Šeimos gydytoja Ieva Bučytė: „Kai pažįsti žmogų, santykiai su juo artimesni“

gydytoja ieva bucyteŠilutės pirminės sveikatos priežiūros centrai ir sunkmečiu sugeba privilioti jaunus medikus. Jau kelios savaitės Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) dirba nauja gydytoja Ieva BUČYTĖ.

Šeimos gydytojas turi galimybę geriau pažinti savo pacientus, jo santykiai su pacientais yra artimesni – tokia nuostata vadovaujasi 28-erių metų medikė, pasirinkusi bendrosios praktikos gydytojo specializaciją.

Rinktis Šilutę paragino draugė

Sužinoję, kad gydytoja I.Bučytė – panevėžietė, pirmiausia domimės, kaip ryžosi didmiestį iškeisti į žymiai mažesnį miestą.
Medikė sako visada svajojusi įsikurti būtent mažesniame miestelyje, tad baigusi rezidentūrą Lietuvos sveikatos mokslų universitete kaip tik tokį miestelį ir rinkosi.

Kodėl būtent Šilutė? Pasirodo, ją renkantis svarus buvo ir kolegės, jau pusmetį Šilutės PSPC dirbančios jaunos gydytojos Marinos Dovydėnienės žodis. Draugė pagyrė Ievai ir miestą, ir čia gyvenančius žmones, ir PSPC vyraujančią šiltą darbo atmosferą bei čia dirbančius kolegas. Tad Ieva sako apsisprendusi nesunkiai.bucyte prie Norvegijos fiordu uz poliarinio rato

Šilutės PSPC vyriausioji gydytoja Jadvyga Ažukaitienė irgi džiaugiasi kolektyvą papildančiais jaunais specialistais: „Labai džiugu, jog jaunimas nebebijo provincijos. Tai ilgą laiką buvo ir tebelieka Lietuvos rajonų problema. Per šešerius mano darbo šioje įstaigoje metus į mūsų kolektyvą atėjo keturi jauni specialistai: gydytojos odontologės Jurgita Banytė ir Nida Žemaitytė bei šeimos gydytojos Marina Dovydėnienė ir Ieva Bučytė. Į kolektyvą jos įsiliejo labai organiškai. Ir apie jas visas galiu pasakyti tik pačius geriausius žodžius, tai – užsidegę, iniciatyvūs jauni žmonės, mylintys savo profesiją. Tikiuosi ir esu įsitikinusi, jog apie šeimos gydytoją Ievą Bučytę galėsime pasakyti tą patį. Jaunimas – tai energija ir veržlumas, vyresnioji karta – patirtis.
Pacientams yra iš ko rinktis“.

Žmogų gali matyti kaip visumą

Žinia, savo šeimos gydytoją besirenkantį žmogų domina viskas. Tad klausiame gydytojos, kodėl savo gyvenimo keliui rinkosi būtent mediciną. Ji sako, jog greičiausiai todėl, kad ši profesija nebuvusi nežinoma – jos giminėje nemažai medikų. Tikriausiai būtent dėl šios priežasties ji anksti apsisprendė dėl būsimos profesijos – dar vaikystėje. Tiesa, tuomet nesigilino, kokios specializacijos gydytoja nori būti – šeimos ar kurios nors kitos medicinos srities.

Tad kodėl rinkosi būtent bendrosios praktikos gydytojo specializaciją – juk ji, regis, yra itin plati sritis?

Jaunosios medikės nuomone, kaip tik tai ir įdomu, kad bendrosios praktikos gydytojui tenka gilintis ne į vieną siaurą sritį, kad jis gali žmogų matyti kaip visumą. „Šeimos gydytojas turi pažinti ne tik žmogų, bet ir jo aplinką, gyvenimo būdą, pagaliau – charakterį. Kaip tik todėl man patiko šeimos medicina, jaučiuosi sėdinti savo rogėse“, – sako ji.

