Sausio ugnys 26-ąjį kartą šildė laisvą Lietuvą

sausio 13_liberalsajudieciaiSausio 13-osios laužus primenančios ugnys prie mokyklų, spingsinčios žvakelės darželių ir kitų įstaigų languose, visą kūną sušildanti „ugninė“ liberalsąjūdiečių košė, vainutiškių gimnazistų trispalviai sumuštiniai ir tortas, papuoštas Vyčiu, žvakių aukuras prie Šilutės pirmosios gimnazijos…

Daugybę tokių laisvės kovų simbolių penktadienį, Sausio 13-ąją, galėjai pamatyti daugelyje rajono vietovių.

Prieš 26-erius metus Lietuvos žmonių krūtinėmis atremtas sovietų armijos tankų ir desantininkų puolimas, aplaistytas laisvės gynėjų krauju ir ašaromis, šiandien vėl vienija Lietuvą, įvairių tautų jos žmones.

Kvietė atminimą įprasminančios akcijos

Nuo ankstaus penktadienio ryto visų Šilutės miesto ir rajono švietimo įstaigų languose sužibo žvakės. Taip jau devintus metus iš eilės buvo vykdoma akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, inicijuota Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos. Mokyklose ir priešmokyklinėse įstaigose pirmoji pamoka buvo skirta pilietiškumui: mokytojai su mokiniais prisiminė 1991 m. sausio 13-osios aukas, laisvės kovotojus, parodžiusius visam pasauliui, kad ir plikomis rankomis galima sustabdyti agresorius.

sausio 13_vakaiNuo vidurdienio šilutiškiai ir miesto svečiai buvo kviečiami atvykti prie Šilutės kultūros ir pramogų centro. Čia juos suvienijo akcija, kviečianti uždegti savo atsineštą atminimo žvakelę ir nusifotografuoti prie vieno svarbiausių valstybingumo simbolių – Gediminaičių stulpų.

Tarp pirmųjų, atėjusių uždegti žvakelę, buvo Šilutės lopšelio – darželio „Pušelė“ vaikai ir juos atlydėjusios auklėtojos. „Šilutės naujienoms“ vaikai, ilgai negalvoję, vardijo viską, ką jiems buvo papasakojusios pedagogės. „Tą dieną už Lietuvą ir jos laisvę mirė žmonės, juos šaudė, traiškė tankų vikšrai“, – pasakojo šešiamečiai.

Prie iš žvakelių sudėlioto žodžio LAISVĖ atvyko ir Šilutės muziejininkai, Savivaldybės administracijos atstovai, Kultūros ir pramogų centro darbuotojai, jaunieji Šilutės šaulių kuopos nariai, kurie dalijo ir simbolines neužmirštuoles, bei pavieniai žmonės. Visi jie ne tik degė savo atsineštas žvakeles, bet ir darėsi atminimo nuotraukas, taip išreikšdami pagarbą Laisvės gynėjams.

Tarp atvykusiųjų prie Kultūros ir pramogų centro pastato buvo ir tokių, kurie patys prieš 26 metus išgyveno kruvinus Sausio 13-osios įvykius, budėdami prie Seimo ar televizijos bokšto.

sausio 13_vainuto_gimnazija1Dalindamiesi tos skaudžios nakties prisiminimais sutuoktiniai, buvę pedagogai Jonas ir Ieva Navickai sunkiai tramdė ašaras. Jonas kartu su keliolika šilutiškių praleido 1991 m. sausio 13-osios naktį prie laužų,  šalia Parlamento pastato. Jo žmona Ieva visus skaudžius įvykius tuomet stebėjo iš namų. Vėliau ji su keliomis bendramintėmis vyko į paskutiniąją kelionę palydėti lietuvių, kurių gyvybės užgeso tą naktį nuo priešo kulkų ir tankų vikšrų.

Anot Navickų, šiandien, prisimenant kraupius sausio įvykius sunku apibūdinti širdyje kylančius jausmus. Aišku tik viena, kad mes labai turime džiaugtis, jog sugebėjome išsaugoti, apginti laisvę.

Laisvės šiluma „Eksos“ kiemelyje

Vakarop Šilutės bendruomenė pakviesta į šv. Mišias už Sausio 13-osios gynėjus ir Lietuvą, kurios buvo laikomos Šv. Kryžiaus bažnyčioje.

O temstant Šilutės miesto centre, kailių salono „Eksa“ kiemelyje, jau 11 kartą Sausio 13-oji paminėta tarsi budint prie Seimo.

sausio 13_raudonkepuraiteLietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus nariai nuo 2016-ųjų metų kviečia šilutiškius Sausio 13-osios vakarą prisiminti laisvės kovas prie ant laužo ugnies verdamos košės su karštos arbatos puodeliu. Pasak LRLS Šilutės skyriaus pirmininkės Daivos Plikšnienės, skyriuje yra nemažai narių, kurie 1991-ųjų sausį budėjo prie Seimo ir turi ką papasakoti.

Ir šiemet prisiminimais dalijosi Jonas Purlys, Stasys Mėlinauskas, Eugenijus Judeikis. Atminimo akcijoje dalyvavę pavieniai šilutiškiai, socialdemokratų, konservatorių atstovai vaišinosi J.Purlio išvirtomis košėmis, arbata.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albumuose:

Sausio 13-oji lopšelyje – darželyje „Raudonkepuraitė“.

Sausio 13-oji prie Šilutės kultūros ir pramogų centro.

Sausio 13-oji prie „Eksos“.