Rugsėjo 1-oji: pramogos ir pradinių saulėlydis

RUGSEJO PIRMA 36157 moksleiviai visame Šilutės rajone šeštadienį vėl pravėrė savo antrųjų namų – bendrojo lavinimo mokyklų duris ir pradėjo naujus mokslo metus. Šiemet turime 392 pirmokus, abiturientų šiek tiek daugiau – 430.

Išskirtinis pirmokas su skėčiu – skulptūra tokiu pačiu pavadinimu – stabtelėjo prie Šilutės pirmosios gimnazijos.

Šios jaunystės šventės proga moksleiviams linkėta sėkmingų mokslo metų, rezultatyvaus darbo, naujų atradimų ir pažinimo džiaugsmo, mokytojams ir tėvams – kantrybės ir sveikatos, o visiems jiems – abipusio šilto bendravimo ir supratimo.

Naujieji mokslo metai įnešė permainų į rajono švietimo sistemą. Mažėja klasių komplektų kai kuriose pagrindinėse mokyklose, o vienoje gimnazijoje – net padaugėjo.

Atidengta skulptūra, surengtas koncertas

Išskirtinį akcentą prie savo įstaigos rugsėjo 1-ąją atidengė Šilutės pirmosios gimnazijos bendruomenė. Jos iniciatoriaus ir fundatoriaus, vicemero Algirdo Balčyčio idėją taip įgyvendino skulptorius Linas Leščiauskas.

Į skulptūros atidengimą atvykęs A.Balčytis sakė ilgokai svarstęs, kur jai būtų tinkamiausia vieta. Ir nutaręs, kad labiausiai ji pritiktų ten, kur šurmuliuoja jaunystė – šalia gimnazijos.

„Dabar čia jaunimas galės ir pasimatymus skirti, ir jiems bus labai lengva susitarti. „Susitikime po skėčiu“, – galės pasakyti“, – stebint jaunimo auditorijai svarstė politikas.

Išradingą muzikinę popietę moksleivių rajono bendruomenei surengė Šilutės kultūros ir pramogų centras. Čia sau malonią veiklą rado ir maži, ir dideli, grojo, dainavo ir šoko jaunieji muzikantai. Mažiausieji vartėsi Zuikių pievoje, vyresnieji mokėsi gaminti kaukes, piešė angelus. Taip savo projektą „Čia angelai gyvena“ įgyvendino neformali jaunimo grupė „Angelų kalviai“.

Pokyčiai pagrindinėse mokyklose

Naujus mokslo metus kai kurios pagrindinės mokyklos pasitiko su sumažėjusiais klasių komplektais, tačiau Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje jų padaugėjo. Šios gimnazijos skyriumi tapo Degučių pagrindinė mokykla, todėl naumiestiškiams teko priimti Degučių moksleivius.

Ilgai ir aktyviai dėl savo išlikimo kovojusi Degučių pagrindinė mokykla, tapusi gimnazijos skyriumi, tęs pradinio ir pagrindinio ugdymo programas, bet neturės dešimtokų. Dar pavasarį šioje mokykloje buvo 80 mokinių, rudeniop liko 70, nes išėjo dešimtokai. Degučiuose lieka du sujungtų pradinių klasių komplektai, kurių vienoje mokysis 9, kitoje – 10 vaikų.

Tik keli dešimtokai buvo likę Gardamo pagrindinėje mokykloje, todėl 10-oji klasė nebekomplektuota. Vienu klasių komplektu mažiau šiemet suformuota Saugų J.Mikšo pagrindinėje mokykloje.DSC 0924

Kaimuose nėra pirmokų

Kai kuriose pradinėse mokyklėlėse lieka tik po vieną jungtinę klasę, jose nebėra pirmokų, kai kur nebeliko trečiokų. Šios mokyklėlės skaičiuoja paskutiniuosius savo gyvavimo metus.

Vienas trijų klasių komplektas, kuriame – vos 8 mokinukai, beliko Katyčių seniūnijos Stubrių kaimo pradinėje. Stubriškiai į mokyklą šiemet nebeišleido nė vieno pirmokėlio, bet mokykla dar nenaikinama. Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako, jog su vietos bendruomene susitarta, kad kitais metais jau visi Stubrių mokinukai bus vežiojami į Katyčius.