I.Bučytei patinka ir tai, kad šeimos gydytojo ir paciento bendravime yra tęstinumas, nes tas pats žmogus pas savo gydytoją ateina dėl daugybės priežasčių. Tai – ir pirmoji sveikatos priežiūros grandis, ir, jei reikia, tolesnis gydymas. Į šeimos gydytoją žmogus kreipiasi pirmiausia, kartais norėdamas tik pasitarti, šeimos gydytojas kartu su pacientu gali užkirsti kelią sunkioms ligoms.

Gydytoja sutinka, kad tai – labai plati sritis. Juk šeimos gydytojas turi išmanyti ir kardiologiją, ir pulmonologiją, ir visas kitas žmogaus sveikatos problemas. Skiriant gydymą tenka įvertinti bendrą žmogaus sveikatos būklę.

bucyte 3 prie Vytauto Didziojo pilies liekanu Baltarusijoje AlsenuoseNori pažinti savo pacientus

Šeimos gydytojui tenka bendrauti su labai skirtingo amžiaus žmonėmis – nuo kūdikio iki senelio, o tai jaunai gydytojai irgi labai patinka. Jos žodžiais tariant, visos amžiaus grupės turi savo ypatumų ir „šarmo“. Vaikus ji vadina amžina dinamika, senoliai ją žavi branda. Vidurinioji amžiaus grupė, anot Ievos, pas gydytojus ateina rečiausiai, bet tai natūralu, nes tik brandžiame amžiuje atsiranda daugiau sveikatos problemų.

Bendrosios praktikos gydytojui, pasak Ievos, kai kuria prasme ir žymiai lengviau nei siauros specializacijos medikui. Mat šeimos daktaras pažįsta ne tik, pavyzdžiui, vaiką, bet ir jo tėvus, senelius. Jis žino ir savo pacientų psichikos sveikatą, jų socialinę aplinką, neretai – net ir santykius su kaimynais, kurie taip pat daro nemenką įtaką žmogaus sveikatai. Turėdamas psichikos ar socialinių problemų, gydytojos įsitikinimu, žmogus nesijaus sveikas, o jas žinančiam gydytojui paciento sveikatos problemos tampa aiškesnės.

„Kai gerai pažįsti žmones, santykiai su jais tampa artimesni“, – dar vieną savosios specialybės pliusą nurodo Ieva.

Potvynį sunku įsivaizduoti

Į jai visai iki tol nežinomą Pamarį atvykusi gydytoja per kelias savaites jau spėjo šiek tiek jį pažinti. Pasakoja pamačiusi Rusnę, Uostadvarį, pabuvojusi Ventėje, plaukusi laivu iki Mingės kaimo. Pastebėjo ir savitą Šilutės veidą, anot jos, vokišką šio miesto stilių ir alsavimą.

Jaunoji medikė sako dar nemačiusi tikro potvynio. Ir nors apsemtas pievas ir kaimus ne kartą regėjo per televiziją, prisipažįsta, kad važiuojant į Rusnę jai vis tiek buvo sunku įsivaizduoti tikrąjį tos gamtos stichijos mastą.

Jau nemažai ir po užsienį keliavusi medikė sako, kad pirmiausia turėtume pamatyti tą grožį, kurį turime šalia savęs. Tad pati numatė pirmiausia apžiūrėti visą Nemuno deltą.

Ieva prisipažįsta šilutiškių dar nepažįstanti, nes bendrauti jai teko tik su kolektyvo nariais, su nedaugeliu pacientų ir kaimynų. Bendravimas paliko tik šiltus prisiminimus, visi Pamario žmonės jai pasirodė geranoriški.

Šilutės PSPC kviečia suaugusiuosius ir vaikus tapti gydytojos I.Bučytės pacientais.
Prisirašyti galima Šilutės PSPC registratūroje, tel. (8 441) 61030, galima skambinti gydytojai tel. 8 686 50254.