Sergamumas erkių platinamomis ligomis įsibėgėja

1229788477dsc 8614Artėjant rudeniui, kai į miškus aktyviau plūsta miško gėrybių rinkėjai, vertėtų išlikti budriems ir nepamiršti tykančių voragyvių – erkių, nes vasaros pabaigoje ir rudenį tradiciškai pastebima antroji erkių suaktyvėjimo banga.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (toliau – KVSC) Šilutės skyriaus duomenimis, per 7 šių metų mėnesius Šilutės rajone užregistruoti 3 erkinio encefalito atvejai. Nuo 2012 metų pradžios iki šių metų pabaigos encefatilo atvejų Šilutės rajone buvo 24.

Pasak KVSC Šilutės skyriaus vyresniosios specialistės Galinos Gorbatovos, šiemet liepą erkiniu encefalitu susirgo 2 žmonės, rugpjūtį užfiksuotas 1 atvejis. Susirgusieji – Švėkšnos seniūnijos, Traksėdžių ir Šilutės gyventojai. Jie medikams prisipažino, kad nė nepastebėjo, kad buvo įsisiurbusi erkė. Tačiau kai pajuto sveikatos pablogėjimą ir kreipėsi į gydytojus, tyrimais buvo patvirtinta, jog ligoniai serga erkiniu encefalitu.

Pernai ši liga diagnozuota ne tik vasarą: 2 ligoniai nsutatyti birželį, 1 – liepą, dar vienas – spalį.

Nuo šios ligos gali apsaugoti skeipai, tačiau dabar jau ne laikas skiepytis. Šias procedūras reikia atlikti žiemą ar nuo ankstyvo pavasario.

Kitos erkių platinamos infekcijos – Laimo ligos – nuo 2012 m. sausio pradžios iki 2013 m. liepos pabaigos mūsų rajone užregistruota 84 atvejai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra. Šilutės rajone šia liga galimai buvo užsikrėsta Meškinės miškuose, Kintuose, Saugų miškuose, Jonaičių kaime, Gardamo kaime, Usėnų kaime.

Centro specialistai primena, kad ruošiantis į gamtą reikia nepamiršti įvairių profilaktikos priemonių, kurios gelbsti nuo erkių platinamų ligų. Svarbu vengti pamiškių ir aukštos žolės bei naudoti erkes atbaidančias priemones.

Patariama rengtis taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną (rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikišti į kojines ar batus). Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti. Grįžus iš poilsio gamtoje, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje.

Labai svarbu kruopščiai apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai.

Gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu. Aptikus erkę reikia ją kuo greičiau ištraukti. Įsisiurbimo vietą nuplauti vandeniu su muilu ar dezinfektantu. Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems požymiams (sąnarių, raumenų ir galvos skausmas, silpnumas, pakilusi temperatūra) po erkės įkandimo, nedelsti ir kreiptis į gydytoją.