Tik vienas trijų klasių komplektas šiemet formuojamas ir Vainuto sen. Gorainių kaimo pradinėje. Ir šiai įstaigai išaušo paskutinieji mokslo metai, nes ir čia nėra nė vieno pirmokėlio, o iš viso į suolus susėdo tik 9 vaikai.

Įdomi situacija, anot B.Tekorienės, susiklostė Gardamo sen. Šylių kaime. Čia šiemet surinkta 13 pradinukų, iš jų – vienas pirmokėlis. O pagal ugdymo normas, jungti galima tris klases, jeigu jose mokosi ne mažiau kaip 15 mokinių. Bet keturių klasių jungti neleidžiama. Todėl B.Tekorienė pati vyko į Šylius ir tarėsi su pedagogais ir pirmokėlio artimaisiais. Sutarta, kad mažylis bus vežiojamas į Žemaičių Naumiesčio pradinę mokyklą šios mokyklos geltonuoju autobusiuku.

Taip pavyks Šyliuose išlaikyti mokyklą, kuri, pasak B.Tekorienės, turėtų išlikti ir kitais metais. Jei, žinoma, būriai šyliškių neiškeliaus su savo atžalomis į užsienius.

Vieną, irgi trijų klasių komplektą, šiemet dar turi Sakūčių pradinė. Čia susirinko 13 vaikų, bet nėra nė vieno trečioko.

Du jungtiniai klasių komplektai po 10 vaikų suformuoti Vainuto sen. Bikavėnų mokyklėlėje. Kiek daugiau – 23 vaikai – atėjo į šalia Šilutės esančią Grabupių mokyklėlę, čia irgi suformuoti du klasių komplektai po dvi klases.

Rajono mokyklose įsteigtas priešmokyklinio ugdymo klases lankys 107 vaikai, tokiose grupėse privalo būti nuo 5 iki 20 vaikų.
Ar moksleivių skaičiai išties bus tokie, matysime tik šį mėnesį, nes jų judėjimas vyko visą vasarą, tad skaičiai galėjo gerokai pasikeisti.

Mokyklų remontams – nė lito

Apie  įstaigų kapitalinius remontus vis svajojantys jų vadovams šiemet vėl teko sukti galvas, iš kur prasimanyti rėmėjų ir talkininkų, kad įstaigas bent kiek pagražintų savo jėgomis. Išskyrus renovuojamą M.Jankaus pagrindinę mokyklą, kitų mokyklų vadovai apie kapitalinius remontus ir toliau tik svajoja. Šiemet biudžeto lėšų tam visai nebuvo skirta.

Kad kapitalinių remontų reikėtų daugelyje mokyklų, neneigia ir B.Tekorienė. Apkrovimo nebeišlaiko mokyklų elektros instaliacijos, beveik visur susidėvėjusi grindų danga. Šilutės Pamario pagrindinės mokiniai iki šiol naudojasi dar sovietmečiu įrengtais tualetais, šioje įstaigoje reikėtų ir sienas apšiltinti.

Beveik visose mokyklose aplinką vasaros metu tvarkė ir minimalius remontus atliko viešuosius darbus dirbantys žmonės, buvo įdarbinti ir pastatų priežiūros darbininkai. Iš specialiųjų ir rėmėjų paaukotų lėšų, tėvų 2 proc. pajamų mokesčio mokyklos pirko dažus, kai kurios atnaujino baldus. „Visi stengėsi, todėl bent minimaliai atsinaujino visos mokyklos“, – apibendrina B.Tekorienė.

Be darbo lieka mokytojai

Žinių apie tai, kad mokyklose trūktų mokytojų, B.Tekorienė neturi.

Šiemet šalyje be darbo lieka apie 1000 pedagogų. Kiek tokių bus mūsų rajone, kol kas tikslinama. Bet darbo netekusių mokytojų tikrai yra. Po vieną pradinukų mokytoją darbo netenka Degučių, Naujakurių, Grabupių, Šilutės ir Šylių pradinėse.

Kai kurie dalykininkai, kuriems buvo siūlomos kelios pamokos per savaitę, pasak B.Tekorienės, jų atsisakė ir verčiau sutiko palikti darbą bei pasiimti išeitines išmokas.

Daugiau nuotraukų albume

joomplu:6904 joomplu:6896 joomplu:6915