Net ir šiuolaikinių technologijų amžiuje laiškininko darbas yra labai svarbus. Ne paslaptis, kad ne tik atnešantis žinių, bet ir kitas paslaugas teikiantis šios profesijos žmogus dirba sunkiai bei atsakingai. Jis per dieną, nepaisant, kad lyja, sninga ar kaitina saulė, įveikia po keliolika kilometrų, kol pasiekia visus adresatus, atneša jam laiškus ar spaudą.
„Dažnai jau ir šunys neloja, kai užsuku į kurį kiemą, – pažįsta mane“, – šypsosi Daivutė Mockevičienė, gerai žinoma kiekvienam rusniškiui laiškininkė. Jau 28-erius metus ji lanko Rusnės miestelio gyventojus, pažįsta jų kasdienybę, rūpesčius ir džiaugsmus. Ne kartą vietos gyventojų tarpdury sustabdyta Daivutė kantriai išklausė jų išgyvenimus, ne vienam padėjo širdgėlą nuryti, vienišam ligoniui padavė vandens stiklinę ir net išgelbėjo gyvybę.
Darbas – šeimos tradicija
Paklausta, kaip atsitiko, kad beveik prieš tris dešimtis metų apsisprendė būti laiškininke, Daivutė nedvejojusi atsako, jog tai – šeimos tradicija. „Laiškininke dirbo mano mama. Bet vieną dieną, nešiodama spaudą ir laiškus, ji patyrė avariją. Teko ilgai gydytis, o po kurio laiko ir iš viso atsisakyti laiškininkės darbo. Tuomet jos pareigas perėmė mano teta“, – pasakojo Daivutė, prisimindama, kad dar būdama moksleive ji pati nešiojo korespondenciją, taip padėdavo laiškininkėms, jas išleisdavo atostogų. Vėliau, sukūrusi šeimą ir paauginusi vaikus, Daivutė nusprendė toliau dirbti laiškininke. Jai atrodė, jog nieko geriau ir mieliau neras, kaip galimybę arti namų, saloje, tęsti iš mamos ir tetos perimtą darbo patirtį.
Šiandien ji yra viena iš ilgiausią stažą turinčių Rusnės laiškininkių.
Ranka rašyti laiškai populiarėja
Kalbėdama apie laiškininko darbo dieną, D.Mockevičienė sako, kad jai kadien, nuo antradienio iki šeštadienio, tenka nueiti apie 12 kilometrų ir į darbo valandas ne visada „telpa“.
„Reikia užeiti pas žmones, kurie nori užsiprenumeruoti spaudą. Kartais į tuos pačius namus užsukti tenka po kelis kartus, nes ne visada namuose randu šeimininkus“, – sako Rusnės laiškininkė.
Karščiausias darbymetis prasideda prieš šventes – Kalėdas ir Velykas, nes tuomet smarkiai pagausėja laiškų.
Laiškininkė pastebėjo, kad nors šiais laikais daug bendraujama elektroniniu būdu, bet paskutiniaisiais metais prieš šventes pašto skyrių užplūsta vis daugiau laiškų. Vadinasi, žmonės artimuosius nori pasveikinti sava ranka rašytais laiškais, kurių žodžiai šiltesni ir mielesni. „Taip parodomas nuoširdesnis dėmesys“, – mano Daivutė.
Padėjo išgyventi
Ne visi apsilankymai namuose laiškininkei būna malonūs.
Štai kartą užėjusi pas vienišą moterį, ją aptiko beveik be gyvybės ženklų. Iš karto iškvietė medikus ir tik jų sulaukusi bei įsitikinusi, kad ligonei bus suteikta pagalba, išėjo.
Tokių įvykių buvo ne vienas. Į namus atnešusi korespondenciją ji ne kartą sergančiam ligoniui padavė vandens, padėjo atsigauti netikėtai pablogėjus sveikatai.
Bet yra buvę ir taip, kad sodybos vartelius užvėrė braukdama nuoskaudos ašaras… „Žmonės užsisakė reklamų, įsivėlė į neaiškios kilmės žaidimus, už kuriuos jiems reikėjo mokėti papildomus pinigus. Kai aš kelis kartus atnešiau tokias korespondencijas, buvau net apkaltinta, negražiais žodžiais išplūsta…“ – prisimena skaudžius išgyvenimus Daivutė. Tačiau malonių prisiminimų yra daugiau. Pavyzdžiui, kai kurie nuoširdūs rusniškiai prieš šventes jai padaro staigmenų – atsidėkoja mielomis dovanėlėmis.
