Šiaulių dramos teatro spektaklyje „Skerdynių dievas“ – prancūziško humoro dozė

skerdyniu fotoGegužės 10 d. (penktadienį) 18 val. Šilutės kultūros centre viešės Šiaulių dramos teatras. Šilutiškiai turės galimybę pamatyti populiariausią praėjusio sezono naujieną – garsios prancūzų dramaturgės Yasmina Reza komediją „Skerdynių dievas“ (režisierius Arvydas Lebeliūnas).

Pagal populiarią Y.Reza pjesę pastatytas Šiaulių dramos teatro spektaklis jau apkeliavo daugelį Lietuvos teatro scenų ir festivalių. Tikimės, kad visuose Lietuvos kampeliuose labai palankiai žiūrovų priimamas spektaklis pradžiugins ir Šilutės  publiką.

2006 m. parašyta pjesė žaibišku greičiu išpopuliarėjo visame pasaulyje ir tapo pasauliniu hitu. „Skerdynių dievas“ pasakoja gana buitišką ir daugeliui mūsų puikiai pažįstamą situaciją.

Vieną popietę susitinka dvi inteligentiškos poros aptarti tarp jų vaikų kilusias muštynes, kurių metu vienam berniukui buvo išmuštas dantis. Ujė ir Rejų šeimos atstovauja tam pačiam viduriniajam visuomenės sluoksniui, tačiau, kaip paaiškėja, porų gyvenimo vertybės ir požiūriai į daugelį dalykų skiriasi. Pradžioje mandagus ir civilizuotas bendravimas pamažu įgauna vis aštresnį toną. Įpusėjus susitikimui, kava pakeičiama romu ir tuomet iškyla po išoriniu blizgesiu ir padorumu slepiama porų tarpusavio neapykanta ir net agresija.

Autorė situaciją perteikia šmaikščiai, neslėpdama lengvos ironijos, tačiau nemoralizuodama. Iš pirmo žvilgsnio komedijos turinys atrodo gana paprastas, tačiau po lengvo humoro skraiste iš tikrųjų slypi daugybė gilesnių prasmių. Spektaklyje kiekvienam žiūrovui paliekama galimybė pjesės įvykius interpretuoti savaip.

Spektaklio režisierius Arvydas Lebeliūnas labai subtiliai, „neperspausdamas“ ir taip jau pakankamai juokingų pjesės situacijų, piešia ironiškai komišką žmogiškųjų santykių paveikslą.

Yasmina Reza kūryba pasižymi rafinuotu prancūzišku humoru, lengvai suvokiamu, bet ne lėkštu turiniu. Dramaturgė taikliai apibūdina savo kūrybą kaip tam tikrą tragedijos ir komedijos sintezę, taip siekdama apibrėžti visiškai naują, šiuolaikinės visuomenės iššūkius atspindintį žanrą. Statydamas spektaklį, režisierius Arvydas Lebeliūnas siekė kuo tiksliau perteikti pjesės niuansus bei potekstes, kurios Y.Reza dramaturgijai suteikia ypatingo žavesio. Šiaulių dramos teatro spektaklis tiesiog persmelktas subtilia prancūziška dvasia.

Minimalistinę, bet estetiškai labai patrauklią scenografiją spektakliui sukūrė dailininkas Artūras Šimonis, kostiumus – dizainerė Julija. Tačiau svarbiausias spektaklio sėkmės garantas – darnus talentingų aktorių ansamblis bei jų aktorinė meistrystė. Taupūs dialogai ir juose atsiverianti potekstė palieka daug vietos aktorių improvizacijai. Spektaklyje vaidina žinomi Šiaulių dramos teatro aktoriai: Sigitas Jakubauskas, Dalius Jančiauskas, Aurimas Žvinys, Inga Norkutė, Danguolė Petraitytė, Monika Šaltytė.

„Reza dramaturgija – tai lengvas intelektualus teatras. Ji į teatrą sugrąžino ištisą kartą žmonių, kuriems rimtos dramos atrodė per ilgos ir dažnai nuobodžios, o lengvos komedijos – per banalios, kad užimtų jų brangų laiką.“ (Sheridan Morley, The Spectator)

Ateikite ir įsitikinkite, kad neprilygstamas Yasmina Reza humoras patenkina net išrankiausią publikos skonį.