Saugose – pagarba 80-mečiams, bendruomenėms ir duoklė Tarmių metams

DSCF4712Tradicinė Saugų seniūnijos šventė „Po malūno sparnais“ turi tradicinių savo bruožų: apylinkės 80-mečių pagerbimą ir žirgų konkūrą Šilutės rajono Mero taurei laimėti.

Be šių kasmetinių akcentų, šiemet saugiškiai savąją šventę paskyrė Tarmių metams, todėl ir pavadino ją „Mūsų šnektos“. Susirinkę šeštadienį saugiškiai išsiaiškino čia gyvenusių šišioniškių ir žemaičių kalbos ir buities skirtumus, pasidžiaugė įsigytu solidžiu pirkiniu – naująja savo scena, kuri nuo šiol tarnaus visiems seniūnijos kaimams, išklausė svečių linkėjimų, užsukę į kiemelius pabendravo su seniai matytais kaimynais.

Sveikinimai 80-mečiams

Nepaisydami pliaupiančio lietaus, Saugų gyvenvietės parke visą popietę ratus suko iš visos Vakarų Lietuvos suvežti žirgai. Lietus pajėgė išgąsdinti ne visus šio gražaus sporto gerbėjus ir smalsuolius, tad žiūrovų, nors ir skėčiais prisidengusių, DSCF4762netrūko.

Mūsų rajono Mero taurė šiemet išvežta į Priekulę – ji atiteko šio miestelio jojikei Laurai Vytenytei ir jos žirgui Ra. II vietą konkūre iškovojo Iveta Janavičiūtė iš Smalininkų su Dekanu, o III vietą – Sandra Zakarinaitė ir jos Bravo iš Juknaičių.
Šį konkūrą organizavo priekuliškiai, o išlaidas apmokėjo UAB „Minijos nafta“.

Net 18 Saugų seniūnijos ilgaamžių šiemet švenčia aštuoniasdešimtmečius. Į šventę pakviesti vilkytiškiai Irena Grauslienė, Cezaris Budrikas, Marijona Pareigienė, Barbora Štulcienė, Fricas Strazdas iš Stankaičių, saugiškiai Jonas Gediminas Aliošis, Janina Jundulienė, Felicija Vytuvienė, Hansas Peteraitis iš Alkos, Stefanija Stankienė iš Berciškės, Bružuose gyvenanti Eugenija Dirgėlienė, Mėta Veserienė ir Stasys Veseris iš Bundalų kaimo, čiūteliškė Petronėlė Bružienė, Elzbieta Plėvienė iš Dieglių, Edvardas Balčytis ir Valerija Jocienė iš Lapynų, Miestaliuose gyvenanti Janina Lopuchova bei Petrelių gyventoja Klopasa Ringailienė.

Ne visi jubiliatai galėjo atvykti, o tiems, kurie atvyko, įteiktos gėlių puokštės, jie pavaišinti šampano taure ir saldumynais, jiems maršus trenkė bendruomenės Saugų artuma kaimo kapela. O seniūnė Anastazija Oželytė dainos žodžiais priminė, kad jubiliatų metai yra ir jų turtas.

SDSCF4677eniūnė dėkojo bendruomenėms

Šventės vedėjai – šišioniškė Indrė ir vietos žemaitis Vytautas, pradėję, anot jų, antrąjį šventės posmą, prabilo vietinių nuo amžių čia įprastomis šišioniškių ir žemaičių tarmėmis ir išsidavė bandysiantys paveizėti, kiek bendrų tradicijų turėjo čia visad kartu gyvenę šišioniškiai ir žemaičiai.

Vedėjai vieną po kito scenon sukvietė būrį garbių svečių, bet pirmajai žodis suteiktas namų šeimininkei, seniūnei A.Oželytei. Seniūnė pasidžiaugė, kad praėję metai seniūnijai buvo vaisingi, kad vietiniams pavyko įgyvendinti net kelis solidžius projektus, kad ir Saugas pasiekė asociacijos „Lamatos žemė“ pinigai.

Atskirą padėkos žodį seniūnė tarė bendruomenėms, kurios aktyviai dalyvauja seniūnijos gyvenime ir padėjo pasirengti šventei. Ypač išskirti lapyniškiai ir tik šiemet išrinkta jų seniūnaitė Daiva Mažeikienė. Šiame kaime, anot seniūnės, iki šiol trūko organizuotumo ir tą trūkumą sėkmingai ištaisė naujoji seniūnaitė – lapyniškiai tądien pirmą kartą ir šventėje pristatė savo kiemelį.

Kai kurias minkles atspėjo atvykėliai

Ir į Lapynų kaimo, ir į kitus kiemelius užsukusius svečius pasitikę šeimininkai pylė naminės giros, laužė duonos ir sūrio, pjovė gardžių pyragų – kad tik nė vienas svečias alkanas namo neišvyktų.

Vietos šeimininkių gaminti sūriai, anot seniūnės, – pasistiprinimui, tądien įteikti ir šventės vedėjams, ir iš rajono bei Seimo DSCF4739atvykusiems svečiams. Pastarieji, visi kaip vienas, linkėjo saugiškiams geros nuotaikos, o vietinis politikas, rajono Tarybos narys Saulius Vytuvis saugiškiams ir vilkytiškiams palinkėjo sutarimo ir visus renginius ruošti kartu.

Šventės vedėjai vis dėlto bandė išsiaiškinti, kam labiau – šišioniškiams ar žemaičiams – nuo amžių priklausė šios apylinkės, tam ir visokiausių minklių prigalvojo. Ne viską žinojo vietiniai, į kai kurias geriau atsakė atvykėliai. Štai kad ir klausimas, nuo kurio galo prie marių gyvenusieji žuvį šmekiavo (ragavo), lengvas buvo tik klaipėdietei Rimai Tarvydienei, atvykusiai uošvijon.

Pasirodo – nuo galvos.

Scenoje vienas kitą keitė visos seniūnijos bei iš toliau atvykusieji šokėjai ir dainininkai, sulaukta svečių ir iš Rusijos – Sovetsko ukrainiečių asociacijos folkloro ansamblio „Svetanok“. O šventę užbaigė moderniojo folkloro grupė „Kitava“. Šis koncertas – UAB „4Energia“ dovana saugiškiams.

Daugiau nuotraukų albume

joomplu:9554  joomplu:9555