Ruošiamės Velykoms: kiaušinių dažymas natūraliais dažais ir įdomiais būdais (foto)

kiau skutPrieš Velykas prekybos centrų lentynas nukloja įvairiausių kiaušinių dažų paletė. Pasirinkus tokius dažus, kyla klausimas, ar jie nepakenks mūsų sveikatai, ar saugų tokius kiaušinius duoti vaikams, ar tikrai nuoširdžiai galėsime džiaugtis šia švente.

Kuomet sintetika nebuvo užkariavusi pasaulio, žmonės kiaušinius margindavo natūraliais dažais. Tai vienas pigiausių ir paprasčiausių būdų. Vietoj to, kad eitumėte į parduotuvę, nueikite į parką, aplankykite močiutę kaime ar tiesiog pasirauskite savo spintelėse. Čia rasite pačių tinkamiausių dažų: svogūnų lūkštų, įvairių augalų lapelių, medžių žievų ar arbatų.

Tokie dažai, kad ir prasiskverbs pro kiaušinių dažus, valgydami margučius nei jūs, nei jūsų svečiai, neteršite savo organizmo dirbtinių dažiklių doze.

Marginimas natūraliais dažais

Marginimui naudojami natūralūs dažai, išgaunami iš augalų dalių. Reikia paimti tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius. Į vandenį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir dar verdama 15 min. Išvirti kiaušiniai dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko laikysime margučius dažuose, priklausys spalvos intensyvumas.

marginimas naturaliai

Štai keletas receptų:

  • Šokoladinė spalva – 4 šaukštai kavos tirščių, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Ruda spalva – 12 pakelių juodosios arbatos, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Ochros spalva – 4 puodeliai raudonojo svogūno lukštų, 1 šaukštelis acto, vanduo. Virkite lūkštus nuo 30 minučių iki 1 valandos. Priklausomai nuo lukštų kiekio ir mirkymo laiko spalva bus nuo šviesiai iki tamsiai raudonos.
  • Geltona spalva – 1 puodelis ramunėlių, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Smėlio (rusvai-gelsva) spalva – 4 suslėgti puodeliai geltonų svogūnų lukštų. Virkite nuo 30 minučių iki valandos. Spalvos intensyvumas priklauso nuo lukštų kiekio ir mirkymo laiko.
  • Žalia spalva – 2 puodeliai špinatų, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Rožinė spalva – burokėlių sultys, 1 šaukštelis acto.
  • Levandų spalva – žibučių žiedų, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Aukso spalva – 2-3 šaukšteliai ciberžolės arba geltonojo imbiero miltelių, 1 šaukštelis acto, vandens.
  • Mėlyna spalva – 2 susmulkintos galvos raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai acto. Mirkykite per naktį, jei norite ryškiai mėlynos spalvos.

Nedėkite kiaušinių tiesiai iš šaldytuvo į pernelyg šiltą vandenį, nes lukštas suskils. Geriausia, jei tiek kiaušiniai, tiek nuoviras bus kambario temperatūros. Jei naudojate žoleles, dėkite jų 3 arbatinius šaukštelius ar net daugiau, norėdami išgauti norimą efektą.

Augalų atspaudai

Tam, kad gautumėm gražų gėlės ar lapo atspaudą ant kiaušinio, reikia juos gerai įvynioti. Nusidažo tik tos vietos, kur nėra augalo, o pats augalo atspaudas išlieka baltos spalvos. Kai kurie augalai patys nudažo kiaušinį. Kiaušinį virti tol, kol jis nusidažys. Stiprių dažų vonelėje užteks 5—10 min.

kiausiniai1

Marginimas kempinėle

kiausiniai2

Išvirkite kiaušinius. Pamirkykite kempinėlę vandenyje. Sukarpykite ją į kelias mažesnes dalis, kad būtų pakankamai kiekvienai spalvai. Vienkartinę lėkštę panaudokite kaip paletę, mažais kiekiais išspauskite kelių skirtingų spalvų dažų. Pasidėkite šalia tuščią kiaušinių dėžutę, į kurią dėsite išmargintus kiaušinius, kad šie išdžiūtų.

Padažykite kempinėlę į akrilinius dažus arba pasigaminkite savo dažų, popieriniu rankšluosčiu nusausinkite jų perteklių. Laikydami kiaušinį rankoje, lengvais prisilietimais kempinėle tapšnokite jį norima spalva, marginkite piešinėliais ar raštais. Nudažytą kiaušinį dėkite į dėžutę, kad nudžiūtų.

Dažams nudžiūvus, išmarginkite jį kita spalva. Šį procesą kartokite kol jūsų margutis taps pakankamai spalvingas ir gražus.

Dažymas naudojant plaukų gumutes

Visa, ko reikia – tai plaukų gumutės. Apsiginkluokite įvairių dydžių gumutėmis. Imdami po vieną gumutę, apvyniokite keliomis kiaušinį. Palikite ir neapvyniotos vietos, kad kiaušinis galėtų nusidažyti.

Pamirkę kiaušinius norimoje spalvoje, išimkite juos iš vandens ir leiskite nudžiūti. Kai kiaušiniai tapo sausi, nuimkite gumutes ir pasigrožėkite savo dizainu.

kiau gum

Marginimas lipniomis juostelėmis

 

Technika labai paprasta – ant virto kiaušinio ornamentus reikia lipdyti iš lipnios juostos, paskui dažyti šviesiais dažais, paskui vėl užlipdyti – tada į kitokius dažus. Pakartojus procesą keletą kartų – galite gauti žavingą ir netikėtą rezultatą.

kiau lip

ekologo