Savanorystės ir komandinio darbo Šilutės jaunimas mokėsi kraštotyros stovykloje Trakuose

biblioteka trakai kalaŠilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka tęsia bendradarbiavimą su VšĮ „Užsienio kalbų mokymo centru“ ir dalyvauja Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamame projekte „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra per savanoriškos veikos stiprinimą bibliotekose: BIBLIOTEKOS JAUNIMUI“.

Pagal šį projektą Šilutės jaunimas aštuonias karštas vasaros dienas leido kraštotyros stovykloje Trakuose. Dvidešimt vienas mokyklą ar universitetą baigęs jaunuolis kartu su mentore ir stovyklos vadove, bibliotekininke Ingrida Zakaraite, archeologe, folkloro dainininke Daiva Steponavičiene ir Linu Steponavičiumi leidosi į kraštotyros paieškas.

Stovyklautojai nuostabios gamtos ir Galvės ežero apsuptyje gilinosi tiek į kraštotyros, tiek į savanorystės subtilybes. Pirmąsias dvi dienas užsiėmimus jaunimui vedė mentorės Almanė ir Betina iš Kauno, turinčios ilgametę patirtį dirbant su savanoriais. biblioteka trakai risa

Derinant žaidimus ir interaktyvius metodus buvo išsiaiškinta, kokios kompetencijos yra lavinamos neformaliajame ugdyme, kokia svarbi yra savanorystė ir kokios didelės jos galimybės. Taip pat žaidimo metu iš beveik nepažįstamų žmonių buvo suformuota komanda, atskleidusi komandos narių tarpusavio sutarimą ir vaidmenis. Tai ypatingai padėjo toliau vykdant įvairias veiklas.

Suformavus komandą prasidėjo paskaitos apie kraštotyros darbo ypatumus, archeologinius paminklus, radinių chronologiją, tautosakos rūšis ir žanrus. Išklausius teoriją ji buvo derinama su praktiniu darbu.

Kiekvienas stovyklautojas gavo individualią kraštotyrinę užduotį, kurią vykdydamas galėjo pritaikyti gautas žinias. Jai ruoštis turėjo iki pat stovyklos pabaigos, tačiau netrūko ir kitos kraštotyrinės veiklos.

Paskaitų metu buvo piešiami praėjusių laikų lietuvių tautiniai kostiumai ir papuošalai, dainuojamos liaudies dainos ir šokami rateliai. Meistrės iš Vilniaus edukacinių užsiėmimų metu mokė juostų vijimo kaladėlėmis, taip pat kiekvienas norintis galėjo pasigaminti sau papuošalą iš žalvario. Lektorė Daiva Vaitkevičienė supažindino su istoriniais pasakojimais kultūros antropologo žvilgsniu, priminė skaudžią lietuvių išlikimo istoriją Sibire ir jos jaučiamus padarinius iki šių dienų.
biblioteka trakai mokymai 1
Tačiau tikriausiai pats geriausias būdas pažinti kraštą – keliauti po jį. Tuo tikslu buvo plaukiama aplankyti amatų stovyklą Trakų pusiasalio pilyje, Trakų salos pilį, surengtas žygis į Užutrakio dvarą ir jo nuostabų parką. Laisvu laiku stovyklautojai taip pat nenuobodžiavo. Buvo surengtas šaškių turnyras, ne kartą buvo išbandytas ir paplūdimio tinklinis. Daugybė stalo žaidimų suburdavo bendraminčius vakarais, kad jie galėtų pasidalinti nepamirštamais įspūdžiais gyvenant daugiau nei šimto metų dvare ir nuostabios gamtos kampelyje.

Projektą „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra per savanoriškos veikos stiprinimą bibliotekose: BIBLIOTEKOS JAUNIMUI“ finansuoja Švietimo ir mokslo ministerija bei Europos socialinio fondo agentūra iš 2007-2013 m. ES stuktūrinės paramos laikotarpio.

Projektui skirtas 849,8 tūkst. Lt finansavimas, iš jo ES dalis – beveik ES logo su trim fondais spalvotas copy722,35 tūkst. Lt. Projektas vykdomas 40-yje Lietuvos viešųjų bibliotekų.