Sakralus stebuklas Švėkšnoje – tiltas tarp žodžio, garso ir žmogaus

Laikas – tarytum vandens srovė, nusineša su savimi minėtinus atsitikimus, faktus, įvykius. Laikas eina, likimas dėlioja gyvenimo mozaiką, bet praeitis alsuoja šalia mūsų, reikia tik karts nuo karto ją prisiminti, kad neprarastume to, kas jau tapo mūsų kultūros ir gyvenimo istorija. Žmogaus gimtadienis – tai tiesiog slenkstis kelyje iš praeities į ateitį ir puiki proga šiek tiek paklaidžioti prisimenant praeitį.

Renginio dalyviai – žiūrovai ir svečiai.

Zigmas Žukas – scenos riteris, žinomas muzikantas, kontrabosų maestro, aktyvus visuomenininkas, pedagogas, šiemet sulaukęs ypatingojo jubiliejaus – 100 metų.

Z. Žukas.

Bažnyčioje vietos neatsirado…

Iškilmingai pasitikti, prisiminti ir paminėti iškilius kraštiečius, žymius muzikus Žukus – tokia buvo švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ vizija šių metų pradžioje. Kaip tik tuo metu Žemės ūkio agentūra visas kaimo bendruomenes bei jas vienijančias organizacijas kvietė teikti paraiškas paramai gauti.

Šios paskatos vedini, švėkšniškiai parašė paraišką gauti paramą pagal nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisyklių III veiklos sritį „Renginių organizavimas“, pateikė ją ir iš LR Žemės ūkio misterijos gavo lėšas projektui įgyvendinti. Prie projekto kofinansavimo savo lėšomis prisidėjo ir „Agrokoncernas“, skyręs paramą Mažajai kultūros sostinei Švėkšnai. Žmogiškaisiais ištekliais prie projekto įgyvendinimo prisidėjo Savivaldybės tarybos narys Antanas Martinkus, bendruomenės narė Ingrita Riterienė, kultūros renginių Švėkšnoje vadybininkė Agnė Duobinienė. Pagarba ir dėkingumas jiems.

2025 metų Mažoji Lietuvos kultūros sostinė norėjo pagarbiai nusilenkti sakralinės muzikos ir poezijos renginiu paminint iškilias Žukų asmenybes – Zigmo Žuko 100-mečio jubiliejų ir vargonų virtuozo, pedagogo, publicisto ir visuomenininko Jono Žuko (1907-2004).

Kaip ir dera, renginys iš anksto buvo suplanuotas, suderinus laiką, Švėkšnos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje, šiemet mininčioje 120 metų sukaktį. Bažnyčioje, kurioje Zigmo ir Jono Žukų tėvas Kazimieras (Kazys) Žukas vargonavo 36-šerius metus. Buvo aktyvus visuomenininkas, pedagogas, puikus chorvedys, režisierius, politinis veikėjas ir pirmaujantis vargonininkas Žemaitijoje, sugebėjęs suburti geriausią chorą apylinkėje.

Apmaudu, kad aukštos meninės kultūros ir iškilių profesionalių atlikėjų renginys vietos bažnyčioje nerado ir nebuvo pageidaujamas. Tikėtina atsirado daug svarbesnių reikalų… Organizatoriams teko gera dozė streso ieškant išeities iš padėties. Taip ir skamba ausyse brolio Sigito Benedikto Jurčio išsakyta mintis Saugų Muzikos festivalio metu, kad kultūra be religijos yra mirusi, o jei religijoje nėra kultūros, ji pasmerkta išnykti.

Pastogę suteikė evangelikai liuteronai

Kaip ir dera tikram rūpestingam ganytojui, šį renginį pagloboti suteikiant pastogę, sutiko Švėkšnos evangelikų liuteronų parapijos klebonas Valdas Miliauskas. Ačiū jam ne tik už tai, bet ir už dalyvavimą renginyje bei ištartus žodžius renginio dalyviams.

Jaukioje, puikią akustiką turinčioje Švėkšnos evangelikų liuteronų bažnyčioje, švėkšniškiai ir svečiai rinkosi į sakralinės muzikos ir poezijos valandą „Giesmė ir žodis Tavo garbei“.

Atstovauti savo senelį Zigmą Žuką atvyko Lina Mockutė iš Vilniaus ir Marytė Cikienė su šeima iš Šilutės, Jono Žuko giminaitė.

Susirinkusiesiems įsiklausyti į giesmės ir žodžio darną, kuri pakylėja sielą ir nuramina širdį, padėjo visą valandą skyrusi Gražina Urbonaitė (aktorė), Regina Šilinskaitė (sopranas), Dainius Puišys (baritonas) ir Lina Giedraitytė (fortepijonas). Ši sakralinės muzikos ir poezijos valanda „Giesmė ir žodis Tavo garbei“ buvo skirta ne tik apmąstymams, ramybei ir dvasiniam atsinaujinimui, bet ir parodytas dėmesys iškiliai Z. Žuko asmenybei, kuria didžiuojasi švėkšniškiai. Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis maestro Z. Žukui įteikė vieną iš aukščiausių seniūnijos apdovanojimų – Švėkšnos seniūno medalį.

Švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ pirmininkė V. Astrauskienė taip pat pasveikino jubiliatą dovanodama gėlių puokštę ir knygas: „Švėkšniškių draugija TĖVIŠKĖ nuo XX a. antrojo dešimtmečio iki šių dienų” (draugijos kronika) ir „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“ (enciklopedinis žinynas). Šias dovanas – pagarbos ženklus, įgaliota į Vilnių jubiliatui parvežti anūkė Lina.

Renginio organizatorės V. Astrauskienės dovaną parvežti Z. Žukui įsipareigojo jo anūkė L. Mockutė (dešinėje).

Projekto įgyvendinimui Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija skyrė 2300 eurų, o draugija „Tėviškė“ prisidėjo 397 eurais.

Tegu muzikos garsai, prasmingi žodžiai, pagarba kultūrai ir gyvenimo istorijai paliečia kiekvieno giliausias mintis ir jausmus. Tegul šis įvykęs sakralus stebuklas tampa atgaiva sielai ir įkvėpimu kasdieniam gyvenimui.