Šilutėje daugėja ukrainiečių, plečiama pagalba jiems, skiriamos pašalpos

Pamarį kaip ir visą Lietuvą pasiekia vis daugiau žmonių, bėgančių nuo Rusijos invazijos į Ukrainą.

Štai tokie mūsų krašto savanorių nupinti tinklai jau keliauja į Ukrainą ir saugos jos gynėjus.

Jie atvyksta išsekę nuo varginančios kelionės ir ieško saugaus prieglobsčio. Visų karo pabėgėlių gyvenimai sulaužyti – jiems teko palikti darbus, namus, ir viską teks pradėti iš naujo. O šilutiškiai vis labiau solidarizuojasi ir tiesia pagalbos ranką į mūsų kraštą atvykusiems žmonėms. Dabar jau visiems aišku, kad tik kartu mes esam jėga ir tik visi kartu išsaugosim laisvę.

Skirs vienkartinę išmoką

Vieni pabėgėliai apsigyvena privačiuose vietinių namuose, kaimo turizmo sodybose, kiti – rajono savivaldybės suteikiamose patalpose. Nė vienas ieškantysis laikinų namų nelieka gatvėje. Visi atvykusieji į pamarį ukrainiečiai yra aprūpinami pirmuoju vienkartiniu maisto daviniu. Jame – būtiniausi negendantys produktai, kurie užtikrins, kad žmonės nebus alkani pirmomis dienomis, kol dar tik integruojasi mūsų krašte.

Antradienį neeiliniame Šilutės rajono savivaldybės Tarybos posėdyje vienbalsiai patvirtinta, jog kiekvienam Ukrainos gyventojui, pasitraukusiam iš savo šalies dėl Rusijos karinių veiksmų ir apsigyvenusiam Šilutės rajone, būtų skiriama vienkartinė 129 eurų išmoka. Ši tikslinė pašalpa skiriama būtiniems minimaliems poreikiams tenkinti – higienos prekėms, rūbams įsigyti.

Posėdžio metu buvo aptarta, kaip ši pašalpa pasieks karo pabėgėlius. Anot Administracijos direktoriaus pavaduotojos Daivos Žebelienės, rajone apsigyvenusiems karo pabėgėliams yra paskirtas socialinis darbuotojas. Jis ir informuos ukrainiečius apie šią pašalpą bei nukreips, kaip ją bus galima pasiimti. Turintiesiems banko sąskaitas 129 Eur bus pervesti į jas, o neturintiesiems – išmokėta grynaisiais.

Šiuo metu Šilutėje, Rusnėje, Kintuose, Švėkšnoje ir Saugose jau apsigyveno daugiau kaip 120 ukrainiečių. Iš viso planuojama priimti apie 200 Ukrainos gyventojų, vienkartinėms išmokoms reikės apie 25 800 eurų.

Apie tai, ką svarbu žinoti pamaryje apgyvendinantiems ukrainiečiams, galima sužinoti Savivaldybės internetiniame puslapyje arba «Facebook“ paskyroje. Aktualiais klausimais konsultuoja administracijos direktoriaus pavaduotoja D. Žebelienė, kuri koordinuoja karo pabėgėlių apgyvendinimą ir integravimą.

Integruojami į švietimo įstaigas ir darbo rinką

Anot D. Žebelienės, daugiau kaip pusė rajone apsigyvenusių ukrainiečių yra vaikai. Jie jau pamažu įsilieja į švietimo sistemą – kai kurie jau pradėjo lankyti vaikų darželius ar mokyklas. Savivaldybės administracija nusprendė, jog tik ukrainiečių vaikams bus sukomplektuota klasė Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje, su klase dirbti yra sudaromos sąlygos atvykusiems Ukrainos pedagogams. Tarp atvykusiųjų vaikų yra ir tokių, kurie ugdymąsi tęsia savo šalyje nuotoliniu būdu, jiems parūpinamos reikiamos priemonės – planšetės, internetas.

