Savaitgalį visi keliai vedė į Švėkšną, o miestelis „sprogo per siūles“

Švėkšnoje savaitgalį vykęs jau 10-asis moliūgų - žibintų ir šviesos festivalis ​„Mes už šviesą“ sumušė ligšiolinius lankytojų gausos rekordus ir kone „susprogdino per siūles“ patį miestelį.

Jeigu penktadienį norintiems pasidžiaugti tradiciniu grožiu trukdė lietus ir stiprus vėjas, tai šeštadienį ir sekmadienį norintys patekti į Švėkšną jau keikėsi stovėdami 5 ir net 7 kilometrų kamščiuose. Spūstys susiformavo visuose keliuose į Švėkšną, net ir žvyrkeliuose, o vietiniai neslepia tokio susidomėjimo tikrai nesitikėję.

Buvo katastrofa įvažiuoti ir išvažiuoti

Švėkšnos parke penktadienio vakarą sužibo daugiau nei 1000 moliūgų. Tiesa, tai nebuvo pats didžiausias skaičius per visą 10-metį, mat yra buvę, kai šventėje sužibo apie 1700 moliūgų – žibintų.
Daugiau kaip 600 iš jų visą savaitę skaptavo miestelio gimnazijos mokiniai, o tokį jų kiekį savo miestelio šventei užaugino švėkšniškis Arūnas Kurlianskas. Jis moliūgais šiemet buvo užsodinęs net 45 arų plotą.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis sako, jog ši miestelyje rengiama šventė neturi nieko bendra su Helovinu, o jos pavadinimas „Mes už šviesą“ kviečia pajusti šviesą mintyse ir širdyse.

Šiemetinė šventė pirmąkart vyko tokiu vėjuotu oru, tačiau, pasak seniūno, dar niekada miestelis nesulaukė tiek smalsuolių. O šeštadienį, kai vėjas nurimo, netrukus užsikimšo visi į Švėkšną vedantys keliai. Ne vienas keliautojas dalijosi pastebėjimais, jog stovi 5 – 7 kilometrų eilėje iki miestelio.

„Buvo tikra katastrofa tiek įvažiuoti, tiek išvažiuoti iš Švėkšnos“, – neslėpė seniūnas.

Tikru išbandymu tapo ir oras

A. Šeputis juokavo, jog būdamas smulkaus sudėjimo penktadienį turės pasiimti moliūgą į rankas, kad jo nenupūstų vėjas. „Nustebino tas uraganinis oras, tokio dar neturėjom“, – sakė seniūnas.

Anot jo, toks oras, koks buvo penktadienį – tikras išbandymas šventės rengėjams. „Moliūgų nupūsti neturėtų, bet šiemet planuojame kurti kompozicijas iš moliūgų, pastatyti dekoracijas, kitokius akcentus, tai su jomis gali būti problemų“, – penktadienį svarstė A. Šeputis.

Pats seniūnas šventei išskobė 3 moliūgus, ir sakė, kad tai yra nelengvas darbas.

Moksleiviai išskobė per 600 moliūgų

Penktadienį Švėkšnos gimnazijos mokiniai savo kūrinius dėliojo parke, kūrė instaliacijas. Darbą trukdė ir lietus, ir dar neregėtas šios šventės dienomis vėjas.

„Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė žiniasklaidininkams pasakojo, jog 600 – tai dar palyginus nedaug, ankstesniais metais moksleiviai išskobdavo ir dvigubai daugiau moliūgų.
„Ūkininkai suveža mums, ir patys vaikai su tėvais augina, visa bendruomenė. Mokinių turim 300, tad skaptuoja vaikai ne po vieną. Dirba ir mokytojai. Ir jėgos reikia, moliūgai juk sunkūs. Dirbo visą savaitę, tai visą savaitę mokykla kvepia moliūgais“, – sakė direktorė.

Pasak jos, šventė „Tebūnie šviesa“ neturi nieko bendro su Helovinu: ji susijusi su gyvenimu – minčių, širdžių šviesa ir skirta tam, kad žmonės šypsotųsi. „Tai projektas, kuris neša šviesą, ta šviesa mums įaugusi į kraują. O blogo oro nėra – yra tik bloga apranga“, – sakė direktorė.

Ne moliūgų metai

Šiemet Švėkšnos svečius žavėjo parke, ant tvenkinio rodoma 3D projekcija ant vandens. Joje per 10 minučių buvo atspindėta Švėkšnos istorija. Šviesą skleidė ir koncertai Švėkšnos bažnyčioje, čia surengta ir ekskursija, kurios dalyviai sužinojo bažnyčios istoriją.

Beje, svečiai į šventę irgi vežė moliūgus. Išties išradingai išskaptuotus kūrinius gabeno seniūnijų seniūnai, bendruomenės, pavienės įmonės ir įstaigos. Su moliūgu į Švėkšną atvyko ir meras Vytautas Laurinaitis.

Pasak seniūno, gaila, kad šie metai moliūgams buvo vidutiniški – jiems ne patys derlingiausi. „Milžinų šiemet mažiau, matyt sausra lėmė“, – sakė seniūnas.

Pirmadienį moliūgai jau buvo renkami ir kraunami į traktoriaus priekabą. Dalį jų gyvuliams sušerti pasiėmė aplinkiniai ūkininkai, o pačius gražiausius ir tvirčiausius paskolinti užsiprašė… uostamiestis.

Mat Klaipėdoje ateinantį savaitgalį taip pat rengiama moliūgų šventė, kurioje bus galima pamatyti ir dalį Švėkšnoje matytų moliūgų.