Siekiant užtikrinti apsirūpinimą maistu – išimtys ūkininkams

Ūkininkai šiemet galės auginti derlių pūdyme, naudojamame ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) įskaitai, ir neprarasti žalinimo išmokų, nutarė Europos Komisija (EK), atsižvelgusi į maisto krizę, kylančią dėl karo Ukrainoje. Žemės ūkio ministerija keičia deklaravimo taisykles, tai planuojama padaryti iki balandžio 19 d.

Pixabay.com nuotr.

Smarkiai pabrango ir išsibalansavo žemės ūkio produktų pasiūla bei paklausa.

Šis EK žingsnis leis labiau išnaudoti papildomą gamybos potencialą. Svarbu, jog pūdymas tebėra ariama žemė ir gali būti iškart naudojama žemės ūkio gamybai.

Tad šiemet šalims narėms leista nukrypti nuo žalinimo reikalavimų, kad būtų pagaminta daugiau produkcijos.

Išimtys bus taikomos ūkininkams, kurie deklaruoja pūdymą EASV įskaitai. Bus leidžiama ne tik auginti žemės ūkio augalus, bet ir nuimti jų derlių, ganyti gyvulius, naudoti augalų apsaugos priemones. Dėl to ūkininkai nepraras žalinimo išmokų.

Įprastai, jeigu pūdymas naudojamas EASV užskaitai, jame pirmoje metų pusėje draudžiama naudoti augalų apsaugos priemones ir iš šių plotų negali būti gaunama žemės ūkio produkcijos.

Lietuvoje 2021 metais pūdymas, deklaruotas EASV užskaitai, užėmė apie 40 000 ha. Jei jis visas būtų užsėtas grūdais – grūdinių kultūrų plotai šalyje padidėtų 2 proc. EK pabrėžė, kad išimtys bus taikomos tik tiek, kiek būtina – šiais metais. Metų pabaigoje visos šalys narės turės pateikti ataskaitas, kokia dalis pūdymo buvo dirbama.