Rytoj Šilutės uoste garuos apie 2000 litrų žuvienės

Marijus Budraitis SG101832Rytoj Šilutės uoste kunkuliuos apie 50 žuvienės katilų, o šios originalios šventės dalyviai, svečiai ir žiūrovai privalės išsrėbti apie 2000 litrų žuvienės, išragauti gausybę kitokių kulinarinių skanėstų, kuriais vaišins iš visos Lietuvos, iš Slavsko ir net iš Norvegijos ketinančios atvykti komandos.

O kur dar „Teisingos žuvienės ir žvejybos dainos“, visa virtinė šalies įžymybių, olimpinio čempiono Romo Ubarto pėdos atidengimas Šilutės olimpiečių alėjoje, daugybė staigmenų, gražių ritualų…

Visa tai žada jubiliejinio – 5-ojo – Žuvienės virimo čempionato organizatorius Marijus Budraitis, trečiadienį uoste surengęs spaudos konferenciją.

Įmontuota R.Ubarto pėda

Tądien uoste tikriausiai pirmą kartą viešai suskambėjo dainos iš naujos kompaktinės plokštelės „Teisingos žuvienės ir žvejybos dainos“, o jų smagūs ritmai padėjo skulptoriui, Nacionalinės premijos laureatui Algirdui Bosui ir jo pagalbininkui iškelti iš mašinos sunkią marmurinę plokštę su garsiausio mūsų olimpiečio R.Ubarto pėdos atspaudu.

50-ojo dydžio batus nešiojančio mūsų galiūno pėda apjuosta dviem aukso spalvos užrašais, primenančiais, kad R.Ubartas 1988 m. Seulo vasaros olimpinėse žaidynėse iškovojo sidarbo medalį, o 1992 m. Barselonos vasaros olimpinėse žaidynėse tapo čempionu.

Šilutės olimpinių medalių kolekcijoje – du pilni komplektai

Idėja įrengti Šilutės uoste mūsų olimpiečių pėdų alėją buvo stabtelėjusi. Pasak M.Budraičio, 2011 metais įmontavus iš bronzos nulietą pirmąją plokštę su Seulo vasaros olimpinių žaidynių 1500 metrų bėgimo rungties sidabro medalininkės Laimutės Baikauskaitės pėdos antspaudu, porą metų nebeatsirado lėšų liejiniams sukurti. Tačiau pernai pradėjęs dirbti Savivaldybės vicemeras Algirdas Balčytis užsispyrė darbus atgaivinti: rasti finansinių rėmėjų ir pagalbininkų, kurie padės iš mūsų krašto kilusiems olimpiečiams padaryti pėdos įspaudus.Ubarto peda P9040364

Šią vasarą disko metikas R.Ubartas buvo palydėtas į skulptoriaus A.Boso dirbtuves Gargžduose, toks pat procesas laukia krepšininko Mindaugo Timinsko, 2000 m. Sidnėjaus olimpiados bronzos medalio laimėtojo, 1980 m. Maskvos olimpinių žaidynių čempiono bėgiko Remigijaus Valiulio ir praėjusių metų Londono olimpiados bronzos medalininko boksininko Evaldo Petrausko.
Pasak M.Budraičio, ilgiausiai eilės laukti teks Evaldui, nes šilutiškiai tiki, jog jis olimpiadose dar ne kartą iškovos medalius. Jo pėdos įspaudas su medalių sąrašu Olimpiečių alėjoje atsiras pasibaigus aktyviai sportinei karjerai.

Beje, jau dabar Šilutė – mažas Lietuvos rajonas – turi du pilnus olimpinių medalių komplektus, t.y. po du visų trijų spalvų medalius.

Reikės suvalgyti apie 2 tonas sriubų

M.Budraitis prognozavo, kad čempionate dalyvaus apie 50 komandų – taigi dešinioji uosto teritorijos pusė bus pilnutėlė dalyvių. Tikimasi sulaukti kelių tūkstančių žiūrovų – žuvienės ragautojų. Jiems bus išdalintos lėkštės ir šaukštai – vertėtų jų neišmesti paragavus vienos žuvienės, kad indų nepritrūktų iki pat 50-ojo puodo.

