Sausio 13-osios atminimas sujungė kartas

DSC 1085Be dirbtinio patoso, jautriai ir šiltai šilutiškiai paminėjo 21-ąsias Laisvės gynėjų dienos metines – Sausio 13-ąją. Šilutės rajone, kaip ir visoje šalyje, ne tik mokyklų, bet ir kitų įstaigų languose rytą sužibo atminimo žvakutės.

Šiemet šilutiškiai buvo raginami kartu pildyti istoriją – pradėtas kaupti 1991 metų sausio įvykių Vilniuje dalyvių sąrašas. Vakare ne tik Sausio 13-osios liudininkai, amžininkai, bet ir vaikai, kuriems perpus mažiau negu Lietuvos nepriklausomybei, o apie kruvinosios nakties įvykius jie žino tik iš pasakojimų, dalyvavo tradiciniame minėjime.

Vaikų akimis – Lietuvą puolė slibinai

Kariškoje palapinėje Šilutės centre beveik visą dieną buvo eksponuojamos istorinės nuotraukos iš Šilutės muziejaus fondų, liberalsąjūdiečiai kvietė žmones užsukti pabendrauti.

26 šilutiškiai paliko savo įrašus kuriamame 1991 metų sausio įvykių Vilniuje dalyvių sąraše. Metraštį pildyti kvietė Lietuvos liberalų sąjūdžio Šilutės skyrius ir Šilutės muziejus. Pradėta akcija „1991 m. sausio 13-oji: jei buvai Vilniuje – pasirašyk!“ bus tęsiama ir vėliau.

Akcijos metu buvo ne tik sudaromi sausio įvykių dalyvių sąrašai: rajono gyventojai pakviesti pasidalinti prisiminimais, istorinėmis nuotraukomis, dokumentais.

Lietuvos kontūrai, apipiešti širdimis, šypsenomis ir saule, kovojantys su slibinais ir gyvatėmis – tokia Sausio 13-oji vaizduojama vaikų akimis. Šilutės kultūros ir pramogų centre veikė Šilutės pradinės mokyklos mokinių piešinių paroda „Mes mylime Lietuvą“ (mokytojos Nida Vismantienė ir Snieguolė Diekantienė).

Meras linkėjo vienybės
DSC 1052
„1991 sausio 13-oji parodė – mes būsime“, – kalbėjo renginio vedėjai, Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai Vaiva ir Žilvinas, Šilutės kultūros ir pramogų centre vykusiame Laisvės gynėjų dienos minėjime. Literatūrinė – muzikinė kompozicija „Neužmiršti…“ subtiliai nukėlė susirinkusiuosius į praeitį.

Dramatišku šokiu sporto klubo „Atėnė“ šokėjos pavaizdavo tuometinį nerimą, vidines ir išorines kovas. Koncertavo Meno mokyklos styginių orkestras, Šilutės Vydūno gimnazijos vokalinis vaikinų ansamblis, solistė Rebeka Auškalnytė su gimnazistų instrumentiniu ansambliu, kamerinis choras „Vartana“. Jaunieji Šilutės 8-osios šaulių kuopos šauliai delnuose laikė 14 simbolinių žvakelių – tiek gyvybių sausio įvykių dienomis paaukota už Lietuvos laisvę.

Prisiminimais pasidalijo tuomečių įvykių liudininkai, patys buvę Vilniuje, – Antanas Balandis, Julius Medingis ir Donatas Jaunius. Vyrai pasakojo apie budėjimą prie Aukščiausiosios tarybos rūmų, nerimą galvojant, kada puls sovietų desantininkai.

Liudininkams įsiminė minios žmonių ir siaubas, išgirdus žinią – šturmuoja televizijos bokštą, važiuoja tankai, šaudo į žmones…
J.Medingis prisiminė, kad, vos išgirdusi šią žinią, žmonių minia apsikabino, ėmė melstis, dainuoti liūdnas laidas. „Tikslą galime pasiekti tik vienybe“, – kalbėjo meras Virgilijus Pozingis, palinkėjęs rajono žmonėms vienybės, kuri tuomet buvo itin ryški.

Simboliška daina „Paukščiai“ užbaigtas minėjimas tarsi davė natą, kad besparniai žemės paukščiai visuomet sugrįš pavasarį saulėtą, o visi kovoję už laisvę niekada nebus užmiršti.

Po minėjimo prie Atminties laužo susirinkę šilutiškiai klausėsi mišraus choro „Pamario aidas“ dainų, bendravo, vaišinosi šaulių išvirta koše. Prie laužo stoviniavęs ne vienas jaunimo būrelis, paklaustas, kas juos paskatino čia ateiti, sakė, kad atėjo patys niekieno neverčiami. Pasak jų, tai diena svarbi visai šaliai, svarbi ir jiems.

Daugiau nuotraukų galerijoje

Silutes naujienu LOGO copy