Nelieka abejinga
Kas geriau apibūdins laiškininko darbą, jei ne kasdien spaudos ar laiškų laukiantis žmogus? Tai, kad laiškininkas yra vienas geriausių draugų, tvirtina Pakalnės kaimo gyventoja Adelė Urbonienė.
83-ejų moteris gyvena viena. Tiesa, ją kartais aplanko anūkas Artūras, kuris padeda susitvarkyti namuose.
Senolė sakė, jog laiškininkė Daivutė yra geriausia ir nuoširdžiausia. Ne todėl, kad Daivutė užaugo šios garbaus amžiaus gyventojos kaimynystėje – Daivutė tiesiog yra maloni, rūpestinga, dažnai spaudą atneša tiesiai į namus, nors to ir neprivalo daryti. Mat p.Adelės pašto dėžutė yra už kelių šimtų metrų nuo namų, ten, kur stovi ir kitų vietos gyventojų pašto dėžutės. Senyvai moteriai sunku nueiti iki tos vietos, o nusipirkti asmeninę pašto dėžutę – per brangu. Tad laiškininkė beveik kasdien aplanko senolę, pristato spaudą, pasiteirauja, kaip sekasi.
Džiugu pranešti, kad išgirdusi senolės A.Urbonienės istoriją bei žinodama pasiaukojantį laiškininkės D.Mockevičienės darbą, neliko abejinga AB „Lietuvos paštas“ administracija – šį mėnesį ji senolei padovanojo naujutėlaitę pašto dėžutę. Tad nuo šiol p.Adelei nebereikės dėl spaudos lietui lyjant klampoti per balas, ar prisnigus bristi pusnimis, – laiškininkė Daivutė spaudą senolei paliks prie namo pritvirtintoje dėžutėje.
Laikydama rankose naująją pašto dėžutę A.Urbonienė tryško džiaugsmu. „Smagu sulaukti tokių siurprizų, jaučiuosi, kad gyvenu“, – sakė ji. Dabar ji laukia anūko, kuris tą dėžutę pakabins. Džiaugėsi dovana ir pati laiškininkė, anot jos, pašto dėžutės nėra pigios ir dažnam senyvam žmogui per brangus pirkinys.
Visi turi įsigyti tvarkingas dėžutes
Kaip žinia, dabar visiems žmonėms ir įmonėms svarbu turėti tvarkingas pašto dėžutes. AB „Lietuvos paštas“ jau ne kartą priminė, kad iki gegužės 31 dienos neįsirengus tinkamos naudoti laiškų dėžutės, pašto korespondencija ir prenumeruojami spaudos leidiniai adresatams į namus nebus pristatomi. Gautas siuntas, prenumeratą be išankstinio pranešimo atsiimti bus galima tik pašte.
Rusnės laiškininkė D.Mockevičienė sako, kad dauguma rusniškių atsiliepė į „Lietuvos pašto“ raginimą ir prie sodybų ar prie daugiabučių prieigų pakabino tvarkingas pašto dėžutes.
Todėl pašto darbuotojos dabar sulaukia daug mažiau gyventojų priekaištų, kad dingo lauktas laiškas ar pranešimas, kad prapuolė spauda.
„Yra tekę korespondenciją palikti prie durų ar kitoje sutartoje vietoje, nes žmonės kažkodėl vengė nusipirkti pašto dėžutę arba neprižiūrėjo turimos dėžutės – laikydavo ją nerakintą, sulaužytą. Dabar situacija gerėja, žmonės stengiasi įsigyti asmenines dėžutes, atsisako anksčiau buvusių populiarių dėžučių blokų, nes jie – ne tokie saugūs, kaip prie namų esančios dėžutės“, – sako laiškininkė Daivutė.
Kaip statistika rodo, iš beveik 2 mln. adresų Lietuvoje vis dar penktadalis neturi tvarkingų laiškų dėžučių arba jos nebėra tinkamos naudoti, nes yra sulūžusios, kiauros, nerakinamos. Būtent dėl to gyventojai ir raginami iki birželio 1 dienos įsigyti naujas laiškų dėžutes.
Rašyti atsakymą