SBA baldų sektoriaus 9 mėn. pardavimai – 220 mln. eurų

Didžiausias Baltijos šalyse – SBA baldų sektorius, vienijantis 5 gamybos įmones Lietuvoje ir 1 Baltarusijoje, per tris šių metų ketvirčius pardavė produkcijos už 220 mln. eurų. Dėl karantino metu paskelbtų prastovų ir kritusios paklausos smukę pardavimai trečiajį ketvirtį jau kopė į viršų, bet 9 mėn. rezultatas dar 8 proc. mažesnis nei tuo pat metu pernai, kai sudarė 238,7 mln. eurų.

Pavyti prarastą laiką

„SBA baldų sektoriaus gaminiai keliauja į pusšimtį pasaulio valstybių Azijoje, Europoje, Amerikoje, tad pardavimai tiesiogiai priklausomi nuo pandeminės situacijos ir apribojimų šiose eksporto rinkose. Vasaros mėnesiais jose koronavirusas buvo atsitraukęs, apribojimai atšaukti, pirkėjai sparčiai grįžo prie buvusių vartojimo įpročių, todėl mūsų produkcijos paklausa išaugo. Kad kompensuotume praradimus, dirbame aukščiausia pavara, o per pastarąjį ketvirtį atsilikimą nuo praėjusių metų pardavimų sumažinome perpus – nuo 17 proc. iki 8 procentų. Karantino paliktus randus dar jaučiame“, – sako SBA grupės viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.

Anot jo, po beveik 2 mėnesių karantino, susitelkusios  į darbuotojų saugumą ir efektyvumą, „SBA baldų kompanijos“ valdomos 5 įmonės kol kas sparčiai vejasi prarastą laiką. Pandemijos praradimus dėl uždarytos prekybos jau kompensavo ir pernykščius rezultatus pasiekė Šilutės krašte veikiančios SBA įmonės „Šilutės baldai“ (27,6 mln. Eur) ir „Germanika“ (38 mln. Eur). Pardavimus III-ąjį ketvirtį augino ir didžiausios sektoriaus įmonės „Visagino linija“ ir „Klaipėdos baldai“, bet 9 mėn. jų pardavimai dar buvo mažesni nei pernai. Klaipėdos bendrovė produkcijos pardavė už beveik 58 mln. eurų – 12 proc. mažiau nei 2019m. tuo pat metu (66 mln Eur),  „Visagino linija“ gaminių eksportavo už 54 mln. eurų – 18 proc. mažiau. Baltarusijoje veikianti „Mebelain“ produkcijos pardavė 6 proc. mažiau – už 23 mln. eurų. Minkštų baldų gamintoja bendrovė „Kauno baldai“ sparčiau augino pardavimus naujoje Vokietijos rinkoje, o bendri pardavimai 9 mėn. sudarė 15,3 mln. eurų – beveik tiek pat kiek pernai.

Iššūkių nemažėja, bet rizikos valdomos

E. Valentinavičiaus teigimu, po karantino veiklą atnaujinusiose įmonėse ypatingas dėmesys skiriamas darbuotojų saugumui. Visi be išimties dėvi veido kaukes, ateinančių į darbą temperatūra tikrinama termovizoriais, reguliuojami darbuotojų srautai, pietūs ir poilsio pertraukėlės organizuojamos taip, kad žmonės išvengtų būriavimosi, bendrose patalpose plačiai naudojamos dezinfekcijos priemonės.

„Esame susitelkę ir nusiteikę dirbti maksimalia galia ir visą paskutinį šių metų ketvirtį. Tačiau pandeminei situacijai pasaulyje prastėjant, artimiausios ateities iššūkis gali būti susijęs su žaliavų tiekimo grandine. Kiek priklauso nuo mūsų – šias rizikas valdome“, – sako SBA viceperezidentas.

Toliau investuojama į technoligijas ir žmones

Nepaisant neramios aplinkos SBA baldų sektorius ir toliau sparčiai atsinaujina ir investuoja į efektyvumą ir pajėgumų plėtrą. Metų pabaigoje į gamybos procesus laipsniškai įsijungs nauja baldų ruošinių gamykla „Laminn“, kuri baigiama statyti SBA Technologijų ir inovacijų parke prie Klaipėdos. Baigti stambų investicinį projektą turėtų „Klaipėdos baldai“. Kitiems metams svarstomi nauji robotizacijos bei automatizacijos projektai įmonėse, kurie padėtų pasiekti dar didesnį veiklos efektyvumą.

Nepaisant koronaviruso iššūkių SBA baldų įmonės šiais metais peržiūri atlyginimus darbuotojams ir jie vidutiniškai turėtų padidėti iki 5 procentų. Vienu iš sektoriaus prioritetų išlieka siekis išlaikyti esamas darbo vietas. Šiuo metu SBA baldų įmonėse Lietuvoje dirba per 3300 darbuotojų.

SBA grupė yra viena didžiausių Lietuvoje, veikianti NT, tekstilės ir baldų gamybos sektoriuose. Grupės įmonėse dirba apie 5000 žmonių. SBA baldų gamybos sektoriui be „Kauno baldų“ priklauso „SBA baldų kompanija“, valdanti „Klaipėdos baldus“, „Šilutės baldus“, „Germaniką“, „Visagino liniją“, „Mebelain“. Šiemet numatoma baigti SBA Technologijų ir inovacijų parke jau kylančią baldų komponentų gamyklą „Laminn“. SBA tekstilės sektorių sudaro „Utenos trikotažas“ kartu su bendrovėmis „Šatrija“ ir „Mrija“. SBA valdo NT inovacijų bendrovę „Urban Inventors“, plėtojančią verslo slėnį „Green Hall“ Vilniuje ir BLC verslo centrą Kaune, taip pat investicijų valdymo bendrovę „Capitalica Asset Management“, kuri Kaune valdo verslo centrą „Kauno Dokas“, Vilniuje  – „135“ ir plėtos modernių biurų kompleksą „Verde“ Skanste rajone, Rygos centre. Pernai SBA grupė įsigijo robotikos ir automatikos sprendimus siūlančią bendrovę „Robotex“.Taip pat įsteigė „SBA Modular“, kurios taikinyje – modulinių daugiaaukščių tvarių pastatų gamyba.