Savanoriaujančio jaunimo laukia socialinės ir kultūros įstaigos

Savanoriai Kintu_2_SonatejaSocialinės apsaugos ir darbo ministerija pernai patvirtino ir Lietuvoje pradėjo veikti Jaunimo savanoriška tarnyba. Tai buvo pirmasis žingsnis, kuomet jaunuoliai nuo 14 m. iki 29 m. buvo pakviesti atlikti savanorišką tarnybą pasirinktose organizacijose, o kartu ir gauti įgytų kompetencijų pripažinimą.

Ar įsibėgėjo ta jaunimo savanorystė Šilutės rajone? Pradėjus domėtis aiškėja, kad mūsų rajone yra išties platūs arimai jaunimo saviraiškai. Jaunų rankų laukia bibliotekininkai, įvairių kultūros ir socialinių įstaigų darbuotojai. Kai kurių jų vadovai jau seniai džiaugiasi kasdiene jaunų žmonių pagalba, tačiau šioje srityje dar išsemtos ne visos galimybės.
Laukia ne viena organizacija

Jaunimo savanoriškos tarnybos modelis numato sistemingą savanorišką veiklą ne mažiau kaip 6 mėnesius po 40 val. (iš viso ne mažiau 240 val.). Siekiant užtikrinti teikiamų paslaugų kokybę, jaunimo savanorišką veiklą organizuojančios ir savanorius priimančios organizacijos yra akredituojamos Jaunimo reikalų departamento. Savanoriai seneliu_3

Šilutės rajono savivaldybė 2019 m. Jaunimo savanoriškos tarnybos modelio įgyvendinimui skyrė 3 000 eurų. Planuojama, kad ilgalaikę savanorystę atliks apie 10-13 jaunuolių. Šilutės atviroje jaunimo erdvėje jau lankėsi Klaipėdos rajono apskritojo stalo vadovas Vilhelmas Simėnas, kuris atsakingas už savanorystę Šilutės rajone.

Šilutės rajono savivaldybėje šiuo metu savanorius priima Šilutės atvira jaunimo erdvė, H. Šojaus muziejus, F. Bajoraičio viešoji biblioteka, Kintų pagrindinė mokykla, Kintų Vydūno kultūros centras, Nemuno deltos regioninis parkas, Šilutės senelių globos namai, Socialinių paslaugų centras.

Muziejus talkininkų dar laukia

Šilutės H. Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė sakė, kad iki šiol savanorių čia dar nesulaukta. Tačiau muziejus išties jų laukia, nes ir veiklos jaunimui čia būtų. „Mums reikia talkininkų įvairių renginių, parodų atidarymo ir akcijų metu. Reikia ir žmones priimti, su jais komunikuoti, kažkur palydėti ir taip toliau. Tikrai rastume ką veikti jaunimui“, – sakė I. Skablauskaitė.

Anot jos, savanorių tikimasi sulaukti nuo rugsėjo – prasidėjus mokslo metams. Tuomet muziejininkai ketina ir patys kreiptis į mokyklas ir pasiūlyti jaunimui savanoriauti muziejuje.

Kintuose yra ir talkininkų, ir veiklos

Užtat jaunimo savanorystė net verda Kintuose. Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė pasakoja, jog šios seniūnijos jaunimas seniai savanoriauja įvairioje kultūrinėje veikloje. Centras turi nuolatinį talkininką, dabar jau Kaune studijuojantį Vytenį Papievį, kuris yra nuolatinis kultūros darbuotojų talkininkas. „Jis mums nuolat sumaketuoja reklamas, kurias reikia – įdeda į feisbuką, kuria įvairius lankstinukus, artėjant šiemetinei „Marių“ šventei kūrė kvietimą, logotipą, darė visas skrajutes, reklaminius skydelius – žodžiu atlieka visus su informacinėmis technologijomis susijusius darbus. Be to, vaikinas dar ir pats muzikuoja – groja fortepijonu bei dainuoja, tad ir šiemet jis praturtino „Marių“ šventės programą savo pasirodymu“, – pasakojo R. Tarvydienė.

Pasak centro direktorės, ruošiantis kasmetinei seniūnijos šventei sulaukta ir daugiau jaunų talkininkų. Kadangi Kintų šventėje šiemet buvo ypač daug renginių šeimoms su vaikais, jaunimas talkino juos organizuojant, registruojant dalyvius, dalijant prizus. R. Tarvydienė sako, jog reikalui esant kultūros darbuotojai nuolat kreipiasi pagalbos į vietos pagrindinę mokyklą, ir visada sulaukia talkininkų.

„Jaunimo rankų, o kai kada ir fizinės pagalbos mums dažnai prireikia įvairių vasaros renginių metu. Kintų mokykla aktyviai dirba šioje srityje, ir dažnai mums suteikia pagalbą“, – sakė ji.

Pirmauja Šilutės senelių globos namai

Savanoriai seneliu_1Dar didesnę jaunimo savanoriavimo patirtį jau sukaupė Šilutės senelių globos namai. Ši įstaiga yra viena pirmųjų Lietuvoje, jos direktorės Evelinos Balandės žodžiais tariant, įšokusi į jaunimo savanorystės traukinį. Mat vos prieš mėnesį penkios šioje globos įstaigoje dirbančios savanorės – Vydūno gimnazijos gimnazistės – baigė savanorišką tarnybą ir gavo Jaunimo reikalų departamento pažymėjimus apie oficialiai atliktą savanoriavimo praktiką. Tokie pažymėjimai, pasak E. Balandės, jaunam žmogui yra svarbus dokumentas, nes vėliau į aukštąsias mokyklas stosiančioms merginoms pridės po 0,25 stojamųjų balo. „Gali atrodyti, kad dešimties balų skalėje 0,25 balo yra nedaug, bet kai konkursai dideli, kartais svarbios ir šimtosios dalys“, – primena E. Balandė.

Direktorė pasakoja, jog penkios vydūnietės Senelių globos namuose savanoriauja jau daugiau kaip metai. Pernai Jaunimo reikalų departamentas šiai įstaigai suteikė akreditaciją oficialiai priimti savanoriaujančius jaunuolius, jų čia gali savanoriauti iki 10-ies. Tiesa, kol įvykdė visus reikalavimus, įstaigai teko pereiti nemažai biurokratinių barjerų. Būta ir nerimo, kaip jauniems žmonėms pavyks įsijungti į kolektyvą, kaip jos sugebės suprasti senyvo amžiaus žmones.

Tačiau dabar direktorė jau džiaugiasi jaunų merginų darbu, ir sako, jog merginos puikiai įsiliejo į kolektyvą, jas pamilo ir globos namų gyventojai. Merginos savanoriauja po dvi valandas kasdien. Jos pačios organizuoja renginius, kuria įvairius žaidimus, kartu su seneliais piešia, palydi juos į pasivaikščiojimus lauke, pagaliau tiesiog nuolat su jais bendrauja. „Seneliai labai jų laukia“, – sakė direktorė.

Pasak jos, mūsų jaunimas jau keičiasi, keičiasi jo požiūris į socialiai pažeidžiamas visuomenės grupes, ir tai yra be galo džiugu ir prasminga.

Dėl platesnės informacijos apie Jaunimo savanorišką tarnybą kreiptis į Jaunimo ir sporto reikalų koordinatorę Rimantę Čiutienę el. p. rimante.ciutiene@silute.lt, tel. 8 441 79 281.