Seimo nario Zigmanto Balčyčio pranešimas: „Ar bus atsižvelgta į Kintų bendruomenės interesus, sprendžiant klausimą dėl leidimo išdavimo išgauti naftą?“

Seimo narys Zigmantas Balčytis vasario 9 d. raštu kreipėsi į Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę ir aplinkos ministrą Simoną Gentvilą, norėdamas apginti viešąjį interesą jau 17 metų besitęsiant klausimui dėl UAB „Minijos nafta“ siekio Kintuose gauti leidimą naudoti tradicinius angliavandenilių išteklius. Į parlamentarą pagalbos kreipėsi Kintų bendruomenė, kuri gina savo teises į sveiką gyvenseną ir verslo vystymą.

Zigmantas Balčytis

Šilutės rajono strateginiame plėtros plane numatyta, kad Kintų miestelis ir Kuršių marių pakrantė yra rajono rekreacinė zona. Šioje zonoje vystoma inžinerinių tinklų, susisiekimo, paplūdimių, aktyvaus vandens sporto ir poilsio infrastruktūra: vykdomos burlenčių, jėgos aitvarų, mažųjų jachtų – katerių prieplaukos ir paplūdimio paslaugos. Patvirtintas ir bendras Šilutės rajono savivaldybės, Lenkijos ir Vokietijos miestų buriavimo projektas „Baltija visiems“ (patvirtintas biudžetas). Taigi vyksta aktyvi rekreacinė veikla, kurios infrastruktūra kurta ne tik privačiomis, bet ir valstybės bei Europos Sąjungos lėšomis.

„Deja, į veiklos tęstinumą, anot Kintų bendruomenės, gyventojų teises vykdyti rekreacines paslaugas ir užtikrinti sveiką gyvenseną kėsinamasi ne vienus metus – nuo 2003 metų UAB „Minijos nafta“ siekia be konkurso Kintuose gauti leidimą išgauti naftą. Kintų bendruomenės teigimu, nesibaigiantys teisminiai procesai ir abejonių keliančios PAV išvados ir 2020 metų kovo 3 d. pakartotinis UAB „Minijos nafta“ Lietuvos geologijos tarnybai pateiktas prašymas rodo, kad bendrovei savi interesai svarbesni už visuomeninius“, – kreipimesi į Ministrę Pirmininkę ir aplinkos ministrą rašo parlamentaras Z. Balčytis.

UAB „Minijos nafta“ pateiktas prašymas dėl leidimo išgauti naftą, anot Kintų bendruomenės, yra būtent toje teritorijoje, kuri yra už Gargždų licencinio ploto, t. y. Kuršių marių apsaugos juostoje, greta saugomų teritorijų, šalia gyvenamųjų namų, maitinimo, nakvynės ir kitas turizmo paslaugas teikiančių objektų. Tad akivaizdu, kad suteiktas leidimas neigiamai paveiktų ir gyventojus, ir verslą. Be to, Kintų bendruomenė rašte pažymėjo, kad suteikus tokį leidimą galimai būtų pažeisti trys Konstitucijos straipsniai.

„Kreipiausi į Aplinkos ministeriją, prašydamas atsakyti, ar jau yra suformuluotas ministerijos sprendimas dėl leidimo išdavimo projekto, koks jis. Kada Vyriausybė ketina svarstyti Aplinkos ministerijos teikiamą sprendimo projektą „Dėl leidimo naudoti tradicinius angliavandenilių išteklius išdavimo UAB „Minijos nafta“. Ar iš tiesų bendrovei bus leista išgauti naftą ne konkurso būdu saugomoje teritorijoje, neatsižvelgiant į neigiamą įtaką vietos gyventojams ir gamtai? Ar sprendimo projektas atitinka vystomą krašto plėtros strategiją?“ – klausia Seimo narys Z. Balčytis.

Parlamentaras tikisi sulaukti aplinkos ministro atsakymo dar iki projekto svarstymo Vyriausybės lygiu. O premjerės prašoma atkreipti dėmesį į šią beveik dvidešimtmetį besitęsiančią problemą, kuri yra aktuali ne tik vietos gyventojams, bet ir į Pamario kraštą atvykstantiems svečiams, turizmo sektoriui, turi įtakos krašto plėtros strategijai.

„Kviečiu Vyriausybėje sprendžiant klausimą dėl Aplinkos ministerijos projekto sprendimo atsižvelgti į viešąjį interesą ir apginti Kintų bendruomenės teises“, – sako parlamentaras Z. Balčytis.