Ruošiamasi tvarkyti sinagogas, laukia ir paminklo atidengimas

sveksnos sinagogaRajone toliau tvarkomi kultūriniai objektai, dėl to rajono meras Vytautas Laurinaitis, Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė bei Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė Vilniuje susitiko su Kultūros paveldo departamento vadove Diana Varnaite bei kultūros viceministru Romu Jarockiu.

Aptartos tolesnio H.Šojaus dvaro pastatų, Macikų lagerio, Žemaičių Naumiesčio bei Švėkšnos sinagogų tvarkymo bei finansavimo perspektyvos, taip pat paminklo M.Gandžiui ir H.Kalenbachui Rusnėje vietos sutvarkymo bei atidengimo reikalai.
Armalėnų kapinaitės – Macikų kompleksui

Darbo grupė dėl Macikų lagerio sutvarkymo ir perspektyvos buvo sudaryta 2012 metais, tačiau, pasak D.Varnaitės, jau tenka inicijuoti tos grupės atgaivinimą. Be kitų darbų, jai tektų rūpintis ir Armalėnų kaimo kapinaičių prijungimu prie bendro Macikų lagerio komplekso, mat ir šiose kapinaitėse buvo laidojami karo belaisviai.

Tikimasi, kad darbo grupė rinksis jau rugsėjį ir iki žiemos klausimas dėl kapinaičių prijungimo būtų išpręstas ir kompleksas įteisintas kaip bendras paminklas.

Savivaldybė sieks, kad po šių procedūrų visas Macikų lagerio kompleksas būtų perduotas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui.

Vieną sinagogą remontuosime, kitą konservuosime

Senas rajono skaudulys, apie kurį ne kartą rašyta ir spaudoje, yra abi žydų sinagogos. Svarstymai apie apverktinos būklės Švėkšnos ir jau visai bebaigiančių sugriūti Žemaičių Naumiesčio žydų maldos namų likimą tęsiasi daug metų, tačiau toliau svarstymų taip ir nepajudama.

Rajono Tarybos sprendimas leisti Savivaldybei teikti paraišką projektinei dokumentacijai dėl Švėkšnos sinagogos remonto ir tolesnės veiklos jau yra, ir šiuo metu jau ruošiami dokumentai pradėti pastato remontą 50 proc. dokumentacijos parengimo lėšų dengs KPD, tiek pat teks prisidėti ir rajono Savivaldybei.

Kiek kainuotų pats remontas, dar skaičiuos specialistų grupė. Šiems darbams numatyta teikti paraišką Kultūros ministerijai, ES investicinių veiksmų programos priemonei. Šios priemonės lėšomis iki 2020-ųjų metų užsimota sutvarkyti iki 10-ties visos Lietuvos singogų, viena iš jų bus Švėkšnos.

Planuojama, kad visą statybą finansuos Kultūros ministerija, o mūsų rajono Savivaldybei teks pridėti nebent tik 10 proc. reikalingos sumos.

Žemaičių Naumiestyje situacija blogesnė, tad dėl šio miestelio sinagogos priimtas kitoks sprendimas. Savivaldybė įsipareigojo sinagogą aptverti ir demontuoti sovietmečiu pastatytą priestatą. D.Varnaitė siūlo užkonservuoti statinį ir pažadėjo ieškoti tam reikalingų lėšų. Kiek tai atsieitų tiksliai, niekas neskaičiavo, bet, mero V.Laurinaičio nuomone, maždaug 60-70 tūkst. eurų reikėtų.

Savivaldybė tokių lėšų neturi, tad inicijuoti konservavimą imasi Kultūros paveldo departamentas.

Dvare – dar daug darbo

Aptartas ir H.Šojaus dvaro pastatų komplekso renovacijos užbaigimo klausimas.

Šilutės savivaldybės atstovai informavo D.Varnaitę ir R.Jarockį, jog remonto dar laukia dvaro pastatas, kuriame šiuo metu įkurti socialiniai būstai. Reikia sutvarkyti ir silosinę bei rūsį. Lėšų trūksta pagrindinių rūmų ekspoziciniams baldams bei įrangai nupirkti.

Šilutiškiai yra pateikę paraišką, tikėdamiesi gauti 380 tūkst. eurų. Tikimasi iki 2020 metų šiuos pinigus pavyks gauti ir įsisavinti.
Kultūros viceministras R.Jarockis pritarė, kad šio Šilutės dvaro užbaigimas turi būti prioritetinis objektas, mat projektas yra tęstinis, kompleksas jau yra iš dalies restauruotas.

Susitikimo su Edita Mildažyte metu aptarti ir paminklo Rusnėje M.Gandžiui ir H.Kalenbachui pastatymo reikalai bei jo atidengimo idėjos. Paminklo pastatymo reikalais rūpinsis E.Mildažytės atstovaujamas „Kiškių garbės” fondas.

Savivaldybė yra įsipareigojusi sutvarkyti būsimo paminklo prieigas, ir šiuos darbus jau pradėjo UAB „Stamela”. Darbai turi būti baigti rugsėjo 15 d., o paminklas bus atidengtas spalio 2-ąją. Ceremonijoje laukiama ir svečių iš Indijos.