Aptarti ir rajone apsigyvenusių ukrainiečių užimtumo klausimai. D. Žebelienė pasidžiaugė, jog aktyviai šia tema bendrauja krašto verslininkai, kurie siūlo darbą karo pabėgėliams. Ne vienas jų jau yra įdarbintas. Darniai vyksta bendradarbiavimas ir su Užimtumo tarnybos specialistais, kurie nukreipia norinčiuosius dirbti į darbo jėgos ieškančias įstaigas ar įmones.

Spręsti klausimus dėl karo pabėgėlių užimtumo kasdien prisijungia vis naujų įmonių ar įstaigų. Šilutės Visuomenės sveikatos biuras kviečia ukrainiečius į rusų kalba vedamus jogos ir kalanetikos užsiėmimus, duris jiems atveria ir Šilutės sporto mokykla.

Priminsime, kad į Pamarį atvykę ukrainiečiai turi registruotis ne Migracijos departamento Klaipėdos skyriuje, o naujame registracijos centre, Paryžiaus Komunos g. 16A, Klaipėdoje. Kiekvienas prisiregistravęs gauna Lietuvos gyventojo statusą, tad įgyja teisę gauti vaiko pinigus ir visas socialines išmokas. Gavę identifikavimo kodą jie gali kreiptis į Užimtumo tarnybą, darbdavius, o „Swedbank“ ir „Šiaulių banko“ skyriuose jiems nemokamai bus atidarytos sąskaitos. „Bitė Lietuva“ jiems nemokamai suteikia svarbiausias ryšio paslaugas, taip pat „Labas“ SIM korteles.

Sukurta „Facebook“ grupė

„Facebook“ platformoje prieš kelias dienas pradėjo veikti speciali grupė visiems, kas neabejingi bėgančių nuo karo žmonių problemoms. Grupėje, pavadinimu „Šilutės rajonas UKRAINOS PILIEČIAMS“, visi kviečiami siūlyti pagalbą: viešinti skelbimus apie darbo ir laisvalaikio praleidimą, nemokamas paslaugas, norinčius paremti ar apgyvendinti.

Viena pirmųjų savo paslaugas paskelbė F. Bajoraičio viešoji biblioteka. Bibliotekininkai, reikšdami solidarumą su kovojančia Ukraina, siūlo ukrainiečiams nemokamas paslaugas. Tai galimybė praleisti laiką bibliotekoje saugiai, ramiai ir turiningai. Apsigyvenę Šilutėje ukrainiečiai kviečiami įsijungti į bibliotekos organizuojamas veiklas.

Ukrainos jaunimui duris atvėrė ir Šilutės atviras jaunimo centras. Čia kiekvieną darbo dieną, 13 – 15 val. laukiami ukrainiečiai jaunuoliai (12 – 29 m.), kuriems jaunimo darbuotojai sudarys sąlygas bendrauti su savos šalies jaunimu, gauti reikiamą informaciją. Jaunimui bus suteikta visokeriopa pagalba norint integruotis, patarimai, konsultacijos aktualiais klausimais, jauni ukrainiečiai galės prasiblaškyti žaisdami stalo ir kompiuterinius žaidimus.

Į ekskursijas rusų kalba ukrainiečius kviečia Šilutės muziejininkai. H. Šojaus muziejuje jie galės nemokamai apžiūrėti ekspozicijas, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.

Minėtoje „Facebook“ grupėje jos nariai siūlo pagalbą ar informaciją ne tik padedančią integruotis mūsų krašte, bet ir dalijasi apie būtiniausius daiktus, kurių taip reikia atvykusiesiems, įvairiomis iniciatyvomis.

Viena išskirtinių iniciatyvų – Žemaičių Naumiestyje susibūrusių savanorių grupės, jungiančios ir Degučių, Gardamo, Šilutės savanorius, kurios pina maskuojančius tinklus. Savanoriai skelbia, kad jau yra nupynę ne vieną tokį tinklą, kuris iškeliaus į Ukrainą ir padės joje kovojantiems už laisvę kariams slėptis nuo priešo. Savanoriai dėkoja už padovanotus audinius, tinklus UAB „Šilutės vandenys“, Ventės rago ornitologijos stočiai – už pagalbą medžiagomis, UAB „Valna“ – už sriubą.