Šilutės AJC jaunimas įdomiai ir saugiai leidžia laisvalaikį

Šilutės atviras jaunimo centras 2023 m. įgyvendino jaunimo reikalų agentūros projektą „Šilutės jaunimo loftas“.

Susitikimas su Palangos atviro jaunimo centro jaunimu.

Šilutės atvirą jaunimo centrą (AJC) gali lankyti 14­–29 metų jaunimas, daugiausiai lankytojų sudaro mokyklinio amžiaus jaunimas. Jauni žmonės pamėgo įvairias veiklas: maisto gaminimą, žaidimus, susitikimus, bendradarbiavimo išvykas į kitus centrus, kurios jiems nieko nekainuoja.

Lietuvoje maždaug nuo 2005 metų pradėjo įsitvirtinti atvirojo darbo su jaunimu forma. Paprastai tariant, tai tokia forma, kuria siekiama visiems jauniems žmonėms, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties, suteikti galimybes saugiai leisti laisvalaikį, užsiimti juos dominančia veikla, o esant poreikiui – padedant kompetentingiems jaunimo darbuotojams – spręsti kasdienybėje kylančius išbandymus ir klausimus.

Atvirasis darbas savitas tuo, kad dalyvavimas siūlomose veiklose nėra privalomas. Jaunam žmogui nereikia įsipareigoti lankytis nuolat ir nustatytu laiku užsiimti tam tikra veikla – jis pats sprendžia, kaip naudoti savo laiką. O atviri jaunimo centrai yra tos saugios, jaukios vietos, aprūpintos jaunimo laisvalaikiui, įvairioms veikloms reikalingu inventoriumi – nuo stalo ar vaizdo žaidimų iki įrangos maistui gaminti.

Atvirose jaunimo erdvėse ir centruose visada laukiami 14–29 metų jaunuoliai, ieškantys, kur galėtų įdomiai ir saugiai praleisti laisvalaikį, bendrauti, susipažinti, veikti, sužinoti ar išmokti naujų dalykų.

Šilutėje, palyginus su kitais Lietuvos miestais, atviras darbas su jaunimu pradėtas neseniai. Nuo 2021 m. veikia AJC (Liepų g.16, Šilutė).

Tokių centrų įkūrimą šalies mastu inicijuoja, skatina, palaiko Jaunimo reikalų agentūra prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Centro atsiradimo istorija paprasta, jis išaugo iš iki tol buvusios jaunimo erdvės. Keitėsi ne tik pavadinimas, bet ir patalpos, lankytojų ir darbuotojų skaičiai. Džiaugiamės, kad prie to solidžiai prisidėjo Šilutės rajono savivaldybė.

Centrų veikla finansuojama savivaldybės biudžeto ir projektų metu laimėtomis lėšomis. Šiuo atveju – jaunimo reikalų agentūros finansuoto projekto „Šilutės jaunimo loftas“. Džiaugiamės, kad projekto lėšomis galime finansuoti dar daugiau veiklų jaunimui. Šios lėšos suteikia galimybę jaunimui pasiūlyti įdomesnių veiklų –  susitikimų su kitų AJC atstovais, maisto gaminimo vakarų ir kt.

Norint ateiti į centrą, nereikia pranešti apie savo ketinimą ar „atsiskaityti“ kur buvai. Viskas čia vyksta savanoriškumo principu. Stalo, pažintiniai žaidimai, stalo tenisas, stalo futbolas, oro ritulys, biliardas… Labiausiai atsižvelgiame į tai, ko nori jaunimas. Kai kurie pageidauja patys organizuoti renginius. Mes tuo džiaugiamės, skatiname ir, jei reikia, padedame.

O būna ir taip, kad jaunuoliai ateina tiesiog ramiai pabūti ir pabendrauti su bendraamžiais ar jaunimo darbuotojais, dalyvauti veiklose tądien jie nenori. Toks noras suprantamas ir niekas į jų asmeninę erdvę nelenda.

Į centrą ateina jaunuoliai iš skirtingų mokyklų, profesinių mokyklų, skirtingų gatvių, ir aplinkos, skirtingai mąstantys, turintys nevienodos patirties. Jie čia jaučiasi saugiai ir jei prašo patarimo, nori kalbėtis, tai gali padaryti bendraudami su jaunimo darbuotojais. Džiaugiamės, kad jaunuoliai mumis pasitiki ir galime jiems padėti ar patarti.

Rimvydas PETRAUSKIS, Šilutės atviro jaunimo centro direktorius.