Šeši mokiniai – gabiausių Lietuvos vaikų autobiografijų rinkinyje

kasbuskasVšĮ Leidybos idėjų centras išleido autobiografinių apybraižų rinkinį „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“. Tai Lietuvoje pirmą kartą leidžiama tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems Lietuvos talentams suburti.

Jie – tautos ateitis, būsimieji šalies vadovai, mokslininkai, menininkai ir visuomenininkai, ateities lyderiai.

Didžiąją knygos dalį sudaro gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų 569. Tarp gabiausių šalies mokinių – 6 Šilutės mokyklų auklėtiniai: Lukas Arlauskas, Martynas Šapalas ir Oskaras Venckus iš Šilutės Vydūno gimnazijos, Giedrė Vytuvytė iš Šilutės pirmosios gimnazijos, Kasparas Mikužis iš Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos ir Kamilė Šimkaitytė iš Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos.

Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, pomėgius, pasiekimus, autoritetus, dalijasi svajonėmis ir Lietuvos vizija po dešimtmečio.

L.Arlauskas dalyvauja įvairiose olimpiadose, tačiau įdomiausiu užsiėmimu vadina skaitymą. Be to, jis kuria pasakas ir apysakas, verčia iš anglų kalbos. Jo pasiekimų sąraše – daug laimėjimų įvairiuose kūrybinio rašymo konkursuose, o 2014 m. UAB „Maxima LT“ organizuotame konkurse „Lietuvos Maximalistai“ Lukas laimėjo pagrindinę stipendiją. „Manau, kad vienas svarbiausių mano pasiekimų yra keturi kūriniai, kuriuos parašiau per 4 metus nuo 5-os klasės. Tai yra dvi pasakos ir dvi fantastinės nuotykių apysakos“, – autobiografijoje pasakoja vaikinas.

Dar vienas Šilutės talentas – Šilutės pirmosios gimnazijos mokinė G.Vytuvytė. Giedrė labiausiai domisi tiksliaisiais mokslais, o po pamokų skuba į lengvosios atletikos treniruotes. Ji dalyvavo daugybėje lengvosios atletikos varžybų: turi 48 diplomus, 32 medalius ir 7 taures.

„Stengiuosi lygiuotis į Lietuvos lengvaatletę, sprinterę Liną Grinčikaitę, nes ji yra greičiausia Lietuvos trumpų nuotolių (100 ir 200 m) bėgikė. Noriu studijuoti Lietuvos sporto universitete, tapti trenere, nes man patinka bendrauti su žmonėmis“, – pasakoja Giedrė.

Pernai Vydūno gimnaziją baigęs O.Venckus garsėjo kaip animacinių filmukų kūrėjas, fotografas ir rašytojas. Vaikinas yra ne vieno respublikinio ir tarptautinio kompiuterinės animacijos, filologijos, fotografijos konkurso nugalėtojas, yra išleidęs fantastinę apysaką. Dabar studijuoja Vilniaus universitete biofiziką.

Vydūnietis M.Šapalas – tiksliųjų ir gamtos mokslų žinovas, gilinasi į matematiką, fiziką, informatiką, chemiją, geografiją. Yra daugelio rajoninių ir respublikinių mokslinių konkursų, čempionatų ir olimpiadų prizininkas ir nugalėtojas.

M.Jankaus pagrindinės mokyklos penktokė K.Šimkaitytė – gabi literatė, pasakų kūrėja. 14-metis Pamario pagrindinės mokyklos auklėtinis K.Mikužis, daug pasiekęs jaunasis pianistas, gabus ir mokslams – nuo pirmos klasės visus trimestrus baigia 10 balų vidurkiu. Nuo 2010 m. pianistą globoja Michel Sogny fondas „SOS Talents“. Berniukas reguliariai dalyvauja meistriškumo klasėse ir koncertuose Lietuvoje ir užsienyje, groja jaunųjų pianistų konkursuose, yra daugkartinis jų laureatas. Ne kartą yra apdovanotas diplomais už geriausią J.S.Bacho, B.Dvariono, baroko epochos, virtuozinių kūrinių atlikimą. „Didžiuojuosi visais pasiekimais, kuriais turiu galimybę garsinti Lietuvą, koncertais Batumio koncertų salėje, kuriuos stebėjo Lietuvos ir Gruzijos prezidentai, vyko televizijos transliacija per „Mezzo“ kanalą. Džiaugiuosi koncertu Lenkijoje, UNESCO organizuotame renginyje, skirtame Nobelio taikos premijų laureatų susitikimui „EMMA for Peace“, džiugina laimėjimai tarptautiniuose konkursuose „Renaissance“ ir „Young Musician Tallinn“, – savo laimėjimus apibendrina Kasparas.

„Šioje knygoje pristatome vaikus, apdovanotus įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusius prizus sporto varžybose, tuos, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokyklų vadovai, draugai, bet ir visos Lietuvos piliečiai. Esame tikri, apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose. Tikime, kad ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia. Džiugu pastebėti, kad didžioji dauguma knygoje aprašomų vaikų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje patirties pasisėmę svetur žada grįžti į tėvynę“, – pasakoja knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė.

Pasak redaktorės, visiems autobiografinių apybraižų autoriams labai svarbi šeima, ji jiems – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų.

Knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos, pristatomos mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, kurios kasdieniu darbu užtikrina, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti savo gabumus.

Knyga užbaigiama savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai. Šioje garbės lentoje – ir Šilutės pirmoji bei Vydūno gimnazijos, Švėkšnos „Saulės“, Vainuto ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijos.

Jauniesiems talentams neabejingi ir žymūs šalies žmonės. Knygoje sėkmės jiems linki būrys Lietuvai nusipelniusių, jaunuoliams sektinu pavyzdžiu esančių žmonių: valstybės vadovai, ministrai, Seimo nariai, mobiliųjų programų platinimo bendrovės „GetJar“ ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs, operos solistas Edgaras Montvidas, ledo ritulininkas Dainius Zubrus ir kiti.

„Ši knyga kartu yra įsipareigojimas. Lietuvos ateities lyderių ugdymas – tai ne tik pilietiškų tėvų, atsidavusių mokytojų ir trenerių atsakomybė. Mes visi privalome padėti vaikams atsiskleisti, tobulinti savo sugebėjimus. Turime sudaryti sąlygas jaunuoliams tapti daug darančiais Lietuvos lyderiais“, – specialiai knygai „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.