjauta jau tikriausiai paskutinį kartą, dabar pagrindinis darbas – lapų tvarkymas. Vėliau, jau po šalnų reikės sutvarkyti gėlynus. Taip pat svarbu baigti ir kelių remontus, nes Šilutėje dar yra išardytų gatvių, darbai tebevyksta.

A. Ivanauskas tikisi, kad kitais metais pavyks išvalyti tvenkinius H. Šojaus parke. Šiemet seniūnijos darbuotojai išpjovė nendres, kuriomis vandens telkiniai apauga vasarą. Kitais metais tikimasi išvalyti jų dugną, nes juose daug dumblo.

Kai baigsis rudens darbai, seniūnija ruošis kalėdiniam miesto puošimui. Šiemet reikės papildomai nupirkti papuošimų, nes daugiau jų bus Lietuvininkų gatvėje. „Kai miestas pasipuoš, gal žmonėms bus šventiškesnė nuotaika, nes dabar visi nusiminę dėl koronos“, – viliasi seniūno pavaduotojas.