Užsiregistravo daug šilutiškių komandų, o svečių bus ne mažiau kaip 15 komandų. Kulinarinius gebėjimus ketina rodyti 2 užsieniečių komandos – šilutiškių partneriai iš Slavsko ir 10-ies norvegų komanda iš draudimo kompanijos „Gjensidige“.
Senoviškoje kariškoje virtuvėje ant ratų 80 litrų žuvienės virs Kauno antikvarinių automobilių asociacijos nariai, neringiškiai tikriausiai nustebins unguriene.

Iš viso šventės dalyviams ir svečiams reikės pasistengti suvalgyti apie 2 tonas įvairiausių žuvienių ir žuvies sriubų.

Iš „teisingų dainų“ rinks himną

Katilus maišys dvi muzikinės komandos – grupė „Karčemėlė“ ir pučiamųjų ansamblis „Pamario brass“.

Jų muzika neabejotinai įsilies ir į kitą koncertinę programą, ir į naujojo CD „Teisingos žuvienės ir žvejybos dainos“ pristatymą. Pasak Vyganto Stoškaus, kuris yra šio CD leidėjas ir visų žuvienės čempionatų organizatorių komandos narys, naujasis dainų rinkinys – tikra žuvienės čempionato enciklopedija: klausantis dainų galima viską sužinoti apie Pamario žuvų rūšis, jų žvejybos būdus ir skaniausius patiekalus. „Net ir tie, kas iki šiol nemėgo  žvejoti, paklausę šių dainų užsikrės žvejyba“, – neabejojo Vygantas.

Beje, kitąmet į 6-ąjį žuvienės virimo čempionatą susirinkę virėjai tars lemiamą žodį, kurią iš aštuonių naujos plokštelės dainų reikėtų pripažinti čempionato himnu.

Ubarto peda P9040352Kitas šventės organizatorius – UAB „Kintai“, prižiūrinčios uostą, direktorius Rimgaudas Višinskas pabrėžė, kad išrinktas žuvienės čempionato himnas kitąmet suskambės irgi jubiliejaus proga – 2014 metais Šilutės uostas minės savo 100-metį.

Teks ragauti 50 žuvienių

Šiemet žuvienės vertintojų komisijai nebus leista apkeliauti virėjų kiemelius, nes, pasak M.Budraičio, toks pasivaikščiojimas užtruktų, ko gero, ne vieną valandą.

Tad komisijos nariai po pristatymo iškart bus „uždaryti“ ir lauks 50 dubenėlių su žuvienėmis ir žuvies sriubomis.
Kokie vertinimo kriterijai? „Jokių“, – sako Marijus. Jis linkęs manyti, kad keliolikos žmonių komisija, pasikliaudama savo skonio receptoriais, sugebės išrinkti laurų vertus patiekalus.

Į komisiją įtraukti žmonės, kurie, anot M.Budraičio, irgi gali prisidėti prie mūsų krašto garsinimo. Žuvienes vertins ir Arūnas Valinskas, ir Žilvinas Žvagulis, ir Henrikas Vaitiekūnas, ir kelių dešimtmečių tradicijas turinčios Juodkrantės žvejų šventės iniciatorius, garsus žvejys  Česlovas Stonys. Komisijoje galės dalyvauti ir visi buvusių žuvienės čempionatų čempionai. Aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui bus patikėtos komisijos stebėtojo pareigos.

Šiemet rajono merė Daiva Žebelienė galės pirmą kartą užmauti originalų, juvelyro Romo Tarvydo sukurtą čempiono žiedą gariausiam čempionato virėjui. Mat pernai merė per šią šventę buvo išvykusi pas šilutiškių partnerius švedus.

Šiemetinio čempionato biudžetas – gerokai mažesnis nei pernykščio. Pernai šventė surengta už 51 tūkst. litų, o šiemet 20 tūkst. litų skyrė generalinis rėmėjas – Savivaldybė, o dar apie 16 tūkstančių litų nepagailėjo kiti rėmėjai.