„Šilutės beglobiuose“ – dar vienas sunkiai sužalotas gandras

Gandras - nuo seno lietuvių gerbiamas, net nacionaliniu vadinamas paukštis. Kaip tik šiuo metu sparnelius jau miklina ir iš lizdų kilti bando gandrų jaunikliai. Vieniems toks bandymas sėkmingas, kitiems – nelabai. Neseniai vienas toks sunkiai sužalotas nelaimėlis jauniklis buvo atvežtas ir paliktas „Šilutės beglobių“ įkūrėjos Rimutės Vismantienės namų kieme. Išvydusi gandrą moteris buvo šokiruota - pasak jos, tokio vaizdo ji dar nebuvo mačiusi...

Nusilpęs ir ligotas gandriukas kėlė gailestį.
Nelaimėliui gandrui buvo suteikta medicininė pagalba, šiuo metu jis jau sveiksta.

Atvežė ir paliko

Praėjusią savaitę „Šilutės beglobių“ įkūrėją R. Vismantienę grįžus iš darbo nustebino nemalonus radinys: dieną kažkas dėžėje atvežė ir kieme paliko sužalotą gandrą. Pamačiusi paukštį moteris buvo šokiruota: gandro galvoje buvo žaizda, kurioje jau buvo pradėję veistis parazitai…

Žaizdą Rimutė valė net keturias valandas. Kruopščiai plovė ir rinko joje užsiveisusius parazitus, išvaliusi dezinfekavo ir aptvarstė. Suteikusi gandrui pirmąją pagalbą, kitą dieną moteris vežė nelaimėlį pas specialistus. Gandrui gydyti buvo paskirti antibiotikai, vitaminai.

Rimutė tokiu žmonių poelgiu ypač pasipiktino, nes gandras sužalota galva jį atvežusių žmonių kieme toks vaikščiojo net keturias dienas. Žinoma gyvūnų gelbėtoja sako nesuprantanti, kaip žmonės, savo kieme matydami tokios būklės paukštį, jam pagalbos nesuteikė iškart ir tiek ilgai delsė. Negana to, apie jo būklę atvežusieji net neužsiminė – tiesiog paliko.

Rimutė džiaugiasi, kad pagalba gandriukui buvo suteikta dar laiku. „Dabar jam viskas gerai. Jis net iššoka iš aptvaro ir laksto už jo ribų. Nacionalinis Lietuvos paukštis šiuo metu stiprus ir tvirtas“, – sako ji.

Jaunikliams – sudėtingas laikotarpis

Rimutė sako, kad jauniklį galėjo sužaloti patys tėvai, ji pati gali įvardinti net kelias panašias istorijas.
Tiesa, Ventės rago ornitologinės stoties ornitologas Vytautas Eigirdas tuo abejoja. „Visko nutinka. Būna, kad dar mažus gandriukus, jei trūksta maisto, tėvai užkapoja ir išmeta. Bet nėra tekę girdėti, kad taip būtų nutikę su suaugusiu gandru.“ Ornitologas spėja, kad gandras greičiausiai bus susižeidęs pats, besimokydamas skraidyti.

Specialistas teigia, kad dabar gandrų jaunikliams sudėtingas laikotarpis, nes jie mokosi skraidyti, todėl gali pasitaikyti įvairių nelaimių. „Neseniai gandrai paliko lizdus, tad tuoj turėtų prasidėti ir sparnų lūžiai, atsitrenkimai į laidus ir panašūs atvejai.“

Prieglaudoje – jau 5 gandrai

Prieš savaitę į „Šilutės beglobius“ atvežtas gandras – jau penktasis. Pirmasis – Pilypas čia apsigyveno lūžus sparnui prieš beveik 4 metus. Antrąjį gandrą Rimutė vadina Rusniumi, jis prieš du metus atkeliavo iš Rusnės centrinių gatvių, nebeišskridęs žiemoti. Trečiasis gandras prieš metus buvo priglaustas iš Ramučių gatvės Šilutėje, o ketvirtasis sužalota koja, prieglaudoje atsidūrė prieš mėnesį.

Visi paukščiai prižiūrimi, žiemoja jiems įrengtame namelyje. Nors du iš jų skraido, tačiau žiemoti jau nebeišskris. Rimutės teigimu gandrai tam per silpni, jiems trūksta įgūdžių, o ir lizdų susisukti nemoka.

Kaip moteris išlaiko jau 5 prieglaudoje gyvenančius gandrus? Rimutė pasakoja, kad kas mėnesį jiems perka apie 100 kilogramų žalios vištienos ir žuvies. Tiesa, nemažai žuvies po vykstančių žvejybos konkursų Rusnėje atiduoda žvejai, pagalbos sulaukia ir iš pavienių geros valios žmonių, kurių dėka prieglauda ir išsilaiko. Todėl Rimutė ir padeda visiems nuskriaustiems ir nebereikalingiems gyvūnams bei noriai juos priglaudžia.