„Sidabro vainikėlyje“ – ir saugiškė

Vilniaus r. miškuose vykusioje stovykloje rinkosi moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ prizininkai ir jų mokytojai iš visos Lietuvos.

Lietuvos nacionalinis kultūros centras mokiniams, puoselėjantiems liaudies dailės tradicijas, surengė 4 dienų teorinių ir praktinių užsiėmimų stovyklą.

Stovykloje dalyvavo ir Saugų Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinė Elzė Jauniūtė, regioniniame ture su savo rištu šiaudiniu sodu laimėjusi I vietą.

Pirmąjį vakarą visi dalyviai pakviesti į susipažinimo vakarą prie laužo. Kartu su jaunimo folkloro grupe stovyklautojai traukė dainas, sutartines, žaidė žaidimus.

Kitą dieną visi kibo į darbus, mokytojams ir mokiniams norėjosi išbandyti įvairius tradicinius amatus. Pasiskirstę grupėmis dalyviai dvi dienas gilino žinias ir dalijosi žiniomis apie juostų audimą, sodų rišimą, margučių dekoravimą vašku, iš tautodailininkų mokėsi molio žiedimo bei medžio drožybos subtilybių.

Šalia praktinių užsiėmimų visi galėjo išklausyti dailėtyrininko ir etnologo, hum. m. dr. Vytauto Tumėno paskaitą apie juostų raštų reikšmes ir ženklus. Įdomus susitikimas buvo su dokumentinio filmo apie senuosius dzūkiškus „divonus“ kūrėjais.

Jie papasakojo apie filmo kūrimo užkulisius bei pasidalijo senųjų audėjų pasakojimais, paaiškino, kodėl svarbu užfiksuoti nykstančią audimo tradiciją. Stovyklautojai vieni kitus mokė tradicinių liaudiškų šokių, o vakarą užbaigdavo maudynėmis ežere. Dalyviai stovyklą paliko praturtėję žiniomis, praktiniais įgūdžiais, naujomis pažintimis ir noru toliau puoselėti liaudies dailės tradicijas.

Sidabro gaminiai