Šilutės abiturientai pasirinko egzaminus: daugėja laikančių istoriją ir rusų kalbą

Nors iki mokslo metų pabaigos dar liko keli mėnesiai, tačiau abiturientams didysis išbandymų metas – brandos egzaminų sesija, jau visai ne už kalnų. Prie 2023 m. brandos egzaminų starto linijos mūsų rajone ruošiasi išsirikiuoti 384 jaunuoliai, 76 iš jų mokosi Šilutės profesinio mokymo centre, likusieji – gimnazijose. Paaiškėjo ir kokius egzaminus šiemet rinkosi laikyti abiturientai, o išbandymų sesija ir pirmieji egzaminai prasidės jau ankstų pavasarį.

Asociatyvi nuotr.

Gimtąją kalbą laikančiųjų maždaug tiek pat

Rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Jovita Jankauskienė sako, kad norintys gauti brandos atestatą abiturientai šiemet turės pademonstruoti ne tik savo dvylika metų kauptas žinias. Jie dar turės ir atlikti keletą žingsnių: išlaikyti ne mažiau kaip du brandos egzaminus (išskyrus tuos atvejus, kai nuo pasirinkto brandos egzamino mokyklos vadovo įsakymu yra atleidžiama). Vienas iš jų privalomas – lietuvių kalbos ir literatūros. Šio egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – renkasi mokinys. Be lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, dar abiturientai galėjo rinktis ir turės laikyti ne daugiau kaip 6 dalykų brandos egzaminus.

Kiek vėliau nei įprasta, abiturientus palinkti prie suolų šiemet kvies mokyklinis ir valstybinis lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminai, jie bus organizuojami birželio 5 d., ir suburs 364 abiturientus (pernai buvo 376). Iš jų mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą pasirinko 162 kandidatai (pernai – 160). Šiemet šio egzamino vykdymo centrai bus Šilutės pirmoji gimnazija, Profesinio mokymo centras ir Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras.

Valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino centrai – Šilutės pirmoji ir Vydūno gimnazijos. Pastarąjį laikys 202 abiturientai (pernai – 216).

Populiarėja rusų kalba

Iki šių metų gegužės 12 d. įvyks ir mokykliniai technologijų ir menų brandos egzaminai. Mokyklinį technologijų brandos egzaminą šiemet rajone laikys 116 kandidatų, o vykdymo centras bus Jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras. Pernai šį egzaminą rinkosi 89 kandidatai. Menų brandos egzaminą šiemet pasirinko 7 abiturientai, o 2022 m. – 1.

Užsienio kalbos (anglų) valstybinį brandos egzaminą rinkosi laikyti gana gausus būrys šilutiškių abiturientų – 229 (pernai – 235). Šį egzaminą sudaro dvi dalys – kalbėjimo, kuri bus organizuojama balandžio 12, 13 ir 14 dienomis, bei klausymo, skaitymo ir rašymo – birželio 9 d. Pastarojo vykdymo centrai bus Šilutės pirmoji ir Vydūno gimnazijos.

Jei pernai nė vienas nesirinko, tai šiemet jau 6 kandidatai ruošiasi laikyti rusų kalbos valstybinį brandos egzaminą. Šio egzamino centru šiemet paskirta Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazija. Pastarojo egzamino kalbėjimo dalį abiturientai laikys balandžio viduryje, 13-14 d., o klausymo, skaitymo ir rašymo – tik birželio 23 d.

Kitų užsienio kalbų brandos egzaminų mūsų rajono abiturientai šiemet nesirinko. Pernai 1 abiturientas laikė valstybinį vokiečių kalbos egzaminą.

Pasirinkimą galės keisti iki kovo vidurio

Birželio 7 d., vos po dviejų dienų, kai abiturientai bus laikę lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį ar mokyklinį egzaminus, jau kvies valstybinis biologijos egzaminas. Jo centras – Vydūno gimnazija, egzaminą rinkosi 85 kandidatai (pernai –  82).

Birželio 12 d. vyks valstybinis geografijos egzaminas. Jo vykdymo centras – irgi Vydūno gimnazija, geografiją pasirinko 83 abiturientai (pernai – 88).

Birželio 14 d. iš viso 175 kandidatai laikys valstybinį matematikos brandos egzaminą, jis bus vykdomas Šilutės pirmojoje ir Vydūno gimnazijose. Pernai šį egzaminą laikė vos vienu mažiau – 174 kandidatai.

Informacinių technologijų brandos egzaminas įvyks birželio 16 d., jį rinkosi 19 kandidatų (2022 m. – 20). Šio egzamino vykdymo centras – Šilutės pirmoji gimnazija.

Valstybinis istorijos egzaminas bus birželio 19 d., jį pasirinko 130 kandidatų (pernai – 108), o centras – Vydūno gimnazija.

Gerokai didesnis skaičius šiemet yra norinčiųjų laikyti valstybinį chemijos egzaminą, kuris birželio 21 d. bus vykdomas Šilutės pirmojoje gimnazijoje. Egzaminą laikys 16 kandidatų (pernai – 6).  Fiziką šiemet rinkosi panašus kaip ir pernai abiturientų skaičius – 26 (pernai – 27). Egzaminas vyks birželio 26 d. taip pat Pirmojoje gimnazijoje.

Iš viso kandidatai galėjo rinktis laikyti ne daugiau kaip 7 brandos egzaminus, šiemet buvo galimybė pasirinkti daugiau egzaminų nei laikys. Iki kovo 15 dienos abiturientai galės vieno ar kelių egzaminų atsisakyti.

Kokie rezultatai laikant brandos egzaminus bus šiemet, pamatysime vasarą. Tačiau tie, kam nepasiseks, dar savo žinias galės patikrinti pakartotinėje sesijoje, kuri bus vykdoma nuo birželio 28 d. iki liepos 13 d.