Šilutės atviras jaunimo centras: stipri komanda pasiūlys daugiau galimybių ir veiklų

Jau keli mėnesiai Šilutėje veikia Atviras jaunimo centras. Centro direktorius Rimvydas Petrauskis džiaugiasi, kad pagaliau, po kelerių metų, kai Šilutėje buvo įkurta atvira jaunimo erdvė, pavyko ją reorganizuoti į Atvirą jaunimo centrą (AJC).

 O tam po gausybės veiklų ir laimėtų projektų atsirado būtinybė. Atviros jaunimo erdvės veiklos ir lankytojų skaičius prasiplėtė tiek, kad buvo būtina steigti centrą, juolab, kad sulaukta rekomendacijos ir iš Jaunimo reikalų departamento.

Įsteigtame Šilutės AJC jau dirba daugiau specialistų, prasiplėtė veiklų ir galimybių spektras. Suburta kompetentingų darbuotojų komanda atvėrė dar platesnes galimybes rajono jaunimui save realizuoti, atrasti patinkančias veiklas bei spręsti kasdienybėje kylančius klausimus.

Ruošiasi naujiems darbams

Šilutės AJC – savivaldybės biudžetinė įstaiga, veikianti pagal atvirų jaunimo centrų koncepciją. Tai vieta, kur jaunimas, nepriklausomai nuo socialinės padėties, gali saugiai leisti laisvalaikį, užsiimti dominančia veikla, kur teikiamos socialinės, pedagoginės ir psichologinės paslaugos.

Dalyvavimas AJC veiklose nėra saistomas „privalomumu“: norintis dalyvauti jaunas žmogus neprivalo įsipareigoti lankytis nustatytu laiku ir užsiimti tam tikra veikla. Jaunuoliai patys sprendžia, kaip naudoti savo laiką. Tikslinė AJC lankytojų grupė – 14-29 metų jaunimas.

Šiuo metu Šilutės AJC laikinai veikia Liepų g. 16. Deja, čia yra ankšta ir jaunimui, ir darbuotojams, sunkiai telpa įstaigos pagal vykdytus projektus supirktas inventorius ir įvairios priemonės. Tačiau žinojimas, kad tai laikina, ir jau po Naujųjų metų atsivers galimybė įsikurti naujuose „namuose“, kolektyvo akyse įžiebia ugnelę.

Centro darbuotojai nekantriai laukia, kol bus baigtas renovuoti Šilutės kultūros ir pramogų centro pastatas, kurio III aukšte bus įkurtos erdvios AJC patalpos. Jose jau planuojama įrengti atskiras erdves įvairioms veikloms. Planuojama sukurti tokią aplinką, kad čia atėjęs jaunimas, turintis skirtingus pomėgius, ne tik rastų kur save realizuoti, bet galėtų praplėsti savo žinias bei įgūdžius.

„Bus ir pramogų, ir edukacijų, ir sporto, ir daug kitų veiklų“, – sako direktorius R. Petrauskis. Anot jo, kol kas nesinori išduoti visų planų, tačiau su energinga komanda pavyks daug nuveikti.

Tiesa, Šilutės AJC veikla nenutrūko ir vasarą. Surengta stovykla „Jaunimo vasara“, vykdomi projektai: „Šilutės jaunimo loftas 2“, kurį finansuoja Jaunimo reikalų departamentas, „Jaunimas juda 2“, finansuojamas rajono savivaldybės lėšomis. Be to kasdien, pirmadieniais – penktadieniais, nuo 15 val. iki 18 val. suteikiamos galimybės atvykti į centrą jaunuoliams, kurie užimami įvairiomis veiklomis, įtraukiami į renginius, konsultuojami. Nuo rudens centro darbo valandos keisis, jaunimas galės čia atvykti ir šeštadieniais.

Priima savanorius, džiaugiasi komanda

Vasarą Šilutės AJC direktorius parengė ne vieno projekto paraišką finansavimui, šiuo metu laukiama, kada bus suteiktos galimybės naujoms veikloms. Jos jaunuolius įtrauks jau šį rudenį. Be to, vasarą paruošta „dirva“ ir savanoriams – įstaigai suteikta akreditacija juos priimti ir įtraukti į įvairias veiklas.
Anot R. Petrauskio, savanorystė – galimybė jaunuoliui ne tik atrasti mielą veiklą, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas, pasitikėjimą savimi.

