Rugsėjo 1-osios rekordai: temperatūra buvo pakilusi net virš 35 laipsnių, šalčiausia buvo Šilutėje 

Šį trečiadienį – rugsėjo 1 d., ne tik kalendorinė rudens pradžia, bet ir Mokslo ir žinių diena – naujų mokslo metų pradžia. Ar skubant į mokyklą, universitetą ar kitą mokymo įstaigą pamenate, kokie skirtingi orai yra buvę šią dieną?

meteo.lt iliustracija.
Šį kartą specialistai apžvelgė rugsėjo 1-ios orų rekordus registruotus Lietuvos meteorologijos stotyse per paskutinius 70 metų.
Rugsėjo 1-oji kalendorinio rudens pradžia, todėl vienais metais ši diena gali būti vasariškai karšta, o kitais – vėsoka ar net šalta. Tiesa, vykstant klimato kaitai, rugsėjo 1 d. vis dažniau (žinoma, ne kiekvienais metais) būna šilta dėl užsitęsusios vasaros.
Nuo 1961 m. iki dabar aukščiausia oro temperatūra rugsėjo 1 d. registruota 2015 m. Druskininkuose, kuomet dieną oras buvo įkaitęs net iki 35,1 laipsnio! Šią dieną buvo labai karšta pietinėje, pietrytinėje Lietuvoje, kur maksimali oro temperatūra viršijo 33 laipsnius.
Tuo tarpu šiaurinėje, šiaurės rytinėje Lietuvoje buvo vėsiau. Karšta buvo ir 1992 m. rugsėjo pirmoji, kuomet maksimali oro temperatūra viršijo 30 laipsnių didesnėje Lietuvos dalyje.
Žemiausia pirmos kalendorinio rudens dienos oro temperatūra registruota 2008 m. Šilutėje, kuomet ankstų rytą oro temperatūra buvo nukritusi iki 0,6 laipsnio. Tų metų rytas buvo vėsus visoje Lietuvoje. Vėsios rugsėjo 1 d. buvo ir 1962, 1986, 1998 metais.
Daugiausiai kritulių šią dieną iškrito 1997 m. Vilniuje – 39 mm. Tačiau, tais pačiais metais gausiai lijo tik pietryčių Lietuvoje, likusioje šalies dalyje kritulių nebuvo arba jų buvo nedaug. Lietingiausia naujųjų mokslo metų diena galime laikyti 1973 m. rugsėjo 1-ąją.
Per 70 metų buvo 6 metai, kai krituliai registruoti visose 18 MS ir net 13 metų, kuomet krituliai nebuvo registruoti nė vienoje meteorologijos stotyje, tad ši diena dažniau būna sausesnė nei su krituliais.
Didžiausias vėjo greitis registruotas 2006 m. rugsėjo 1 d. Lazdijuose, kuomet gūsio metu buvo pasiektas 18 m/s vėjo greitis.
Kokia bus šių metų rugsėjo pirmoji?
Ateinančią naktį daug kur palis. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 6–11 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Dieną vietomis palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 7–12 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra 17–21 laipsnis šilumos.
Remiantis naujausiais orų modelių duomenimis, ryto valandomis (kuomet vyksta dauguma rugsėjo 1-osios švenčių lauke prie švietimo įstaigų) skėčio ar pastogės nuo lietaus gali prireikti pietiniuose ir rytiniuose šalies rajonuose. Oro temperatūra 8–10 val. ryte bus tarp 13–17 laipsnių šilumos.