Šilutės aklieji „mato“ atnaujintos miesto infrastruktūros klaidas ir prašo jas ištaisyti

Pasaulinės Baltosios lazdelės dienos išvakarėse – spalio 14-ąją, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Šilutės filialo atstovai, pirmininkas Vytautas Jonikaitis ir narys Vytautas Ruplėnas susitiko su Savivaldybės administracijos vadovais.

Svečiai atsinešė ir specialius akinius, su kuriais kiekvienas valdžios atstovas galėjo pamatyti, koks matymo laukas atsiveria skirtingas regos negalias turintiems silpnaregiams, sergantiems glaukoma, katarakta, tinklainės atšoka, pigmentiniu retinitu ir kt.
LASS Šilutės skyrius vienija apie 70 narių, iš kurių 4 visai nemato.

Savivaldybėje klupo pats pirmininkas

V. Jonikaitis padėkojo už gražėjančią Šilutę, atnaujinamas jos gatves ir šaligatvius bei pasidalijo keletu pastebėjimų. Anot aklųjų ir silpnaregių Šilutėje atstovo, dar yra kur miesto projektų įgyvendintojams, gatvių tvarkymo rengėjams pasitaisyti. Kol kas akliesiems ir silpnaregiams nėra pilnai pritaikytos miesto erdvės.

Regėjimo negalią turinčiam asmeniui komplikuotas ir, pavyzdžiui, atėjimas į patį Savivaldybės pastatą. Čia, ant laiptų pakopų (o laiptų, vedančių į pastatą yra net ketveri) trūksta specialaus pažymėjimo – vedančiosios linijos. Tad nematantis žmogus neturi galimybės saugiai ir užtikrintai pasiekti savivaldybės administracijos, susitvarkyti jam svarbius reikalus Socialinės paramos skyriuje. Kaip pripažino V. Jonikaitis, tereikėtų užklijuoti arba kitaip pažymėti pirmąsias ir paskutines laiptų pakopas vedančiomis juostomis, kad regos negalią turintis asmuo jas pastebėtų ar pajaustų baltąja lazdele ir jaustųsi saugus. Pašnekovas pasidalijo ir savo patirtimi, kai jis, sergantis pigmentiniu retinitu (kuomet yra žymiai susiaurėjęs akiplotis) ne kartą klupo ant Savivaldybės laiptų.

Aklųjų ir silpnaregių atstovai pasidžiaugė, jog intensyviai tvarkomos miesto erdvės ir gatvės. Tačiau ir čia ne visur saugu. Pavyzdžiui, P. Jakšto gatvė gražiai sutvarkyta, tačiau kairėje jos pusėje, kur nutiestas šaligatvis, akluosius vedanti linija yra pažymėta nesaugiai – pačiame krašte. Ir juokinga, ir graudu, nes ta linija eidamas neregys neišvengia susidūrimo su stulpais – silpnaregiams skirta juosta pažymėta būtent jų stovėjimo linijoje. Nepagalvota čia ir apie medžių šakas, kurios paliktos per žemai ir kliudo pažymėtąja juosta einančius regėjimo negalią turinčius žmones. Anot V. Jonikaičio, tereikėtų vedančiąją liniją įtaisyti šaligatvio viduryje, tolėliau nuo stulpų ir medžių, nes vietos yra pakankamai.

Beje, anksčiau tvarkytose miesto gatvėse ir šaligatviuose, pavyzdžiui, Dariaus ir Girėno, net visai nėra sužymėtų silpnaregius vedančiųjų linijų.

Specialius akinius, pro kuriuos matyti, koks matymo laukas atsiveria skirtingas regėjimo negalias turintiems žmonėms, pasimatavo ir V. Pozingis.

Priminė, kas laukia dirbančių kompiuteriu

Mero pavaduotojas Sigitas Šeputis, išklausęs pastebėjimus užtikrino, kad šiuo metu renovuojamose gatvėse, Lietuvininkų ir Tilžės g., tikrai bus pasirūpinta, jog silpnaregius vedančios linijos bus įrengtos kruopščiai ir saugiai. Pasak S. Šepučio, visus nepatogumus, susijusius su ne vietoje įrengtomis linijomis, kurios varžo silpnaregių judėjimo laisvę, kuo greičiau stengsis ištaisyti.

Susitikime su LASS nariais dalyvavo ir daugiau administracijos atstovų. Visi jie pasidžiaugė, jog galėjo išgirsti su kokiomis problemomis mieste susiduria regėjimo negalią turintys žmonės, nes tai problemos, kurių gerai matantis žmogus net nepastebi ir svarbu jas kuo greičiau ištaisyti.

Padėkojęs už tai, kad Šilutė gražėja, išsakęs pastebėjimus, kaip dar miesto infrastruktūrą būtų galima patobulinti, V. Jonikaitis valdžios atstovams padovanojo regėjimo ligas parodančius akinius. Valdininkus jis perspėjo, jog daug dirbantieji prie kompiuterių ateityje taip pat gali susidurti su rimtais regos sutrikimais. Tad tam, kad jau šiandien būtų galima geriau suprasti silpnaregį ar akląjį, neprošal pamatyti, kokius vaizdus jie matys nusilpus akims.