Šiemet Šilutės rajone jau dvi dvynukų poros ir dvi šimtamečių mirtys

baby-1181335 960_720Netruko praeiti pirmieji keturi šių metų mėnesiai. Kaip per tą laiką, nuo sausio iki gegužės mėnesio pasikeitė demografinė situacija Šilutės rajone? Į šį klausimą atsakysime išnagrinėję Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Lilijos Valaitienės pateiktus duomenis. Pagrindiniai demografinę situaciją rajone nusakantys duomenys – tai gimusių, mirusiųjų, susituokusiųjų ir besiskiriančiųjų mūsų rajono gyventojų bei kiti su tuo susiję skaičiai. Tokia statistika apžvalgai pateikiama kas mėnesį.

Bendri demografiniai duomenys

Naujagimių mūsų rajone per pirmus keturis 2018 metų mėnesius pasaulį kas mėnesį išvysdavo panašus skaičius – nuo 29 iki 34 kūdikių. Kiek liūdnesnė statistika ta, kad mirtis iš Šilutės rajono pasiglemždavo vidutiniškai po 50 mūsų kraštiečių per mėnesį.

Tad per 4 mėnesius mūsų rajone mirė 199 gyventojai (pernai 189), o per tą patį laiką pasaulį išvydo 124 kūdikiai (pernai 147). Esant tokiems skaičiams, kai gimstamumas mažesnis už mirtingumą, susidaro neigiamas natūralus gyventojų prieaugis. Tačiau vien dėl to negalime sakyti, kad mūsų rajone mažėja gyventojų, kadangi nežinome duomenų apie migraciją – neaišku kiek per mėnesį kraštiečių atvyksta gyventi mūsų rajone ar išvyksta gyventi svetur.

Nors vestuvinių suknelių ir kostiumų pirkimo ir nuomos sezonas dar tik įsibėgėja, nuo sausio iki gegužės mėnesio bendru gyvenimo keliu jau nusprendė žengti 47 poros (pernai 39). Santuoką nutraukė 33 šeimos (pernai 41).

Per 4 mėnesius – dvi dvynukų poros

Iš visų šiais metais gimusių naujagimių – 66 berniukai ir 58 mergaitės (pernai 83 berniukai, ir 64 mergaitės). Iš jų 56 gimė mieste, likusieji 68 seniūnijose. Svetur gimusias atžalas užregistruoti savo gimtajame mieste atveža ir tėveliai iš užsienio – šiais metais taip mūsų rajone užregistruoti 29 kūdikiai.

Nors lyginant su praėjusiais metais Šilutės mieste ir rajone gimstamumas mažėja, džiugus rodiklis tas, kad per šiuos metus gimė dvi dvynukų poros.

Trys mamos savo šiais metais gimusias atžalas augins vienos. Jauniausia mama tapusi  mergina buvo sulaukusi 16 metų, dviems jaunoms mamytėms buvo suėję po 17 metų. Taip pat užregistruotos ir vyriausios naujagimių susilaukusios mamos, kurioms buvo 44 ir 43 metai.
Įdomu, kokie vaikiški vardai šiais metais “ant bangos”? Šilutiškiai šiais metais berniukams dažniausiai rinko šiuos vardus: Matas, Joris, Herkus, Kajus, Jokūbas, Benas, Nojus, Aronas. Mergaitėms: Adrija,  Viltė, Gabija, Evelina, Lėja, Sofija.

Retesni naujagimiams parenkami vardai: Neitas, Vainius, Nikolas, Rėjus, Domas, Tajus, Elonas, Jovydas. Mergaitėms: Fausta, Eleonora, Everesta,  Jorė, Luknė, Rebeka, Iglė, Taja.

Vyriausiems mirusiesiems virš 100 metų

Iš 199 per 2018 metus mirusių mūsų rajono gyventojų – 99 vyrai ir 100 moterų. 72 gyventojų netekome mieste, 127 seniūnijose. Per metus 2 kraštiečių gyvybės užgeso užsienyje.

Kad mūsų rajono gyventojai – ilgaamžiai liudija ir tai, jog per  keturis 2018 m. mėnesius vyriausi mirusieji buvo sulaukę 96, 99, 101 ir net 102 metų amžiaus.

Kūdikių mirčių nebuvo užregistruota.

Išgyvenę daug metų skyrėsi dažniau

Per šiuos metus bendro gyvenimo keliu pasukti nusprendė 47 poros. Ne visiems jauniesiems šios santuokos buvo pirmosios – ne pirmą kartą vedė 12 vyrų, ištekėjo 15 moterų. Nepilnamečių santuokų rajone užregistruota nebuvo, tačiau 12 porų gyvenimus sujungė, kai jiems jau buvo sukakę 51 ir daugiau metų. Likusios poros tuokėsi sulaukusios nuo 18 iki 50 metų amžiaus.

Dažniausiai santuokos įregistruojamos Civilinės metrikacijos skyriaus patalpose, tai padarė daugiau nei pusė besituokiančių porų (34). Tik dvi santuokos jaunųjų pasirinkimu buvo įregistruotos ne Civilinės metrikacijos skyriaus patalpose. Santuokos įžadus bažnyčioje davė 5 poros, o 8 šilutiškių santuokos buvo įvykusios užsienyje ir tik po to įtrauktos į apskaitą.

Ne visoms susituokusioms poroms vedybinis gyvenimas susiklosto teigiamai. Taip nutiko ir 33 poroms, kurios nusprendė nutraukti santuoką. Viena pora išsiskyrė užsienyje. Nors dauguma skyrybų (27) įvyksta taikiai susitarus abiems pusėms, pasitaiko ir kitokių atvejų, kai kaltu dėl skyrybų būna pripažintas kuris nors vienas iš sutuoktinių. Šiais metais dėl vyrų kaltės nutrauktos 4 santuokos, dėl moterų – 2.

Statistika rodo, kad netiesa ir tai, jog vedybinis gyvenimas greičiau apkarsta jaunimui. Iki 5 metų vedybinio gyvenimo pragyvenusios poros, kurios nusprendė skirtis buvo 8, o nuo 25 iki 50 metų santuokoje išgyveno, bet išsiskyrė 10 porų.

Iširus šeimoms tenka spręsti ir vaikų gyvenimo su vienu iš tėvų klausimą. Gyventi su tėvu po skyrybų šiemet jau liko 4 vaikai, 17 vaikų gyvens su motinomis.