Į savanorius priimami 14 – 29 metų jaunuoliai, kurie įgyvendina daugiau nei 3 mėnesius tarnybos bei įgyja dokumentą, patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius. Savanoriams, kurie rinksis 6 mėn. (ne mažiau nei 40 val./mėn.) nenutrūkstamą tarnybą, bus suteikia 0,25 balo stojant į pirmosios pakopos studijas.

Darbas su jaunimu – nėra paprastas, jis reikalauja didelio atsidavimo, asmeninio laiko, nuoširdumo ir nuolatinio tobulėjimo. Jau rugpjūčio pradžioje suformuota naujoji Šilutės AJC komanda – atsakingas ir kruopštus direktoriaus darbas. Paklaustas apie priimtus darbuotojus, R. Petrauskis sakė, jog formuojant komandą jam buvo svarbu, kad jie būtų iš įvairių sričių, gebėtų suprasti jauną žmogų ir turėtų darbo su jaunimu patirties.

Naujieji specialistai 

Už atvirojo darbo organizavimą, jaunimo įgūdžių formavimą atsakinga Rita Poteliūnienė sakė, jog prisijungė prie komandos ne tik dirbti, bet ir dalintis savo patirtimi. Kūrybiška, atvira, nusiteikusi priimti iššūkius Rita pasiruošusi kartu ieškoti sprendimų, diskutuoti ir išgirsti jauną žmogų bei padėti jam įsitraukti į centro veiklas.

„Savo patirtimi prisidėsiu prie centro programų bei jaunimo politikos tobulinimo, kuris atitiks jaunimo poreikius. Turiu savanorystės ir darbo su jaunimu dinamiškoje aplinkoje patirties“, – sako pašnekovė, paskirta dirbti ir savanorių kuratore.

Ne vienerius metus dirbanti su jaunimu Saulina Grinčinaitienė – pedagoginį ir meninį išsilavinimą turinti specialistė. Ji džiaugiasi, jog buvo pakviesta prisijungti prie naujojo kolektyvo, kur bus atsakinga už atvirojo darbo organizavimą, renginius, veiklų viešinimą, Šilutės AJC elektroninio puslapio leidimą ir atnaujinimą, socialinių Šilutės AJC „Facebook“ bei „Instagram“ paskyrų atnaujinimą.

„Darbas su jaunimu man ne naujiena. Žinau, jog svarbiausi dalykai šiame darbe yra nuoširdumas, atvirumas bei kūrybiškumas. Žvelgiant į veiklas, jose dalyvaujant ir laukiant naujų vėjų jaunimo padangėje, man „dega akys“ ir manau, jog tai gerai“, – sako Saulina.

Ji džiaugiasi ir centro direktoriumi, kuris labai rūpinasi darbuotojų darbo sąlygomis, mikroklimatu, yra nuoširdus ir atsidavęs jaunimui.

Jaunimo darbuotojas Vytautas Barkauskas taip pat turi patirties dirbti su jaunimu. Vytautas jaunimo veikloje sukasi nuo 14-os metų, yra buvęs Jaunimo reikalų tarybos ir „Pamario jaunimo“ narys. Šiuo metu jis yra Jaunimo edukacinio centro narys ir Juknaičių jaunimo klubo prezidentas.

Šilutės AJC Vytautas atsakingas už informacinių technologijų veiklas su jaunimu ir atvirojo darbo organizavimą. Vaikinas džiaugiasi, kad šis darbas jam atveria galimybes pasidalinti per keliolika metų sukaupta patirtimi IT srityje. Naujasis specialistas jau yra sukūręs keletą idėjų, kurios tuoj bus pradėtos įgyvendinti Šilutės jaunimo veiklose.

Nauji iššūkiai ir galimybės dar plačiau atsivers prasidėjus naujiesiems mokslo metams. Rugsėjį naujų darbuotojų laukia vienas svarbesnių žingsnių – jie dalyvaus „Darbuotojų, dirbančių su jaunimu 5 modulių mokymuose“, kuriuose gilins savo darbo su jaunimu, taip pat – psichologijos, socialinio darbo, neformalaus jaunimo ugdymo ir jaunimo politikos žinias. Išklausę mokymų programą Šilutės AJC darbuotojai įgis pažymėjimus ir taps vieninteliais tokiais rajone akredituotais specialistais.

Skaitytojus ir besidominčius jaunimo veiklomis kviečiame stebėti Šilutės AJC veiklas „Facebook“, „Instagram“ paskyrose bei naujajame tinklalapyje, kuris šiuo metu baigiamas užpildyti: www.silutesajc.lt