Savaitgalį atkeliaus šaltukas, kitą savaitę laukiama rimtų speigų

sniegasPusantro mėnesio pavėlavusi žiema vis dėlto nusprendė ateiti. Pernai įpusėjant sausiui žiema daugeliui jau buvo įsipykusi.

Nemenkos sniego pusnys pernai erzino vairuotojus, bandančius rasti vietą automobiliui ankštuose kiemuose, tačiau džiugino žiemos sporto entuziastus ir su juo susijusius verslininkus. Panašu, kad netrukus slidininkai vėl turės progos prasimankštinti, o sąskaitos už šildymą kels dar didesnes aistras.

Jau nuo šio savaitgalio pradės šalti ir šįkart šaltis tikrai užsibus ilgiau nei porą dienų.

Žiemiškų orų pradžią lems bent keli veiksniai. Pirmas jų – ketvirtadienį kritulius ir stiprius vėjus nešęs žemo slėgio sūkurys. Praslinkęs per Lietuvą jis sustos tokioje padėtyje, kad nuo šiandien, penktadienio, vėjai ims suktis iš šiaurės, tuo pačiu atverdami kelią gerokai šaltesniam orui. Ciklonas į Lietuvą ir atneš žiemą.

Kita priežastis, tai visos atmosferos ties Šiaurės Europa persitvarkymas iš rudeninės, į žieminę būklę. Orai vyravę iki šiol buvo būdingi pereinamajam laikotarpiui. Tiek audrų vienu metu, kaip per paskutinius kelis mėnesius, Šiaurės Europa jau nebuvo senokai mačiusi.

Iki šiol vyravę stiprūs vakarų ir pietvakarių vėjai Lietuvoje buvo ypač aktyvaus ciklonų formavimosi Šiaurės Atlante padarinys. Šaltis iš šiaurės mūsų tiesiog nepasiekdavo. Nepasiekdavo jis ne tik Lietuvos. Rimtesnių šalčių nebuvo ir tradiciškai speiguotoje Suomijoje, bent jau pietinėje jos dalyje, ir kitose Skandinavijos valstybėse.

Pranašaujama, kad šis savaitgalis bus pirmasis tikrai žiemiškas savaitgalis visoje Lietuvoje. Iki tol buvę žiemos pasirodymai dažniausiai apimdavo tik atskirus šalies regionus. Kitą savaitę žiemiški orai dar labiau įsigalės. Bus daug sniego, o antroje jos pusėje naktimis gali pasitaikyti ir rimtesnių speigų.

Penktadienio dieną debesuota su pragiedruliais. Daug kur trumpas sniegas, šlapdriba. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–3 laipsniai šilumos.

Šeštadienį protarpiais snigs. Vietomis pūga. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 7–12 m/s, naktį kai kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 25 m/s. Žemiausia temperatūra naktį 2–7 laipsniai šalčio, pajūryje apie 0 laipsnių, aukščiausia dieną 1–6 laipsniai šalčio, pajūryje 0–2 laipsniai šilumos.

Sekmadienį daug kur trumpai pasnigs. Žemiausia temperatūra naktį 3–8, aukščiausia dieną 1–6 laipsniai šalčio.

LHMT baneris