Sakralios muzikos ir poezijos pavėsyje

sveksnos koncertasHelenos Švanytės – Černiauskienės ir jos dukros Rimantės iniciatyva miestelio šventės baigiamasis akordas – Švėkšnos grafų Pliaterių parko Genovaitės viloje vykęs koncertas, dedikuotas 150-osioms Maironio gimimo metinėms.

Gausiai susirinkusiems Švėkšnos, jos apylinkių gyventojams bei svečiams, ištikimiems klasikinės muzikos gerbėjams, Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos dėstytojų kvartetas: Rūta Kociūtė – Agafonovienė (sopranas), Vytautas Kliukinskas (bosas), Tamara Prokopovič (fortepijonas), Skaistė Čilinskaitė (smuikas) ir aktorius Aleksandras Šimanskis pristatė jubiliejiniams Maironio metams skirtą koncertinį projektą.

Sekmadienio popietę švėkšniškiai ir miestelio svečiai pakviesti į Genovaitės vilą, kaip teigė koncerto organizatoriai – pagerbti Didžiojo tautos dainiaus Jono Mačiulio – Maironio atminimo, atsigauti sakralios muzikos ir poezijos pavėsyje, nes lauke kaitino daugiau kaip trisdešimties laipsnių karštis.

Prieš 150 metų gimusio lietuvių lyriko sukaktis įkvėpė nemažą būrį menininkų, tarp jų ir S. Šimkaus konservatorijos dėstytojų kvartetą. Beje, šie profesionalūs atlikėjai Švėkšnoje koncertavo jau trečią kartą.

Koncerto metu skambėjo sakralinė J.Massenet, F.Schubert, G.F.Haendel, G.Bizet, J. S.Bach-Gounod, A.Schnittke muzika ir lietuvių kompozitorių: G.Nasvytytės – Gudauskienės, S.Šimkaus, A.Raudonikio, M.K.Čiurlionio, A.Pociaus, V.Kairiūkščio ir J.Naujalio kūriniai, didžiojo lietuvių tautos dainiaus poezija, skaitoma aktoriaus A.Šimanskio, dar kartą įtikino, jog kiekviena karta Maironio asmenyje ir kūryboje atranda, kas jai artima, brangu ir neabejodamas suvoki, kad „praeitis ir nūdiena plevena ta pačia dvasia“.

Galime dėkoti Aukščiausiajam, kad savo istorijoje turėjome tokį didį poetą, bažnyčios ir tautos vyrą – prelatą Joną Mačiulį – Maironį.

Tokius jubiliejus paprastai lydi proginiai renginiai ir ačiū Aukščiausiajam, kad tai vyksta, o sukaktys tampa puikia galimybe dar kartą išgirsti ir apmąstyti tautos dainių kūrybą. Karštą sekmadienio popietę kiekvienas klausytojas tikrai pajuto maironiškąjį poezijos grožį, prisiminė jo asmenybę.

Koncerto pabaigoje aktorius A.Šimanskis pakvietė visus klausytojus kartu padainuoti. Sveikintina, kad tokie koncertai iš didžiųjų scenų ir didingų šventovių žengia į mažas kaimo bendruomenes, atnešdamos viltį ir šviesą paprastiems žmonėms.

Teigčiau, kad įvykęs koncertas, skatindamas patriotizmą, prisidėjo ir prie tautinių jausmų skleidimo.